Home Fotoblog Ptáci Vábení pěvců reprodukovaným zpěvem

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Neděle, 15 Červen 2008 20:07

 

Vábení pěvců reprodukovaným zpěvem

w610i

Původně jsem chtěl nazvat tento příspěvek „recenze nové vábničky na ptáky Sony Ericsson W610i“. Abych to trochu vysvětlil, tento telefon jsem si pořídil přes internet bez pořádného vyzkoušení protože má kvalitní rádio a přehrávač mp3. Po dvou zdlouhavých reklamací a zjištění, že mám na tak malá tlačítka příliš velké prsty jsem pochopil, že tentokrát jsem koupil zajíce v pytli. Naštěstí se ukázalo, že lze telefonem skvěle reprodukovat nahrávky ptačího zpěvu, které jsou k dispozici na internetu a tak telefon skvěle využít jako ptačí vábničku.

Určitě se mezi ornitology a fotografy divoké přírody najdou zapřísáhlí odpůrci vábení ptáků, je však jisté, že v některých případech je vábení neocenitelným pomocníkem ať už při fotografování nebo jen pozorování ptactva. V tomto článku bych chtěl krátce shrnout mé první zkušenosti s vábením ptactva. Upozorňuji, že jsem předtím tuto problematiku nikde nestudoval takže berte tento příspěvek jen jako mou zkušenost z terénu.

 

 

 

Naprosto vynikajícím zdrojem ptačích hlasů jsou nahrávky Ing. Pavla Pelze, které si lze poslechnout a stáhnout ze stránek Českého Rozhlasu v sekci „Hlas pro tento den“ . Nahrávku jsou ve formátu *.rm tedy formátu, který lze přehrávat např. v Real Playeru. Naštěstí čte tento formát i telefon Sony Ericsson W610i. Nahrávky umístěné na internetu trvají max. několik desítek vteřin a jsou bez jakéhokoliv komentáře, dají se tedy použít přímo tak, jak je stáhneme z internetové stránky Rozhlasu – tedy bez jakékoliv další úpravy! Nahrávky ukládám do telefonu do složky vyzváněcích tónů a přehrávám je tedy v telefonu výběrem: menu – nastavení – vyzváněcí tóny – přehrát. Na telefonu lze jednoduše nastavit hlasitost vyzvánění (=vábení), kterou nechávám většinou na maximum. IMG_1843 Kupodivu lze telefonem přilákat i z větších dálek takové křiklouny jako je např. Střízlík obecný (Troglodytes troglodytes), ovšem v přímém „souboji“ mezi tímto drobným ptáčkem a telefonem přístroj v hlasitosti jasně prohrává. Po úplném nabití vydrží telefon bez problémů několik hodin nepřetržitého vábení na nejvyšší hlasitost. Je samozřejmé, že různé druhy ptáků reagují na vábení různým způsobem a v různou roční dobu; zatímco některé druhy reagují po celý rok, ostatní jen v určitých fázích – např. na jaře během hnízdění. Zde je nutné dávat si velký pozor na to, abychom svým počínáním ptákům neublížili – někteří ptáci reagují na zpěv proto, že hájí své teritorium a pokud je během hnízdění budeme příliš obtěžovat, může se stát, že odlétnou na jiné místo a třeba vůbec nezahnízdí! Je tedy dobré vábit s rozmyslem a s ohledem na roční životní cykly ptáků.

 

IMG_1404

Vábení ptáků pomocí nahrávek je velmi užitečné zejména u těch druhů, které žijí spíše skrytým životem – mezi ně patří i lesní ptáci jako např. Králíček obecný (Regulus regulus) nebo Sýkora parukářka (Parus cristatus). Je dobře známo, že vábení Králíčka obecného funguje po celý rok. Tohoto našeho nejmenšího ptáka člověk málokdy spatří a spíše jen tuší jeho přítomnost díky charakteristickému jemnému hlasu, který se ozývá odněkud shora z koruny smrku. Ačkoliv je tento pták nejmenší, téměř se člověka nebojí a přiletí k vábničce často až na dosah ruky i když se člověk nemaskuje. Zajímavé je, že Králíček vydrží poskakovat kolem vábničky velmi dlouho – klidně i hodinu – a vůbec mu nevadí, že jeho nový kamarád s kterým si povídá (vy) je asi 15000krát těžší než on sám. Králíček je velmi neposedný pták a vyfotit jej ohniskem delším než 400 mm dá zabrat. Vzhledem k tomu, že často přilétá tak blízko, lze použít i kratší objektivy jako např. 200 nebo 300 mm.

 

Střízlík je naproti tomu zdatným ochráncem svého teritoria a při vyrušení vábením se vzorec jeho chování často opakuje – buď odpovídá zdálky zpěvem nebo se rychle a tiše přiblíží ke zdroji hlasu (vábničce) aby zjistil o co jde. Jednou na mě vylétl Střízlík s takovou razancí, že mě málem narazil do obličeje. Po zjištění soka na svém území začne typicky rytmicky křičet a poskakovat po větvích tak aby neustále viděl na vetřelce. Po chvíli často vylétne na vyvýšené místo odkud pak přednáší svou typickou písničku se silou, kterou mu vábnička nedokáže konkurovat. Není dobré střízlíka příliš stresovat a po vyfocení rychle opustit jeho teritorium. Často vás bude ještě doprovázet svým zpěvem a hrdým výrazem vyhraného souboje.

 

IMG_1813

Sýkora parukářka reaguje na vábení tak, že se zpívajíce vám svou píseň jako odpověď objeví někde blízko vás v hustém podrostu jehličnanů nebo si sedne na vrcholek některé větve nebo stromu aby měla dobrý rozhled. Po zjištění, že nejste zas tak zajímaví, jak se podle zpěvu zdálo, Sýkora často zanedlouho odlétá a na další vábení již nereaguje. Sýkora po příletu kromě svého zpěvu krásně roztahuje svou chocholku na hlavě, vzhledem k teritoriálnímu chování parukářek je však vhodné je příliš nevyrušovat a zvláště pak na jaře v době hnízdění.

 

Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus) se při vábení chová dost podobně jako Sýkora parukářka ovšem s tím, že často setrvá v blízkosti vábničky déle – vše opět ovšem záleží na roční době a místních podmínkách.

Na závěr tedy ještě jednou zdůrazňuji – vábení je velmi šikovný prostředek pro nalákání některých druhů ptáků ale vše je třeba dělat z rozmyslem abychom ptákům neublížili.

Aktualizováno Čtvrtek, 03 Únor 2011 08:46
 
Komentářů (9)

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana