Home Fotoblog Výlety a fotografie Ptáci Britské Kolumbie I – Vancouver a okolí

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 08 Září 2008 13:34

 

Ptáci Britské Kolumbie I – Vancouver a okolí

1D3_6305PS mapvanc Během částečně pracovní a částečně dovolenkové cestě, kdy jsme strávili v Britské Kolumbii (Kanada) necelé 4 týdny bylo i mnoho možností pro sledování a fotografování ptáků a to i přesto, že konec července a začátek srpna není nejlepším obdobím pro sledování, zvláště vzhledem k podzimnímu tahu, který začíná během srpna a vrcholí v podzimních měsících. Vzhledem ke klimatické rozmanitosti Britské Kolumbie, která zahrnuje jak pouštní prostředí, mořské pobřeží s mělkými deltami až po horské oblasti s celoročním sněhem je tato část Kanady také nesmírně bohatá na různé druhy ptáků – kolibříky počínaje, přes velké množství bahňáků, pěvců a brodivých až po početně zastoupenou skupinu dravců. Co člověka ihned zaujme, když se dostane do přírody, je odlišnost ptačího zpěvu od toho, který zná z Evropy. I proto pro mě bylo leckdy rozeznání druhu docela velkým oříškem a některé ptáky jsem fotil s tím, že se je později pokusím rozlišit podle atlasů, které jsem si v Kanadě pořídil. Ačkoliv výlet nebyl vyloženě zaměřený na fotografování, bylo toho k vidění tolik, že povídání o ptácích Britské Kolumbie rozdělím do několika dílů, začněme tedy lokalitami v okolí Vancouveru…_________________________________________________________________________________________

 

1D3_9905PS Ležící na pobřeží Pacifiku, dobře schovaný před nepřízní počasí a sycený řekou Fraser jsou Vancouver a jeho okolí ideálními místy pro zastávku migrujících ptáků různých druhů. Nejčastějším druhem během jarního a podzimního tahu je jespák aljašský (Calidris maura) migrující každoročně ve velkých počtech podél pacifického pobřeží. Kromě faktu, že celé pobřeží v okolí Vancouveru je z globálního hlediska významnou zastávkou při tahu ptactva, najdeme zde i mnoho menších rezervací a přírodních parků určených specielně pro ochranu ptáků při tahu a hnízdění. Zajímavých míst je v oblasti tolik, že je není možné ani částečně poznat během několikatýdenní návštěvy. I proto jsem se zaměřil na pobřeží jižně od Vancouveru v oblasti Mud Bay a Boundary Bay v bezprostřední blízkosti hranic USA, které zahrnují ty nejvýznamnější lokality pro pozorování ptáků v Britské Kolumbii.

 

Reifel migratory bird sanctuary

1D3_5420PS Tato vůbec nejvýznamnější rezervace v okolí Vancouveru je situována v ústí delty řeky Fraser, která se zde vlévá do Pacifiku. Nachází se v nejsevernější části ostrova Westham Island jižně od Richmondu. Pestrý biotop spolu s mírným klimatem zaručuje úspěch návštěvy v každém období. Rezervace je otevřena celoročně od 9.00 do 16.00, vstup je 4 CAD za osobu. Ačkoliv je vstup do rezervace takto omezen, místo rozhodně stojí za návštěvu a při dobrém počasí lze pořídit i krásné fotografie. 1D3_7587PS Počet druhů zaznamenaných v rezervaci čítá přes 280 různých ptáků a lokalita je vhodná především pro pozorování pěvců, vrubozobých a brodivých ptáků a v době tahu pak zvláště bahňáků. My jsme měli štěstí, že jsme při návštěvě mohli pozorovat pár jeřába kanadského (Grus canadensis), výra virginského (Bubo virginianus), hýla mexického (Carpodacus mexicanus), hejna vlhovce červenokřídlého (agelaius phoeniceus), a v malých jezírkách brodící se bahňáky jako např. vodouše velkého (Tringa melanoleuca), vodouše žlutonohého (Tringa flavipes), jespáka malého (Calidris minuta) nebo slukovce dlouhozobého (Limnodromus scolopaceus). Bližší informace o lokalitě a jejích druzích je možné nalézt na internetové stránce www.reifelbirdsanctuary.com.

 

1D3_7418PS 1D3_6118PS 1D3_7501PS 1D3_6009PS 1D3_7538PS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________

 

 

1D3_7391PS Boundary Bay a Boundary Bay Regional Park

Celá oblast Boundary Bay a Mud Bay je ideálním místem pro zastávku migrujícího ptactva. Velmi mělké a pozvolné pobřeží se během odlivu proměňuje v několik kilometrů široký pás bahna lákající v době tahu statisíce ptáků. Podle internetových zdrojů je oblast Boundary Bay mezi 64. a 112. ulicí (ve skutečnosti se jedná o řídce osídlenou oblast s několika farmami a ulice spíše připomínají venkovské silničky) vůbec nejlepším místem pro pozorování bahňáků v západní Kanadě a to samé lze říct o výskytu přezimujících dravců. Orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus) je pak v této oblasti velmi běžným ptákem, často ho lze spatřit sedícího na stromě nebo sloupu elektrického vedení v blízkosti silnice.

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________

 

Mud Bay a Blackie Spit

To samé, co platí pro Boundary Bay lze říci o hned vedle ležícím Mud Bay a malém výběžku pevniny zvaném Blackie Spit. Ačkoliv v době naší návštěvy byla lokalita téměř pustá (na místní poměry), v době tahu se mění na jedno z nejzajímavějších míst pro pozorování ptáků. Vzhledem k velkému kolísání pobřežní linie během přílivu a odlivu je nejlepším časem pro sledování ptáků spíše vyšší hladina vody. Okolní vegetace dává dobré podmínky pro výskyt různých druhů pěvců.

1D3_5635PS 1D3_5661PS 1D3_7663PS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________

 

1D3_5848PS Serpentine Fen Nature Reserve

Místo, které jsem si za těch pár týdnů nejvíce oblíbil se nachází jižně od Surrey v blízkosti ústí řeky Serpentine. Na první pohled se může zdát že nic nemůže lákat ptáky do relativně malé oblasti ležící mezi dvěma rušnými dálnicemi a řekou Serpentine. Opak je pravdou. Již zmiňované příhodné klima a vhodné vegetační prostředí s mělkými bahnitými jezírky a okolním hustým porostem rákosí a keřů láká nespočet ptáků, ať už jen pro zastávku na dlouhé cestě nebo i pro hnízdění nebo přezimování. Z nejčastějších druhů bahňáků, které jsme pozorovali lze zmínit zde běžného kulíka zrzoocasého (Charadrius vociferus), vodouše velkého (Tringa melanoleuca), vodouše žlutonohého (Tringa flavipes), slukovce dlouhozobého (Limnodromus scolopaceus), pisíka amerického (Actitis macularia) nebo všudypřítomná hejna drobných jespáků malých (Calidris minuta). Čekání na sovu pálenou (Tyto alba), která se podle informací v rezervaci pravidelně objevovala se soumrakem vyšlo bohužel poslední večer v Kanadě naprázdno.

 

 

 

1D3_7844PS 1D3_7905PS 1D3_5811PS 1D3_7885PS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________

 

Pobřeží v oblasti ústí delty řeky Fraser stejně jako v okolí zálivů Boundary Bay a Mud Bay jsou jedny z nejlepších míst pro pozorování ptáků v Britské Kolumbii. Ačkoliv v ne příliš vhodnou dobu, byla pro nás jako pro vnitrozemce návštěva této oblasti úžasným zážitkem. Být zde v době tahu musí být krásný pocit a přitom by bývalo stačilo počkat jen pár týdnů – na konci července jsem napočítal v rezervaci Serpentine Fen Nature Reserve maximálně několik stovek bahňáků, o týden později to již bylo jistě hodně přes tisíc jedinců.

Stručný a souhrnný seznam nejlepších lokalit pro pozorování ptactva v okolí Vancouveru lze najít na adrese www.naturevancouver.ca

 

_________________________________________________________________________________________

 

Další články o ptácích Britské Kolumbie:

Ptáci Britské Kolumbie II – Vancouver Island

Ptáci Britské Kolumbie III – vnitrozemí

 

 

 

 

Aktualizováno Čtvrtek, 03 Únor 2011 08:42
 
Komentářů (62)
 • Jiri Slama  - Komentare zprovozneny / comments enabled

  Tak konecne, snad to bude fungovat - diky za veskere komentare
  _______________

  So it will work hopefully - your comments on the articles are welcome!

 • Yeezy Boost 350 Cheap  - Yeezy Boost 350 Cheap

  Mustafa Barghouti, the secretary general of the Palestinian National Initiative and member of the PLO Central Council, wrote an op ed for CNN saying, proposed deal is disastrous to Palestinians By far the most flagrant part of the plan is that it ends any possibility for an independent sovereign Palestinian state, instead dividing the territories into ghettos and Bantustans, besieged, suffocated and isolated. His son in law Jared Kushner, said to be the man behind this latest insult, had the audacity to say, can weigh in on the Deal of the Century. If the Palestinians don like where the line is drawn, they should come and tell us where they want to draw it.

  All was not lost though. Senna had huge experience by now and the 1993 European Grand Prix was a wet race something only he was happy about, as he was the best in the <b>Black And White Jordans</b> wet. Senna was in fifth position going into the first corner. One thing the Ni...

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana