Home Fotoblog Výlety a fotografie Za ptáky do Skotska IV: Pár útržků z Vnějších Hebrid

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Čtvrtek, 10 Září 2009 22:13

Za ptáky do Skotska IV: Pár útržků z Vnějších Hebrid

 

1D3_1423PSJaké bylo moje překvapení, když jsem se dozvěděl, že Skotsko je rozlohou téměř stejně velké jako Česká Republika! Nevím, proč jsem si myslel, že je severní část Velké Británie tak rozlehlá, možná proto, že je od nás tak daleko, možná pro svou bohatou minulost. 1D3_1582PSKaždopádně ve mě tento pocit zůstal i poté, co jsme Skotsko po naší jarní třítýdenní cestě opouštěli - asi to je těmi úzkými silničkami, kdy se už posté za jediný den musíte vyhýbat protijedoucímu autu a nebo tou nesmírně krásnou a přesto vždy jinou krajinou. Jestliže člověka „pevninské“ Skotsko okouzlí pak ho na ostrovech Vnějších Hebrid čeká menší šok v podobě ploché krajiny porostlé vřesem a ošlehávané neustálými poryvy větru z Atlantiku, podivného dialektu místních i zvláštního pocitu opuštěnosti a drsné krásy. Pouhé 4 dny na ostrovech Vnějších Hebrid stačily tak na hrubé poznání zdejší krajiny, jen málo času zbylo na ptáky, to něco málo, co jsme viděli, je obsahem tohoto krátkého příspěvku, který jsem si neodpustil začít popisem pocitů, které vás obklopí, když se na ostrovech vylodíte.

 

 

1D3_1650PSPtákem, který se pro nás stal doslova symbolem Vnějších Hebrid je chřástal polní (Crex crex) – nejen, že se o něm dočtete ve všech letácích o avifauně Hebrid ale jistě se s ním zde i setkáte – ať už při návštěvě některých z místních rezervací nebo prostě jen při časné ranní nebo večerní procházce – vždy ho prozradí jeho nezaměnitelný chrčivý hlas ozývající se odkudsi z trávy. 1D3_1195PSHned v prvním B&B na samém severním výběžku ostrova Lewis nás majitelka upozorňovala, že se kvůli chřástalímu volání nevyspíme i když to nakonec nebylo tak horké. Mě spíše přilákala malá lokální rezervace u vesnice Fivepenny – mokřady s jezírkem obývala početná populace racka chechtavého (Larus ridibundus), v rezervaci hnízdilo množství čejek chocholatých (Vanellus vanellus) a vodoušů rudonohých (Tringa totanus), kteří často posedávali na dřevěných plotech okolo jezírka. Mnohem zajímavější a to nejen členitější krajinou ale i rozmanitější avifaunou byla pro mě jižní část Vnějších Hebrid s ostrovy North a South Uist. 1D3_1516PSTéměř na každém místě bylo něco k vidění – ať už to byli všudypřítomní ústřičníci velcí (Haematopus ostralegus) prohledávající svými dlouhými červenými zobáky každou píď země, čejky chocholaté (Vanellus vanellus) okouzlující svým akrobatickým letem a komickým voláním, jespáci obecní (Calidris alpina) v krásném letním šatu odpočívající na březích mořských zálivů, bramborníčci posedávající na plotech kolem cest nebo křepelka polní (Coturnix coturnix) ozývající se odněkud zpoza zarostlých dun na pobřeží Atlantiku.

 

 

map-of-scotlandZe všech míst pak byla nejzajímavější rezervace Balranald na západním pobřeží ostrova North Uist – otevřená směrem do moře a pestrá díky rozmanitému prostředí od pravidelně sekaných luk přes pás příbřežních dun porostlých trávou a keři až po písečnou pláž s kamenitými úseky ošlehanými drsným oceánem. U vstupu do rezervace nás vítali špačci obecní (Sturnus vulgaris) a skřivani polní (Alauda arvensi) spolu s všudypřítomnými čejkami chocholatými a ústřičníky velkými. 1D3_1892PSCesta vedla kolem mokřadu ozývajícího se charakteristickým voláním vodouše rudonohého dále k písčitému pobřeží, kde se v naplavených chaluhách brodila malá hejna Jespáků obecných. Cesta se pak stočila k severu a kolem křičících ústřičníků velkých jsme se dostali do blízkosti hnízdiště rybáků dlouhoocasých (Sterna paradisaea). O kousek dál jsme mohli pozorovat skupinu asi 10 kameňáčků pestrých (Arenaria interpres) odpočívajících na kamenech a zrcadlící se v klidné hladině malého jezírka. To vše by samo o sobě stačilo více než dost, kdyby se ještě při návratu na parkoviště nezačali ozývat z různých stran a míst chřástali polní – celkem jsem jich během cesty napočítal asi 6 ale muselo jich tam být daleko více, škoda, že jsme neměli o den více času, mohl jsem zkusit nějakého v rezervaci při svítání nebo soumraku nalákat.

_______________________________________________________________

Související články:

Za ptáky do Skotska I: Bass Rock – přírodní div světa

Za ptáky do Skotska II: východní pobřeží – Fowlsheugh a Troup Head

Za ptáky do Skotska III: útesové kolonie ptáků severního a západního pobřeží

_______________________________________________________________

Aktualizováno Úterý, 01 Únor 2011 08:21
 
Komentářů (24)

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana