Home Fotoblog Víte že... Víte že... Sýkora modřinka

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Čtvrtek, 17 Prosinec 2009 00:00

Víte že... Sýkora modřinka

IMG_1322PSSýkora modřinka (Parus caeruleus) je jedním z našich vůbec nejběžnějších a také nejznámějších ptáků. Může za to nejen její rozšíření ale také obliba sběru potravy z krmítek a její neobvyklá odvaha až drzost. Vzpomínám si, když jsem loňskou zimu zkoušel fotit ptáky na krmítku za oknem mé kanceláře, jedna zvědavá modřinka si nejprve sedla na rám otevřeného okna a pak i vlétla dovnitř do místnosti a usadila se na lampičce jen půl metru od zamaskovaného objektivu za kterým jsem se schovával. Sýkorka si mě chvíli prohlížela a pak asi pochopila, že ode mě nic lepšího, než je venku na krmítku nedostane a tak zase vylétla ven.

Sýkoru modřinku (Parus caeruleus) s charakteristickým modrým zbarvením zná jistě každý – je to po naší nejběžnější Sýkoře koňadře (Parus major) další z celkem šesti druhů čeledi Sýkorovitých – kromě těchto dvou jsou to ještě Sýkora babka (Parus palustris), Sýkora lužní (Parus montanus), Sýkora úhelníček (Parus ater) a Sýkora parukářka (Parus cristatus), druhy méně známé, vázané především na lesní prostředí. Pokud jste někdy pozorovali modřinku, která vylupuje mladé výhonky a pupeny stromů, Není to snad proto, že by se jimi živila ale proto, že v těchto místech se často ukrývají larvy hmyzu, kterými se s oblibou živí a není to jediná věc, která je na Sýkoře modřince zajímavá.

 

1D3_4584PSZajímavosti

 

V době hnízdění se někdy střídají oba partneři v sezení na vejcích i když nejčastějí je to pouze samička. Sameček pak nocuje v jiné dutině a samičku pilně krmí. Pokud samice přirozeně (nevyrušena) opouští snůšku, zakrývá ji výstelkou hnízda jako peřinou. O krmení mláďat se starají oba rodiče – drobný hmyz a pavoučky přináší až 400x za den přičemž při jednom příletu nakrmí jen jedno z mláďat.

 

Modřinky se dožívají 2-3 let ale byly zaznamenáni ptáci staří až 10 let.

 

V zimě se modřinky potulují ve vzdálenosti max. 50 km od svého hnízdiště. Často se zdržují v blízkosti Datlovitých ptáků a přiživují se na jejich potravě.

 

Mezi světovými válkami byla v Británii pozorována zajímavá adaptace modřinek na potravní nabídku – roku 1929 bylo poprvé pozorováno, jak si tito malí ptáci proklovávají díru skrz hliníková víčka na lahvích mléka, které byly doručovány před domy místních obyvatel a pochutnávají si na smetaně. Z této doby jsou známá hejna modřinek pronásledující nákladní auta rozvážející mléko ve snaze dostat se ke své oblíbené potravě. Tato schopnost se pak během 20 let rozšířila mezi modřinkami po celé Velké Británii ale zmizela s novým systémem balení mléka, který byl pro modřinky nedostupný, s příchodem odstřeďeného mléka a nákupu mléka v obchodech.

 

Intenzita zbarvení modřinek má pravděpodobně souvislost s výběrem vhodného samečka – zdravý pták má často výrazně modře zbarvené peří, které silně září v UV spektru – experimentálně bylo zjištěno, že samičky preferují partnera s intenzivněji zářícím zbarvením.

 

Na některých lokalitách byly v hnízdech modřinek nalezeny aromatické rostliny, které pravděpodobně pomáhají zahubit běžné roztoče a tím prospívají dobrému vývoji zdravých a silných mláďat při hnízdění. Zajímavostí je preference určitých ptáků pro různé druhy aromatických rostlin – zatím není jasné, jak si tuto schopnost ptáci předávají ale bylo zdokumentováno, že někteří ptáci hnízdící např. v oblasti s výskytem levandule přinášejí do svých hnízd mátu, pro kterou musí létat daleko od hnízdiště.

 

Modřinky pomáhají v prevenci kouření – jeden pár modřinek se v roce 2007 uhnízdil ve venkovním popelníku u krematoria v britském městě West Bromwich. Zaměstnanci krematoria vyvěsili nad popelník cedulku s žádostí aby kolemjdoucí nevhazovali cigaretové nedopalky a tím modřinky přispěly k omezení kouření ve Velké Británii :-)

 

thumb_1D3_4325PSZákladní informace

 

Řád: Pěvci (Passeriformes)

Čeleď: Sýkorovití (Paridae)

Rod a druh: Sýkora modřinka (Parus caeruleus)

 

Délka těla: 11 - 13 cm

Rozpětí křídel: 17 – 20 cm

Hmotnost: 9 - 12 g

 

Hnízdění: V přirozených dutinách nebo hnízdních budkách vystlaných mechem, peřím nebo srstí. Hnízdí jednou až dvakrát ročně – nejčastěji v dubnu až červnu snáší samička běžně 7 - 16 bílých vajec s načervenalými skvrnami, které po dobu 12 – 14 dnů převážně sama zahřívá. Oba rodiče se pak starají o krmení mláďat, která po 17 - 18 dnech hnízdo opouští. Po vyhnízdění se modřinky potulují krajem v hejnech a hledají potravu – na jaře a v létě se krmí hmyzem, na podzim i bobulemi a v zimě olejnatými semeny.

 

Tah: Modřinka je u nás ptákem stálým i když část populace táhne na zimu na jih do oblasti středomoří. K nám naopak mohou zalétat ptáci ze severu. V zimě se modřinky sdružují s ostatními Sýkorami i jinými druhy pěvců, které se pak v hejnkách pohybují krajinou a společně vyhledávají potravu.

 

Zdroje:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/staffordshire/6750181.stm

http://www.bbc.co.uk/lookeast/content/articles/2008/01/16/rspb_birdwatch2008_bluetit_feature.shtml

http://news.bbc.co.uk/earth/hi/earth_news/newsid_8199000/8199726.stm

http://www.ireceptar.cz/zvirata/ptaci/ptaci-na-krmitku-ii-sykora-modrinka/

http://www.rozhlas.cz/hlas/pevci-p/_zprava/30954

http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_tit

http://www.birdminds.com/BlueTit.html


Aktualizováno Pátek, 18 Prosinec 2009 02:45
 
Komentářů (102)
 • Honza

  Ahoj Jirko,

  moc hezky napsané a skvělé fotky!!!
  Honza

 • kamjdu  - 50 km?

  V zimě se modřinky potulují ve vzdálenosti max. 50 km od svého hnízdiště. ??????

 • dfs  - dsf

  No matter who, wherever you can simply use e-mail, e-wallet,<b>Salomon Shoes</b>?intelligence search like public services, a realistic city like the reality is built, and is spread to every corner of the world. The protagonist Xiao Ji Jian two is a personality introverted science boys,<b>Michael Kors Outlet Store</b>?during the summer by their own admired predecessors Shinohara Xia Xixi dragged her home Nagano Prefecture Ueda City. There lived from the Muromachi era has always been the Warring States, a family home. He is a 90-year-old great-grandmother,<b>Michael Kors</b>?<b>Philipp Plein</b>?doctor, fisherman, firefighter,?<b>Ray Ban Sunglasses</b>?waterway administrator, electrical shop owner, police, self-defense officer, primary school students until the baby, all wa...

 • d

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.

  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?<b>Salomon Shoes</b><b>s</b>
  A person to the hotel to catch the past.

  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.<b>Isabel Marant Shoes</b>?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.

  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzan...

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana