Home Fotoblog Víte že... Víte že... Jiřička obecná

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Středa, 11 Listopad 2009 09:04

Víte že... Jiřička obecná

V těchto krátkých profilech nazvaných „Víte že...“ bych chtěl nejenom prezentovat pár svých fotografií popisovaného druhu ale vždy také uvést základní data o druhu a k tomu pár zajímavostí, které jste možná o ptáku nevěděli...ne že bych je věděl já sám ale internet je mocný nástroj a někdy je velmi poučné jednoduše zadat do vyhledávače jméno druhu a pročítat nalezené záznamy. Pro mě je to zároveň jakási škola ornitologie, ve které jsem úplným začátečníkem.

 

IMG_3230PS

Prvním druhem, na který se podíváme zblízka je Jiřička obecná (Delichon urbica), která se o toto „privilegované“ místo zasloužila sama tím, že se mi jednoho srpnového rána připletla do cesty. Po jedné ze svých fotograficky neúspěšných ale ornitologicky zajímavých ranních vycházek kolem naší vesnice na táborsku jsem se vracel zpět, když mě u vchodu do našeho domu upoutalo hejno „vlaštovek“ hemžících se ve vzduchu a posedávajících na drátech elektrického vedení. Mé skrovné znalosti ptáků mi tak akorát dovolily určit, že se nejedná o Vlaštovku domácí (Hirundo ructica) ale že jde o jeden z dalších dvou druh Vlaštovkovitých, které lze na našem území potkat tj. buď o Jiřičku obecnou (Delichon urbica) nebo o Břehuli říční (Riparia riparia). V mém případě jsem se díval na hejno Jiřiček obecných (Delichon urbica), které se odlišují od obou ostatních druhů bílým kostřecem (část hřbetu nad ocasem) a Vlaštovka má navíc výrazněji vykrojený ocas. Pokud se setkáme s hnízdem, Jiřičky ho staví většinou na vnějších stěnách budov což je pozůstatek po původním prostředí, kdy Jiřičky hnízdily na skalách; hnízdo je slepené z hrudek bahna a uvnitř vystlané peřím a stébly s malým vletovým otvorem v horní části hnízda. Jiřičky často hnízdí v koloniích kdy jsou na sebe hnízda doslova namačkána takže stěny jednoho hnízda mohou sloužit jako základ vedlejšího hnízda. Oproti tomu Vlaštovky staví jednotlivá hnízda většinou uvnitř budov a mají tvar jakýchsi otevřených misek a Břehule preferují přírodní prostředí, kdy si hloubí nory ve svislých hlinitých nebo písčitých stěnách.

 

Zajímavosti

 

IMG_3240PSPři tahu ulétne Jiřička denně až 200 km a mezi pěvci je jeden druh Jiřičky dokonce rekordmanem – Jiřička modrolesklá (Progne subis) žijící na americkém kontinentu dokáže při návratu do hnízdních oblastí uletět až přes 800 km za den! Pokud se týká naší evropské Jiřičky obecné, tah probíhá za dne a to proto, že Jiřičky se živí lovem hmyzu. Ačkoliv ptáci, kteří se stěhují pouze v rámci Evropy migrují také za dne, dálkoví letci většinou létají v noci od setmění do svítání.

 

Pro stavbu hnízda používají Jiřičky bláto takže v suchém jaru mohou mít ptáci nedostatek materiálu pro stavbu svých domovů. Kromě toho hnízda Jiřiček často obsazují Vrabci domácí, se kterými si Jiřičky nedokáží poradit a hnízdo opouštějí – účinnou obranou je stavba úzkých vletových otvorů, jimiž se Vrabci do hnízda nedostanou.

 

Oproti Vlaštovkám, které loví potravu nízko nad zemí, Jiřičky loví tzv. vzdušný plankton ve vyšších úrovních – průměrná výška lovu je 21 m nad zemí ale mohou lovit i tak vysoko, že ze nám ztrácejí z dohledu – mimo hnízdní sezónu to je většinou nad 50 m výšky. Při deštivém počasí loví nízko nad zemí nebo nad vodní hladinou. Při hnízdění loví ve vzdálenostech max. 450 m od hnízda a živí se převážně mouchami, mšicemi a mravenci.

 

Evropská populace je odhadována na 20 – 48 miliónů jedinců (jiný údaj 60 – 300 miliónů); populace v ČR odhadována na 600 000 – 1 200 000 párů.

 

Největším nepřítelem Jiřiček je Ostříž lesní (Falco subbuteo) a protože Jiřičky jsou nejvíce zranitelné na zemi při sběru materiálu na hnízda, věnují se této činnosti vždy ve větší skupině která se rychle snáší na vlhká bahnitá místa pro sběr bahna. Ve vzduchu dokáže díky svým skvělým leteckým schopnostem většině predátorů uniknout.

 

Jiřičky se dožívají v průměru maximálně 5 let i když byli zaznamenáni ptáci staří 10 a 14 let.

 

Při letu mávají Jiřičky křídly rychlostí průměrně 5.3 úderů za sekundu, tedy o něco rychleji, než Vlaštovky obecné (4.4 údery za sekundu)

 

Během migrace roku 1974 zastihla táhnoucí Jiřičky nepřízeň počasí nad švýcarskými Alpami – sněhová bouře a nízké teploty způsobily smrt stovek tisíců Jiřiček v této oblasti.

 

Na začátku hnízdní sezóny se často Jiřičky sdružují aby přežily chladné a vlhké počasí – v jednom případě bylo nalezeno staré hnízdo obsazené celkem 14 k sobě se choulícími jedinci.

 

Horkovzdušné balóny někdy lákají Jiřičky, které pak nad jednotlivými balóny krouží – předpokládá se, že tak využívají stoupání teplého vzduchu jako jakýsi výtah do větších výšek.

 

Jiřičky si někdy vybírají kuriózní místa pro hnízdění – jedno hnízdo bylo např. nalezeno na trajektu, který 8x denně překonával 22 km vzdálenost mezi dánskou Kodaní a švédským Malmo. Podobně několik hnízd bylo nalezeno na malém trajektu v Dánsku – trajekt jezdil na trase dlouhé 13 km přičemž jedna celá okružní cesta trvala 2 hodiny; Dospělí ptáci létali do hnízd jen na terminálech ihned po otevření brány trajektu.

 

Základní informace

 

IMG_3224PSŘád: Pěvci (Passeriformes)

Čeleď: Vlaštovkovití (Hirundinidae)

Rod a druh: Jiřička obecná (Delichon urbica)

 

Délka těla: 12 - 13 cm

Rozpětí křídel: 26 – 29 cm

Hmotnost: ca. 18.3 g

 

Hnízdění: Většinou 2x ročně – v květnu a v srpnu snáší samička 4-5 bílých vajec, které po dobu 14 – 16 dnů zahřívají oba rodiče. Oba se také starají o krmení mláďat, která po 22 – 32 dnech hnízdo opouští. Hnízdění je úspěšné zhruba v 90 procentech a 60 – 80 % mláďat se dožívá dospělosti. Pár si zůstává věrný po celý život. Mladí ptáci z první snůšky se často podílejí na krmení mladých z druhé snůšky.

 

Tah: Podzimní tah na jih během září a přezimování v tropické Africe, jarní návrat na hnízdiště v druhé polovině dubna

 

Zdroje:

 

http://en.wikipedia.org

http://cs.wikipedia.org

http://www.birdsofbritain.co.uk

http://www.ptacisvet.cz

http://www.rozhlas.cz

http://www.osel.cz

http://www.ireceptar.cz
Aktualizováno Čtvrtek, 12 Listopad 2009 07:43
 
Komentářů (146)
 • Alessandro Carboni  - Another one..

  Another one good article, thanks Jiri.

 • Lenka  - zraněná Jiřička

  Dobrý den,
  měla bych na vás dotaz. Vlétla nám do bytu Jiřička, ale jak bláznila, poranila se. Nemůže pořádně létat, vždy jen tak popolétne a tím to končí, spíš jenom sedí. Vypadá to,že má zraněné křídlo a jednu nožku, jinak je čilá. Stalo se to včera, a dodnes nám jiřička seděla za oknem, kam jsme jí vyndali. Chtěla bych se zeptat, co se dá s ptáčkem dělat, jestli má nějakou šanci na přežití, případně i jak by bylo možné se o něj postarat, potrava atd.
  Děkuji

 • Anonymní  - Kajak

  Lidé, kteří na jižní Moravě naleznou zraněné ptáky, mohou kontaktovat ornitology z brněnské záchranné stanice na telefonním čísle 602 524 228 Nebo na zlinsku zachranna stanice zivocichu buchlovice

 • Jirka Slama  - poraneny ptak

  Dekuji uzivateli Kajak za odpoved. Vzdy kdyz se neco takoveho kdekoliv prihodi,. je nejlepsi najit si na internetu nejblizsi zachrannou stanici nebo ziskat kontakt pres webove stranky Ceske Ornitologicke Spolecnosti.
  Diky za zajem o druhe (plati pro oba dva z vas) :-)

 • Kiki

  Dobrý den,
  Mohu se zeptat, je možné jiřičku ochočit a trénovat? :)

 • Anonymní  - Kiki-tréning

  Je možné ochočit a trénovat vosy?

 • Hanka

  Pokud ji budete mít od mláděte, pak určitě ano. Máme jednu doma :)))

 • taja  - taja-jiřičky

  Dobrý den...je to asi 4-5 let, co nám zateplovali panelák a 2 krát jiřičkám shodili hnízdo i když jsem pánům od firmy říkala ať to nějak obloží a neshazují....ony se tak snažili to stavět znovu,(je mi jich strašně líto)že potřetí tam nechali proužek hnízda,odletěli na podzim a další roky už mi nepřilétají stavět nové hnízdo...a rádi jsme je pozorovali a vůbec se nebáli ani pejska a mne,když jsem tam seděla a pila kávu...co mám udělat???Chtěla bych, aby znovu zahnízdili..bohužel jim nové hnízdo nepostavím....poraďte mi....prosím....

 • dfs  - sdf

  No matter who, wherever you can simply use e-mail, e-wallet,<b>Salomon Shoes</b>?intelligence search like public services, a realistic city like the reality is built, and is spread to every corner of the world. The protagonist Xiao Ji Jian two is a personality introverted science boys,<b>Michael Kors Outlet Store</b>?during the summer by their own admired predecessors Shinohara Xia Xixi dragged her home Nagano Prefecture Ueda City. There lived from the Muromachi era has always been the Warring States, a family home. He is a 90-year-old great-grandmother,<b>Michael Kors</b>?<b>Philipp Plein</b>?doctor, fisherman, firefighter,?<b>Ray Ban Sunglasses</b>?waterway administrator, electrical shop owner, police, self-defense officer, primary school students until the baby, all wa...

 • d  - d

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.

  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?<b>Salomon Shoes</b><b>s</b>
  A person to the hotel to catch the past.

  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.<b>Isabel Marant Shoes</b>?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.

  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzan...

 • d  - d

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.

  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?<b>Salomon Shoes</b><b>s</b>
  A person to the hotel to catch the past.

  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.<b>Isabel Marant Shoes</b>?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.

  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzan...

 • xukaimin

  problems clearing cache file /DISK2/WWW/jirislama.com/www/cache/refTableSQL/ 047c1535e0e732565484f120879ff385problems clearing cache file /DISK2/WWW/jirislama.com/www/cache/refTableSQL/ 9c0450cefe252037de2da6062463f6475511115550

 • Anonymní  - caiting2018305

  mulberry
  coach outlet online
  ray ban sunglasses outlet
  salvatore ferragamo shoes
  air jordan shoes
  supreme shirts
  moncler outlet online
  michael kors outlet canada
  canada goose jackets
  mlb jerseys wholesale
  oakley sunglasses outlet
  michael kors outlet store
  michael kors outlet store
  ugg boots
  adidas yeezy boost 350
  adidas yeezy boost
  michael kors outlet online
  cheap ugg boots
  nike air max 97
  air max 90
  birkenstock outlet
  christian louboutin shoes
  moncler sale
  michael kors outlet clearance
  polo ralph lauren outlet online
  ralph lauren sale
  michael kors bags
  polo ralph lauren outlet
  fred perry polo shirts
  ralph lauren
  michael kors outlet online
  canada goose jackets
  pandora charms sale clearance
  moncler outlet online
  coach factorty outlet online
  ralph lauren
  ugg sale
  birkenstock shoes outlet
  pandora jewelry outlet
  pandora jewelry
  canada goose sale
  coach outlet store online
  adidas campus shoes
  burberry outlet online
  adidas yeezy
  michael kors outlet store
  harden vol 1
  supreme shirts
  canada ...

 • Libuše  - jiřičky 2018

  Je duben 2018 a čekáme na přílet jiřiček. Máme je rádi.
  Koupili jsme před 2 lety umělá hnízda z nějakého porobetonu, aby nemusely jiřičky pracně stavět, i když je to jejich životní práce. A obsadily je a vyvedly mladé...!
  Proč .......
  Stalo se, že jim jejich staré přírodní hnízdo další rok samo spadlo (utrhlo se) i s mladými.Ráno (po návštěvě koček) už nemůžete nic dělat.
  Úvaha - není lepší ty stará hnízda na podzim strhnout ? Buď si postaví nová, nebo obsadí opět ty umělá...
  A opravdu nás sbavily přes léto much i komárů......
  LV

 • 3000mW Laser Pointer  - fwefwef

  A laser pointer or laser pen is a small handheld device with a power source (usually a battery) and a laser diode emitting a very narrow coherent low-powered laser beam of visible light, intended to be used to highlight something of interest by illuminating it with a small bright spot of colored light.50mW Laser Pointers Power is restricted in most jurisdictions not to exceed 5 mW.The small width of the beam and low power of typical laser pointers make the beam itself invisible in a reasonably clean atmosphere, only showing a point of light when striking an opaque surface.100mW puntero láser verde Some higher-powered laser pointers project a visible beam via scattering from dust particles or water droplets along the beam path. Higher-power and higher-frequency green or blue lasers may produce a beam visible even in clean air because of Rayleigh scattering from air molecules,3000mW Laser Pointer especially when viewed in moderately-to-dimly lit conditions. The intensity of such scatt...

 • jiuer7845  - vasasas

  Rolex WatchesPandora JewelryPandora CharmsPandora JewelryPandora CharmsTravis Scott Jordan 1Air JordansJordan 11Jordan 11Rolex Watches Jordans ShoesMoncler OutletOff WhiteYeezy 450Yeezy 500Nike Outlet Jordans 4 Jordan Retro 4 Jordan Shoes Yeezy ShoesYeezy 700Yeezy SupplyOff White ShoesNFL JerseysRolexRetro JordansNike JordanJordan ShoesJordans ShoesYeezy 350 V2Adidas YeezyYeezyYeezy 700YeezyNike OutletYeezy ShoesYeezy Foam RunnerNike OutletNike OutletJordan AJ 1UNC Jordan 1Jordan 13Jordan AJ 1Yeezy SupplyYeezy ZebraJordan 5Jordan 1 LowAir JordansPandora CharmsAdidas UKAdidas YeezyYeezy 350Jordan 1YEEZY SUPPLYNike ShoesNike OutletPandora OutletJordan ShoesAir Jordan 4Adidas YeezyAir Jordan 11Air Jordan 1Nike JordansJordan 1sPandora UKNike Jordan 1Jordan 1Yeezy SlidesNike Air VaporMaxNike Vapormax FlyknitAir Jordan 1 MidAdidas yeezyAdidas YeezyYeezy 350Nike ShoesNike OutletYeezyNFL Shop Official Online StoreNike UKYeezyYeezy 350

 • okbet 2023  - okbet 2023

  A very awesome blog post. We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post.
  okbet online casino

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana