Home Fotoblog Výlety a fotografie Větrný mlýn a hvězdná noc

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Čtvrtek, 17 Červen 2010 23:33

Větrný mlýn a hvězdná noc

 

Kromě ptáků a tulipánů měli kluci při našem společném výletě na holandský ostrov Texel ještě jeden cíl – větrné mlýny. Náš program na ostrově měl každý den dost podobný scénář – budíček před šestou, odjezd na lokalitu ptáků chytnout první paprsky slunce, snídaně, odpočinek, průzkum ostrova, focení ptáků při zapadajícím slunci, večeře a brzy spát abychom ráno mohli začít znovu, jeden den jsme ale tento režim porušili - Pali s Evženem si totiž vyhlédli na ostrově větrný mlýn a jednoho pozdního večera vyrazili fotit – to jsem si nemohl nechat ujít!

 

Mléčná dráha jako rozlité mléko:

IMG_6688PS2

 

Toho večera byla úplně jasná obloha a tedy ideální počasí na fotografování noční oblohy, trochu se to křížilo s představou brzkého ranního vstávání – na noční oblohu je třeba co největší tma a tak jsme čekali asi do 23 hodin. Při focení širokoúhlým objektivem je dobré nastavit expozici alespoň na půl hodiny aby hvězdy putující po obloze vytvořily na fotografii dostatečně dlouhé a efektní čáry – snadno si spočítáte že s drobnými zdrženími, kdy je třeba nastavit fotoaparát nebo jen dojít po tmě na lokalitu a přitom se nezabít, mohou tři fotografie znamenat dobré dvě až tři hodiny strávené pod noční klenbou…no ne že by to nebylo krásné, jen ta představa ranního vstávání a ostrý studený vítr nebyly tu noc příliš příjemné.

 

 

Fialová klenba:

IMG_6676PS

 

Fotografie noční oblohy jsem obdivoval odjakživa, ať už to byly vyloženě astronomické snímky nebeských objektů nebo právě klasické fotografie „krajinářského formátu“, které lze jednoduše pořídit i tou nejlevnější zrcadlovkou. Mojí vůbec první fotkou oblohy s dráhami hvězd byla hora s osvětleným vysílačem, kterou tu máme v Bergenu přímo před okny – před týdnem jsem přeinstaloval celý počítač a fotografie se bohužel někam ztratila! Horu už si odtud asi nevyfotím – v noci je místo tmy šero a za dva měsíce se stěhujeme jinam…

 

 

Ve víru vesmíru:

IMG_6680PS

 

Jak na to

 

No je to úplně jednoduché a navíc na internetu je spousta návodů – jednoduše stačí postavit fotoaparát na pevný stativ a expozici nastavit na dostatečně dlouhou dobu – nejlépe pomocí drátěné spouště. Výhodou je také světelný objektiv. Pak už jen stačí zmáčknout a čekat. Pokud nevlastníte drátěnou spoušť, můžete vyfotit sérii na sebe navazujících půlminutových záběrů, které lze jednoduše složit ve volně dostupných programech (např. Startrail)…Problémem nočního focení je, že v hledáčku není nic vidět – jak tedy nastavit kompozici, zkontrolovat horizont a zaostření? Metodou pokusu a omylu. Nastavit vysoké ISO (6400), zaostřit na nekonečno a cvaknout několikavteřinovou expozici – s takovým nastavením už je možné na displeji zkontrolovat jak bude výsledná fotografie asi vypadat. Pokud jsem se vším spokojený, nastavím původní hodnoty a spustím dlouhou expozici. Největší drámo je pak kontrolovat výslednou fotografii – pokud někde na začátku uděláte chybu, můžete celý proces opakovat a když je expozice několik hodin dlouhá to pak ani nemusíte chodit spát… Takže hodně štěstí při fotografování noční oblohy!

__________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Pátek, 18 Červen 2010 06:44
 
Komentářů (31)
 • pali hradisky  - nočné

  Ahoj Jirko, výborne Ti to vyšlo ... oplatilo sa tam mrznúť :)

 • Jirka Slama

  Ahoj Pali, diky, bylo to fajne i kdyz to ranni vstavani me pak malem zabilo :-)
  Na Tve nocni fotky je toto stejne slaby odvar.
  Jinak na podzim jedeme na par tydnu do Afriky a tam by mela byt obloha zajimavejsi, stale jasna a bez svetelneho smogu tak se snad neco povede i tam, je to zabavne...tam se navic nemusim bat ze by mi fotak nekdo ukradl.

 • srpice obecná

  Ahoj Jirko, moc pěkné, i Josef by zíral. Uwaga: Kapesní zloděj z afrického státu Lesotho se dokázal prodrat ochrankou prince Harryho a ukrást mladému šlechtici z kapsy u kalhot mobil. Tak přece jen bacha na foťák :-)!

 • Jirka Slama

  Diky Sarko! Jinak ja si na sve veci davam dobry pozor, vzdyt i doma si ten batoh s fotakem davam pod zavoru a v cechach bych si nejradeji nechal postavit bytelny sejf :D

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana