Home Fotoblog Ptáci Fotografování ptáků z automobilu

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Neděle, 04 Říjen 2009 21:55

Fotografování ptáků z automobilu

 

1D3_1493PSKdyž jsem loňský rok na jaře potkal na norském ostrově Runde dánského fotografa ptáků s přezdívkou John Fugl (Honza Pták), jednou ze zajímavých a praktických informací, které jsem se dozvěděl bylo, že mezi nejúčinnější metody maskování je fotografování ptáků z automobilu. V té době jsem si ještě myslel, že nejlepší je lehnout si na zem pod maskovací šálu a vyčkávat; první zkušenosti z focením z auta však daly Johnovi za pravdu.

 

 

1D3_1669PSKdyž chce člověk fotografovat ptáky, musí se k nim přiblížit na velmi malou vzdálenost – ve většině případů menší, než je pták ochoten snést. Nepomohou ani superteleobjektivy jako je 500 nebo 600 mm – i v těchto případech je třeba mít malého ptáka ve vzdálenosti alespoň 5 – 7 metrů. Ptáci se lidí, až na některé případy jako jsou mladí nezkušení ptáci nebo ptáci z odlehlých končin, bojí – považují je za nebezpečné. Ať už je to způsobeno špatnými zkušenostmi (odchyt a střílení ptáků lidmi), opatrností v hnízdním období nebo jen tím, že uspořádání lidského obličeje s očima vpředu indikuje znaky predátora, dobré maskování a pohyb fotografa je klíčem k úspěšné fotografii.

 

 

 

1D3_0663PSJak je to tedy s fotografováním z auta? Znám fotografy, kteří na lokalitu zajedou automobilem, zamaskují okénko a vyčkávají na přílet ptáka. Zvíře většinou nevidí v hranaté kovové kostce nic nebezpečného a po chvilce auto i s fotografem ignoruje a chová se přirozeně. Dnes se dokonce již prodávají sofistikované pomůcky pro fotografování z okénka auta – především různé držáky, které lze upevnit na rám okna a které slouží jako stativ. Já osobně fotím z auta jen výjimečně na cestách, zvláště pak v místech, kde ptáci často vysedávají na plotech kolem cest – jednou z nejlepších zemí v tomto ohledu je určitě Velká Británie, kde najdete ploty, kůly a zábrany snad vedle každého pole nebo louky.

 

 

 

1D3_0646PS1D3_0653PSPrincip je docela jednoduchý – stačí při jízdě krajinou bedlivě sledovat dění před sebou; pokud spatřím ptáka na plotě blízko cesty, začnu zpomalovat tak, abych až k zvířeti dojedu, mohl automobil zastavit a přitom ptáka nevyplašil. Zde platí stejná poučka jako při běžném přibližování se k ptákům – žádné rychlé pohyby a změny směru ani rychlá zastavení – to je jinak ten nejúčinnější recept jak ptáka vyplašit! Pokud mám fotoaparát po ruce (ideální je mít po ruce „asistenta“, např. moji ženu :-), připravím ho a pomalu posunu do pozice pro focení – toto se snažím dělat ještě za jízdy a konečného dobržďování auta. Vždy se snažím nevystrkovat objektiv ven z auta a také omezit svůj vlastní pohyb uvnitř – pták je v této chvíli velice ostražitý a každý neuvážený krok ho může vyplašit. Daní za toto rychlé přiblížení se k ptákovi je někdy poněkud „vystrašený“ výraz ptáka a často i nevzhledný post (ostnatý drát, v lepším případě dřevený sloup) ale jako zpestření jízdy autem je tento způsob fotografování ideální.

_________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Neděle, 04 Říjen 2009 23:01
 
Komentářů (65)
  • Jirka Slama  - funkcnost

    Omlouvám se za komplikace s komentáři, nyní by mělo vše fungovat jak má - problém s nastavením jazykové sady...

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana