Home Fotoblog Výlety a fotografie Florida 2010 – VI - pár floridských datlíků

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 15 Březen 2010 19:01

Florida 2010 – VI - Pár floridských datlíků

 

Datli a jejich příbuzní jsou velmi krásní ptáci z řádu šplhavců, které můžeme potkat v různých formách po celém světě. V našich krajích jsou bohužel celkem plaší a tak vyfotit nějakého strakapouda, žlunu, datla nebo snad krutihlava bývá spíše dílem náhody. Už asi nemá cenu opakovat, že na Floridě se lze k ptákům docela dobře přiblížit. Nejinak tomu bylo i s pár datly, které jsem na Floridě potkal.

 

Datel karolínský (Melanerpes carolinus), samice, Sanibel Island

1D3_2709PS

 

Velkou výhodou většiny ptáků z čeledi datlovitých je to, že se ozývají dost podobným voláním a tak má i pozorovatel z Evropy snazší práci se zařazením druhu podle hlasu. Samozřejmě, pokud ptáka vidíme, je pak určení celkem jednoduché, všichni ale víme, že sluch je pro ornitologa jakýmsi třetím okem, které prohlédne i hustým křovím.

 

1D3_2725PSVzpomínám si na pestrost a množství datlů, které jsme viděli v roce 2008 v Kanadě i na to jak jsem bezúspěšně hledal v kempu u jezera Okanagan datly chocholaté (Dryocopus pileatus), kteří tam měli mít hnízdní dutinu. Nakonec jsem se musel spokojit s pár nepovedenými fotografiemi datla zlatého (Colaptes auratus) a strakapouda amerického (Picoides villosus), s kterým jsem hrál na honěnou asi 2 hodiny, než mě nechal udělat pár cvaků zatímco se schovával za větvičkou ve křoví – no žádná sláva! Není divu, že jsem tedy ani na Floridě s datly moc nepočítal – o to více mě pak příjemně překvapilo setkání s nimi. První „vlaštovkou“ byl právě datel zlatý (Colaptes auratus) sídlící v malé hnízdní kolonii v parku Meritt Island u Mysu Canaveral na východním pobřeží Floridy – malý ostrůvek palem uprostřed močálů byl dobrým místem a vytesané díry v kmenech starých stromů byly jasným znamením, že datli nebudou daleko. Zaparkoval jsem auto, stáhl okénko a čekal – zanedlouho se opravdu dva datli objevili a jeden sameček mi na chvíli i zapózoval, i když celkem z dálky, do objektivu fotoaparátu.

 

Datel zlatý (Colaptes auratus), samec, Meritt Island

1D3_8578PS

 

Eldorádem však bylo teprve západní pobřeží Floridy a především pak ostrov Sanibel Island u Fort Myers, jedna z vůbec nejvyhlášenějších ptačích lokalit USA. Na jihu ostrova u majáku bylo možno pozorovat párek datla karolínského (Melanerpes carolinus) a v křoví se schovávajícího datla chocholatého (Dryocopus pileatus), největším datlím zážitkem pro mě ale zůstane setkání se samičkou datla chocholatého (Dryocopus pileatus) severně od parku J.N. Ding Darling National Wildlife Refuge – při výjezdu z parku jsem si všiml velkého datla na stromě vysoko nade mnou, zastavil jsem auto abych si ho pořádně prohlédl dalekohledem a zjistil, že se jedná o krásnou samičku. Chvíli pózovala na špičce starého stromu a nechala mě udělat pár dokumentačních fotek zdálky. Pak se někam ztratila ale zanedlouho se opět ukázala a dokonce, jako na přání, začala tesat do ztrouchnivělého dřeva až třísky odletovaly. Kolemjedoucí auta občas přibrzdila ale nikdo se opravdu nezastavil a nevystoupil, aby se na datlici také podíval – buď se jedná o tak běžný druh, že ho lidé na Floridě přehlížejí a nebo jsem jim připadal jako příliš velký exot, než aby se se mnou dávali do řeči.

 

 

Datel chocholatý (Dryocopus pileatus) při práci, samice, Sanibel Island

1D3_2553PS

 

1D3_2611PS

 

1D3_2591PS

1D3_2588PS

 

No a to je asi tak vše, co jsem vám chtěl říct, doufám, že se vám fotky líbí :-)

 

Seznam všech článků o Floridě

Florida 2010 – I – anhinga, hadí pták

Florida 2010 – II – bombardér pelikán

Florida 2010 – III – Wakodahatchee, Florida v malém

Florida 2010 – IV – orlovec, rybář Floridy

Florida 2010 – V – bahňáci – kdo se v tom má vyznat!

Florida 2010 – VII – J.N.D. Darling a zima v tropech

Florida 2010 – VIII – Little Estero Lagoon

Kondoři na jihu USA

Florida 2010 – IX – Sebastian Inlet State Park

Člověk, přítel přírody?

Florida X - volavky

Florida XI – zblízka

Florida XII – Fort Desoto

Florida XIII – co se jinam nevešlo

Ptáci Floridy - Portfolio (článek)

Portfolio - ptáci Floridy (fotografie v portfoliu)

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 17:43
 
Komentářů (17)
 • Míla

  Ahoj Jirko, fotky máš, jako vždy zdařilé. Datla karolínského a zlatého bych skoro mezi šplhavce nezařadil - nevypadají na ně. Chocholatý je, jak vidno, bezesporu velký pracant, lítaj od něj třísky na všechny strany. Jedna otázka mimo: zajímalo, zda až do Bergenu zalétají na léto stěhovaví ptáci jako rorýs, vlaštovka, jiřička a břehule. Dík za odpověď.

 • Jirka Slama

  Ahoj Milo, dekuji za komentar.
  K Tvemu dotazu: ano vsechny tyto druhy sem zaletaji - resp. podle mapy ano, osobne jsem tu videl Vlastovky, Brehule a Rorysy obecne. Jsou to vsechno ptaci zimujici v Africe takze pruiletaji pomerne pozde na jare a zase brzy v lete odletaji zpet, jsou to velci cestovatele :-) Jinak jedna poznamka, ono je to mozna matouci ale zatimco Vlastovka, Jiricka a Brehule patri do Radu pevcu jako vetsina malych ptaku, Rorysi patri do Radu Svistounu do kterych patri jeste napr Kolibrici. Mej se pekne, zdravime z Bergenu.
  Jirka

 • Michele Williams  - ***!

  I am really enjoying viewing your photos from Florida. I live in Brevard County Florida, near the Merritt Island National Wildlife Refuge. Your photos are beautiful and I am enjoying reading your blogs. I currently shoot with a 50D but I am considering upgrading to either the 7D or the 5D MkII. Conventional wisdom says that the 7D is the obvious choice for wildlife. I shoot mostly wildlife but I also enjoy landscapes and macros, and the image quality of the 5D/II seems irresistable. Your blog on using the 5D /II for wildlife confirms my intuition. Thanks!

 • Jirka Slama

  Thanks a lot for visit and for your link Michael - I like your photos and it reminds me Florida - that amazing places I have visited not a long time ago! You are lucky to live in such a corner of the Earth!!!
  From what I have read 50D should be good, it only has quite bad high ISO characteristics. I would consider the new 7D if you only intend to shoot wildlife in action. For still birds and animals and macro and landscape I would definitely go for 5DII. ISO of both machines is comparable, print output is also similar (5D has more MPix but also larger chip, do not know the exact numbers - look for some detailed reviews). 5DII output is amazing but stil more and more wildlife photographers vote for 7D and some even compare it to the quality of 1D line-up. Hard to say here but I would make the purchase according to what you want to photograph. Ask for more if you need additional info.
  Cheers Jirka

 • Mecan

  Zdarec Jirko,

  pěkná série, celá Florida...to jsem zvědav, co se nám povede spáchat příští týden... hlavně, aby nám přálo počasí !

 • Jirka Slama

  Cau Martine, no uvidime, predpoved neni uplne krasna ale snad nebude prset, alespon uvidime, jake jsou tam moznosti.

 • samaanoor

  نجار بالرياض
  شركة تنظيف كنب بالرياض
  شركة صيانة مكيفات بالرياض


  افضل شركة شفط بيارات بالرياض
  ارخص شركة تنظيف بيارات بالرياض

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana