Home Fotoblog Výlety a fotografie Za ptáky do Skotska I: Bass Rock – přírodní div světa

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Sobota, 04 Červenec 2009 23:51

Za ptáky do Skotska I: Bass Rock – přírodní div světa

 

IMG_2088PSPřírodním divem světa popsal skálu ležící blízko skotského pobřeží nějakých 35 km východně od Edinburghu Sir David Attenborough – když jsem se toto dočetl na internetu, ihned se mi vybavil dokument, který jsem viděl před pár lety v televizi – David Attenborough v něm sleduje obrovskou kolonii tereje bílého a ptáky má doslova na dosah ruky. scotland_bass_rockTehdy jsem si myslel, ze se jedná o nějakou odlehlou kolonii kdesi daleko v arktických vodách.

Ganeterie Bass Rock je opravdu výjimečná a to hned v několika ohledech – jednak je to její umístění (pouhé dva kilometry od pobřeží Skotska) a dostupnost ale především fakt, že se jedná o největší samostatnou kolonii tereje bílého (Morus bassanus) na světě. Informace na internetu jsou poněkud matoucí – lze se dočíst, že největší kolonií je Bonaventure Island v kanadské provincii Quebec (60 000 ptáků) nebo ostrov Boreray (30 000 párů) , který je součástí souostroví St. Kilda východně od Skotka. Bass Rock je ale opravdu nejpočetnější s přibližně 50 000 hnízdícími páry a dalšími 50 000 nespárovanými ptáky (léto 2009). Proto není divu, že ostrov posloužil i vzniku latinského pojmenování tereje – Morus bassanus.

 

IMG_1859PSPohled na ostrov Bass Rock z pobřeží North Berwicku – nejbližšího místa na pobřeží – je fascinující; šedý vulkanický ostrov s prudkými stěnami o maximální výšce 107 m a rozloze 3 hektary je pokryt bílou vrstvou terejů, na obloze nad ostrovem to zdálky vypadá jako kdys se rojí včely – to jsou tereji odlétající lovit nebo přilétající zpět na ostrov s potravou nebo materiálem na stavbu hnízda. Člověk si ani nedokáže představit, že po podzimním odletu terejů zůstane ostrov zcela opuštěný.

 

IMG_2083PSBass Rock je jako většina země ve Velké Británii soukromým vlastnictvím, na ostrov se ovšem lze podívat prostřednictvím Scottish Seabird Center, které sídlí v North Berwicku a má exkluzivní práva pro vstup na ostrov. V letních měsích jezdí z přístavu Dunbar malá rybářská loď, která uveze 10 návštěvníků, plavba k ostrovu trvá necelou hodinu; pobyt na ostrově, pokud počasí dovolí přistát, je přibližně 3 hodiny, výlet stojí 95 GBP na osobu. Při zakoupení workshopu přes www.photographersonsafari.com je doba strávená na ostrově ještě o něco delší (4,5 hodiny) ale také ekvivalentně dražší (149 GBP). Ačkoliv se nejedná o malé peníze, výlety, kterých je kolem deseti každý měsíc v sezóně, bývají dost rychle vyprodány – zájem je veliký a není se co divit, návštěva Bass Rock je opravdu zážitek na celý život!

 

1D3_2517PSItinerář každého výletu je stejný – loď přejede z Dunbaru k Bass Rocku, následuje zhruba půl hodiny sledování krmících se terejů a pak se návštěvníci, pokud je vhodné počasí (většinou je :-), vylodí na ostrov. Pohyb na ostrově je omezený a průvodce ze Scottish Seabird Center to opravdu kontroluje - pokuta za porušení pravidel nebo rozbití snůšky vajec může být kromě odjezdu z ostrova až 2000 GBP! Místo pro pozorování a focení terejů se nachází těsně nad pevností a majákem, tj. zhruba v polovině výšky ostrova na jeho východní straně.

 

 

 

 

1D3_2297PSIMG_1868PS

1D3_2575PS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1D3_2885PSBýt uprostřed velké kolonie ptáků je velký zážitek, navíc když jde o tereje – krásné velké ptáky s modrým obobočím a jejich největší kolonii na světě. Ohlušující křik všude kolem nás i nad námi. 1D3_2645PSNaše průvodkyně nám pomalu uvolňuje cestu vpřed a provazem vymezuje malý prostor, ve kterém se budeme pohybovat po následující tři hodiny. Počasí nám přeje, je pod mrakem s občasnými krátkými sprškami. Jak jsem předpokládal, je kolem nás takové množství terejů, že téměř nemá smysl fotit celé ptáky nebo dělat širší záběry – na fotce by byl dost velký zmatek, soustředím se tedy na „portréty“ a vyndavám objektiv 500mm a nasazuji ho na 5D mark II – na toto jsem se celou dobu těšil – vyzkoušet možnosti nového full-framu na focení divoké přírody! Dělám pár zkušebních záběrů a nastavuji vhodnou manuální expozici. Nejdříve trochu tápu a nevím, kam se dříve otočit, pak se konečně uklidňuji a soustředím tam, kde se něco děje a fotím – jednotliví nezadaní ptáci nebo jedinci dočasně bez partnera jsou v klidu nebo vyhlížejí ptáky vracející se z moře, zato páry, IMG_1921PSkteré se opětovně shledávají, předvádějí zajímavé rituály, třou se o sebe zobáky, jemně se „oždibují“, předávají si malé pozornosti v podobě pírek, klacíků a mořských řas a k vidění jsou i pářící se ptáky. Jednotlivé páry jsou na sebe doslova namačkány takže často dochází k potyčkám, ptáci na sebe křičí a se zaklesnutými zobáky se perou o svůj pracně nabytý prostor na skále. Terejové jsou uzpůsobeni především životu na moři a jsou na zemi poněkud těžkopádní a tak se občas stane, že některý právě startující nebo přistávající pták skončí po hrůzostrašně vypadajícím pádu na kamenitém svahu o několik metrů níže. Pořád je tedy na co se dívat, v době naší návštěvy 16. června už bylo na světě i pár tmavých ochmýřených kuřat a další se líhla – platí zde ovšem přísný zákaz přibližovat se k hnízdům s kuřaty, dospělí by mohli opustit hnízdo a toho by hned využili nedaleko čekající lační rackové.

 

1D3_2898PS

1D3_2904PS

IMG_1946PSIMG_2055PS

 

Nasazuji objektiv 135mm s tím, že se pokusím vyfotit nějaký pěkný snímek tímto portrétním sklem ale po chvíli to vzdávám – musel bych se k terejům přiblížit velmi blízko a i když je to povolené, nechci je rušit a raději se vracím k objektivu 500mm – fotím ptáky v letu ale proti šedé zamračené obloze to není ono a tak pokračuji ve focení portrétů, tentokrát s tělem 1D III abych měl alespoň nějaké povedené fotky v případě, že by fotografie focené s 5D II nevyšly – přeci jen na LCD displeji člověk úplně neposoudí kvalitu fotek a když už je na takovém místě jako je Bass Rock tak raději fotí a obrázky prohlíží až doma na PC. Po dvou hodinách dostáváme zprávu, že se horší počasí a my tak musíme opustit ostrov a přicházíme o dvě hodiny focení. Tato špatná zpráva nebyla bohužel poslední – další den nám zrušili úplně celý výlet na Farne Islands, na které jsme se těšili vůbec nejvíce a které mely být završením našeho skotského výletu. Na druhou stranu je to jen další důvod, proč se na Bass Rock (a Farne Islands) podívat znovu. Výlet na Bass Rock byl i tak nezapomenutelným zážitkem a navíc - a to je asi nejdůležitější – povedly se fotky z obou fotoaparátů :-)

 

 

1D3_2921PSIMG_1997PSIMG_1986PS

 

_______________________________________________________________

Související články:

Za ptáky do Skotska II: východní pobřeží – Fowlsheugh a Troup Head

Za ptáky do Skotska III: útesové kolonie ptáků severního a západního pobřeží

Za ptáky do Skotska IV: Pár útržků z Vnějších Hebrid

_______________________________________________________________

Aktualizováno Úterý, 01 Únor 2011 08:29
 
Komentářů (271)
 • whn 123  - whn

  nfl jerseys, houston rockets jerseys, plein shoes, abercrombie, swarovski jewelry, jerseys from china, oakley sunglasses outlet, adidas.se, juicy couture outlet, oakley sunglasses, dre beats, tory burch, salomon schuhe, toms shoes outlet, beats headphones, prada outlet, ray ban wayfarer, michael kors, new orleans pelicans jersey, toms outlet online, michael kors v?skor, watches canada, burberry outlet, beats by dre, new balance outlet, handbags outlet, ralph lauren outlet, longchamp outlet, toms shoes, longchamp, oakley sunglasses cheap, air max, baseball jerseys, cheap basketball shoes, coach outlet store online, ravens jerseys, christian louboutin, coach outlet, michael kors purses, toms shoes, tommy hilfiger outlet, ralph lauren outlet, buccaneers jerseys, michael kors handbags, panthers jerseys, cheap true religion, burberry outlet online, oakley outlet, oakley vault, jerseys from china, philipp plein outlet, tommy hilfiger, prada, toms shoes outlet, hilfiger online shop, rolex ...

 • whn 123  - whn

  http://www.michael-korsbags.com.co/, http://www.michaelkorsoutlet.ar.com/, http://www.nike-air-max.com.se/, http://www.christianlouboutinshoes.jp.net/, http://www.oakleys.org.es/, http://www.nikeshoes-outlet.com/, http://texans.nfljersey.us.com/, http://www.ralphlaurens-outlet.co.uk/, http://www.niketnrequinpaschers.fr/, http://www.christianlouboutin.org.uk/, http://www.oakley--sunglasses.com.au/, http://www.dsquared2-outlet.com/, http://www.polos-outlets.com/, http://www.nike-outlet.us.org/, http://www.raybans-outlet.cc/, http://www.hollisters-canada.ca/, http://www.givenchy.com.co/, http://www.lauren-ralphsoutlet.co.uk/, http://www.supra-shoes.org/, http://www.calvin-kleins.in.net/, http://www.lacoste-store.com/, http://www.converse-shoes.net/, http://www.barbour-jackets.com/, http://www.adidas.com.se/, http://www.prada-bagsoutlet.com/, http://chargers.nfljersey.us.com/, http://www.oakley-sunglass.net.co/, http://bears.nfljersey.us.com/, http://www.pandoracharms-canada.ca/, http:/...

 • Anisa%  - Online videos

  Online video sharing sites such as video clips, funny, streaming, streaming tv and live streaming. Upload your videos, spread them out, and earn a profit.

 • birdy boobs  - aafdscdsvrsgew

  Topics are very influential with the length of the article.

  If the topic you choose is narrow, then the article will be short.

  But this goes the other way too:

  If the topic is big, do not make a short article (because lazy). This would be a weightless article.

 • bendana  - There are 2 benefits of using LSI keywords:

  Getting ranked for different long tail keywords
  Improves relevancy & ranking for main keywords
  For those of you who have never heard of this term, let's first discuss ...

  ... what is LSI?

  In short, LSI (Latent Semantic Index) is a feature that is adopted by search engines like Google in order to understand the intent of the article.

  For example "Apple".

 • chenjinbei  - chenjinbei

  jordan 13
  timberland boots
  <b>nike uk</b>
  http://www.givenchyhandbags.us.com
  20186.20chenjinbei

 • bryanparker  - Nice Comment

  Much obliged for setting aside an ideal opportunity to examine this, I feel firmly about it and love adapting more on this point.
  Life Experience Degrees

 • Joel William  - Excellent Concept

  To get rid of this security issue, Norton has come up with a range of security software for both consumers and business PCs.
  Life Experience Degrees

 • omid  - thanks

  http://moasesehoghoghi.com/

 • bouquet indo  - Flower arranging art

  Flower arranging art is a field of art that uses flowers and plants to create interesting and beautiful compositions. Evidence of flower arranging art has been discovered since the culture of Ancient Egypt. A professional florist will design floral designs by combining elements such as lines, shapes, spaces, textures, and colors. The main principles in flower arranging are balance, proportion, rhythm, contrast, harmony, and unity. Flower arranging art is also included in the wreaths flower arrangement, nosegays, garlands, festoons, boutonnieres, corsages, and bows.

 • sdfdsf

  http://www.entertainmentshow.us
  http://www.webdesigncourses.us
  http://www.webdesignsskills.us
  http://www.aboutparenting.us
  http://www.parentingadvices.us
  http://www.ideasaboutfood.us
  http://www.favfoods.us
  http://www.petsexperience.us
  http://www.generalgroup.us
  http://www.sportstime.us
  http://www.gamesevents.us
  http://www.royalservices.us
  http://www.luxuryrealestates.us
  http://www.automotivemarket.us
  http://www.automotivetrend.us
  http://www.fashionandstyle.us
  http://www.fashioncatalogue.us
  http://www.culturefashion.us
  http://www.technologygadgets.us
  http://www.technologycodes.us
  http://www.dailytechnews.us
  http://www.techadvantages.us
  http://www.abouteducation.us
  http://www.educationcourses.us
  http://www.educationleeds.us
  http://www.geteducation.us
  http://www.shoppingplan.us
  http://www.shoppingexperience.us
  http://www.GeneralInsuranceplan.us
  http://www.insuranceCredit.us
  http://www.insuranceboard.us
  http://www.insurancesection.us
  http://www.insurancevision.us
  http://www.preinsurance...

 • sdfdsf  - re:
  sdfdsf napsal:
  http://www.entertainmentshow.us
  http://www.webdesigncourses.us
  http://www.webdesignsskills.us
  http://www.aboutparenting.us
  http://www.parentingadvices.us
  http://www.ideasaboutfood.us
  http://www.favfoods.us
  http://www.petsexperience.us
  http://www.generalgroup.us
  http://www.sportstime.us
  http://www.gamesevents.us
  http://www.royalservices.us
  http://www.luxuryrealestates.us
  http://www.automotivemarket.us
  http://www.automotivetrend.us
  http://www.fashionandstyle.us
  http://www.fashioncatalogue.us
  http://www.culturefashion.us
  http://www.technologygadgets.us
  http://www.technologycodes.us
  http://www.dailytechnews.us
  http://www.techadvantages.us
  http://www.abouteducation.us
  http://www.educationcourses.us
  http://www.educationleeds.us
  http://www.geteducation.us
  http://www.shoppingplan.us
  http://www.shoppingexperience.us
  http://www.GeneralInsuranceplan.us
  http://www.insuranceCredit.us
  http://www.insuranceboard.us
  http://www.insurancesection.us
  http://www.insurancevision.us
  http://ww...
 • sdfdsf  - dfdsf

  business401k
  diyhomeimprovement
  healthandglow
  travelup
  thefashionstyles
  financeplanner
  topeducations
  sportsfusion
  royalproperty
  vacationsplan
  educationmagazines

 • Obat Benjolan Dimata

  Thank you very helpful article

  Cara Mengobati Benjolan di leher
  Cara Mengobati Penyakit Typus
  Cara Mengobati bisul
  Penyebab Kulit Tangan Mengelupas
  Obat Biang Keringat Pada Bayi Anak-anak dan dewasa
  Cara Mengobati Penyakit Gondongan Dengan Bahan Alami

 • Neetu Kumar  - Digital world economy

  Thank you for some other wonderful article. Thanks for the blog.Thanks Again. Awesome.
  here

 • Heena bisht  - Digital marketing company

  Digital marketing agency in delhi

  Digital marketing agency in delhi

  Digital marketing agency in delhi

  Digital marketing agency in delhi

 • payan nameh  - proje

  anjam payan name
  The thesis is always a concern for students who are studying from bachelor and doctorate in different degrees. The terms of graduation are from thesis.

 • Laparoscopy  - pezeshk

  Laparoscopy is a common surgical procedure for closure of the uterine tubes. When you have a pregnancy with dangers or a reluctance to have a new baby

 • women specialist  - pezeshk

  Polycystic ovarian syndrome or ovarian laziness is a disorder that causes irregular periods and signs of increased male hormone such as acne or oily skin, excessive hair loss or headache. Often but not all patients have weight gain. This disorder is seen in 5-10% of women.

 • amal zibaie  - pezeshk

  What tests can be done in healthy women to prevent or diagnose benign and severe illnesses?

 • washlin  - khoshk shoi

  Washlin Online Laundry Services is the most trusted and affordable way to wash and wash clothes and fabrics of yours because it is not used in this way of washing the water. When you say that what you are asking for is washing, that is, washing without water?

 • Printer repairs  - tamirat

  Printer repairs vary according to the type of printer

 • Phone repair  - tamirat

  The repair of the phone should be done within a framework of specific rules and regulations, so that it does not damage other parts of the phone and repair operations are carried out with high quality.

 • Sony branch  - Sony

  Sony's brilliant record of customer satisfaction brings to the forefront and delivers services to the most respected clients.

 • Talagh taifoghi  - vakil

  An agreed divorce in statistics shows that there is more than 30 to 40 percent of divorces.

 • Repair agent  - sonyir

  In the repair department, the first-class instruments and appliances that are under warranty are used. In order to improve the service and obtain customer satisfaction, you can use free courier to use the repair garret for a specified period of time

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی لیزرل
  نرم افزار atlas

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی لیزرل
  نرم افزار atlas

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی ept
  دوره آموزشی لیزرل

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی ept
  دوره آموزشی لیزرل

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی ept
  دوره آموزشی لیزرل

 • golestaniha  - گلستانی

  تعمیرات لوازم خانگی
  فروش کاغذ دیواری
  نصاب کاغذ دیواری در گرگان
  باربری در گرگان
  اجاره سوئیت در گرگان

 • konamit  - konamit

  http://konamit.com
  فایبرسمنت
  لیست قیمت فایبرسمنت برد
  فایبرسمنت برد
  انواع فایبرسمنت برد
  موارد کاربرد فایبرسمنت برد
  قیمت فایبرسمنت
  فایبرسمنت ایرانی
  تولید کننده فایبرسمنت برد

 • managerial

  مدیریت مالی
  حسابداری
  مدیریت بازرگانی
  آموزش بازاریابی و فروش
  ریسک و سرمایه گذاری
  تئوری مدیریت
  مدیریت رفتار سازمانی
  مدیریت ارتباطات
  مدیریت منابع انسانی
  کسب و کار
  دوره کارآفرینی
  مدیریت صنعتی

 • Abnoosthes

  انجام پایان نامه دکتری
  انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
  انجام پایان نامه شیمی فیزیک
  انجام پایان ریاضیات
  انجام پایان نامه فیزیک
  انجام پایان نامه صنایع
  انجام پایان نامه شیمی
  انجام پایان نامه عمران
  انجام پایان نامه کشاورزی
  انجام پایان نامه مکاترونیک
  انجام پایان نامه مهندسی مخابرات
  انجام پایان نامه کامپیوتر
  انجام پایان نامه برق
  انجام پایان نامه فیزیوتراپی
  انجام پایان نامه کتابداری
  انجام پایان نامه معماری
  انجام پایان نامه تغذیه
  انجام پایان نامه اتاق عمل
  انجام پایان نامه داروسازی
  انجام پایان نامه رادیولوژی
  انجام پایان نامه علوم آزمایشگاهی
  انجام پایان نامه مامایی
  انجام پایان نامه دامپزشکی
  انجام پایان نامه دندانپزشکی
  انجام پایان نامه پزشکی
  انجام پایان نامه حسابداری
  انجام پایان نامه روانشناسی بالینی
  انجام پایان نامه هنر
  انجام پایان نامه علوم سیاسی
  انجام پایان نامه ادبیات فارسی
  انجام پایان نامه زبان انگلیسی
  انجام پایان نامه تربیت بدنی
  انجام پایان نامه جغرافیا
  انجام پایان نامه اقتصاد
  انجام پایان نامه جامعه شناسی
  انجام پایان نامه تاریخ
  انجام پایان نامه روانشناسی
  انجام پایان نامه مدیریت
  انجام پایا...

 • Sachin kumar  - best digital marketing services

  best digital marketing services
  social media agency
  best digital marketing anency in noida

 • سوسن  - تشکر

  ممنون از سایت شما
  خرید لباس مجلسی
  خرید لباس
  اجاره لباس

 • ساره  - تشکر

  مرسی

  اخبار همایش
  ثبت رایگان همایش
  سامانه مدیریت همایش

 • سحرناز  - تشکر

  ممنون از سایت شما

  اخبار دکتری
  اخبار کارشناسی ارشد
  اخبار کارشناسی

 • ugg boots  - http://www.uggoutletaustralia.us.com

  "There is money and no money, <b>Nike Air Max</b> go home for the New Year." The melodious song leads the way home, making people <b>Air Max Tn Plus</b> refreshed and intoxicating. The Spring Festival is a traditional Chinese festival. Whether you are at the peak of <b>Kate Spade Outlet</b> your career in a year or a baptism in a difficult situation, you must go home and have a New Year. <b>Cheap Kate Spade Handbag</b> Year after year, the New Year is a new atmosphere. In the crowds of the Spring Festival, <b>Balenciaga Shoes</b> countless people are eager to go home, in order to spend this sacred festival.

  The biggest advantage <b>Fila Outlet</b> of the New Year is the family reunion. Many people who go out t...

 • قاسم  - تشکر

  سلام و ممنون ار سایت شما
  خرید برنج
  قیمت برنج شمال
  خرید برنج شمال

 • Anonymní  - Masternaga

  Situs

  Kód:
  Judi Online

  yang sudah berpengalaman lebih dari 1 tahun. dan sudah terbukti terpercaya dan hoki buat player.

 • آزمونept  - آزمونept

  here
  دانلود سوالات آزمونept
  دانلود فیلم آزمونept
  آزمون ای پی تی
  مذاکره
  استراتژی

 • آزمونept  - آزمون

  آزمونept/b

 • آزمونept

  سئو سایت
  تولید محتوای سایت
  برنامه نویسی موبایل

  Kód:

  سئو سایت
 • دانلود آهنگ جدید  - Thanks

  Thanks for publishing this article
  This
  was a great
  resource
  Thanks
  for the
  manager
  of this
  site
  good lunch

  bia4music

 • دانلود آهنگ جدید
  Kód:
  This
  was a great
  resource
  Thanks
  for the
  manager
  of this
  site
  good lunch

  bia4music

  Thanks for publishing this article

 • كود خصم شى ان

  اي هيرب ، موقع جولي شيك ، كود خصم شي ان
  تواصل الان مع موقع اى هيرب لتحصل على العديد من المنتجات المتميزة التى تحصل عليها عند استخدام كود خصم شى ان فقط اتصل بنا الان لتتعرف على العديد من مميزات موقع جولى شيك زور موقعنا الان لتتعرف على المزيد

 • فروشگاه اينترنتي

  i am glad. really impressed from your immaginative thinking and impressive stated information
  thanks

 • nazari  - lawyer

  https://onlinelawyer.ir/

 • sajedi  - شرکت حسابداری


  The migration of birds represents the order of the world.

  Make your business and accounting the most accurate accounting companyhttp://iliyahesab.com

 • وبسايت موزیک باران  - موزیک

  Thanks very beautiful...
  here

 • Grip Infotech  - Web design & development services

  https://www.writersdigest.com/forums/users/gripinfotech
  https://www.webmasterserve.com/members/grip-infotech.63714
  https://www.universalmediaserver.com/forum/memberlist.php? mode=viewprofile&u=13501
  https://profiles.delphiforums.com/n/pfx/profile.aspx? webtag=dfpprofile000&userId=1891042723/
  https://forums.afterdawn.com/members/grip-infotech.1179056/
  https://id.arduino.cc/gripinfo
  https://rockythemes.com/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=16025
  https://www.wholesaleforum.com/discuss/members/gripinfotech-174584/

 • فروشگاه اینترنتی  - تلویزیون ال جی

  Thank you for the sake of the post. I'm so glad I could find you on google. Thanks and thanks
  https://www.polotak.com/

 • edwina  - skechers

  [url=http://www.custombaseballjerseys.us/tags_products/orioles-majestic-team- store_3123.html]orioles majestic team store[/url]
  <b>sharks 3rd jersey</b>
  [url=http://www.custombaseballjerseys.us/tags_products/2015-packers- jersey_1310.html]2015 packers jersey[/url]
  [url=http://www.cheapbaseballjerseys.us/tags_products/austin-aune_2894.html]austin aune[/url]
  [url=http://www.custombaseballjerseys.us/tags_products/bart-favre_1305.html]bart favre[/url]
  <b>cowboys ezekiel elliott shirt</b>
  [url=http://www.cheapbaseballjerseys.us/tags_products/red-new-york-yankees- jersey_1371.html]red new york yankees jersey[/url]
  <b>official redskins gear</b>
  [url=http://www.cheapnfljerseys-store.us/...

 • شرکت حسابداری  - شرکت حسابداری | موسسه حسابداری | خدمات حسابداری

  خدمات مالی شرکت حسابداری
  در این مقاله در رابطه خدمات مالی شرکت حسابداری در زمینه مالی و مالیاتی بصورت تخصصی توضیح داده شده است.

  شرکت حسابداری آینده سازان پیشتاز فرتاک بابیش از نیم قرن تجربه تمام خدمات مالی و خدمات مالیاتی مورد نیاز واحد های تجاری را ارئه می نماید.

  موسسه حسابداری باارائه مشاوره مالی مناسب واحد های تجاری را در راستای پیش برد اهداف خود همراهی می نماید.

  خدمات مالی شرکت حسابداری به صورت کلی به عنواین زیر تقسیم می شود:

  1_خدمات مالی(حسابداری مالی)

  2_ارائه گزارشات مالی مورد نیاز مدیران(حسابداری مدیریت)

  3_مشاوره مالی

  4_مدیریت مالی

  5_بودجه بندی

  6_خدمات مالیاتی

  7_دفاعیت مالیاتی

  8_مالیات عملکرد و ارزش افزوده

  9_ارزش گذاری

  10_ادغام

  11_عارضه یابی و ارزیابی شاخص های عملکرد

  خدمات مالی شرکت حسابداری به بهترین شکل ممکن و با تضمین کتبی از طرف موسسه حسابداری ارائه می گردد.

  مشاوره مالی
  شرکت های استارآپ برای عملکرد مناسب در اولین قدم نیاز به یک مشاوره مالی مناسب دارند.

  مشاوران مالی باتوجه به نوع فعالیت واحدهای تجاری، اهداف، عملکرد، برنامه ها و عواملی از این قبیل مشاوره ها...

 • babagandom  - روغن کنجد و خواص بی نظیر آن

  روغن کنجد یکی از روغن های گیاهی است که متخصصان تغذیه، مصرف آن را به تمام گروه های سنی توصیه می کنند. برخی می گویند این روغن را هم می توان برای سرخ کردن به کار برد و هم برای طبخ غذا و البته نوع بودارش طعم دهنده سالاد است.روغن کنجد یکی از بهترین و سالم ترین روغن های گیاهی برای پخت و پز و زیبایی پوست و مو می باشد که در سال های اخیر نیز طرفداران بسیاری در سراسر جهان پیدا کرده است
  کنجد یکی از مقوی ترین دانه های خوراکی می باشد که بیش از 5000 سال است در مصر، چین و روم باستان برای افزایش انرژی بدن مورد استفاده قرار گرفته است.روغن کنجد در بین روغن‌های خوراکی به ملکه‌ی روغن‌ها مشهور است. دانه کنجد بیشترین میزان روغن را در بین دانه‌های روغنی دیگر مانند روغن زیتون داراست اما با وجود این تولید آن بسیار کم...

 • pfizercenter  - Viagra

  Viagra Usa Asli
  Kondom Penyambung Penis
  Rizalshop.com
  Penirum Asli
  Vacum Fengruqi
  Puerarin Capsul
  Obat Peninggi Badan
  Obat Pemutih Wajah
  Obat Pemerah Bibir
  Alat Pembesar Penis :

  Celana Vakoou Usa
  Pro Extender
  Bathmate Hydromax
  Vacum Handsome Up

  Oil Pembesar Penis :

  Vimax Oil
  Minyak Lintah Papua
  Vimax Liquid Soap
  Arabian Oil
  Cobra Oil
  Black Mamba Oil

  Obat Perangsang :

  Obat Perangsang Pria
  Obat Perangsang Wanita
  Parfum Pemikat Wanita
  Obat Nafsu Wanita
  Serbuk Perangsang Wanita

  Obat Kuat Pria :

  Obat Kuat Viagra Asli
  Obat Kuat Semut Hitam
  Obat Kuat Levitra
  Obat Kuat Tanduk Rusa
  Obat Kuat Cialis
  Viagra Australia
  Cialis 20mg
  Hajar Jahanam
  Procomil Spray

  Alat Bantu Sex Wanita :


  Penis Dua Kepala
  Dildo Pretty Love
  Alat Martubasi Wanita
  Penis Sakky Naga
  Penis Ikat Pinggang
  Penis Tempel Elektrik
  Vibro Finger
  Vibrator Double Fibe
  Vibrator Fantasy Bliss
  Vibrator Lipstik Elektrik
  Penis Bendera Berotot
  Capsul Penggeli Vagina
  Penis Mutiara
  Vibrator Butterfly
  Penis Tekuk
  Penis Maju Mundur...

 • financetypes  - financetypes

  I am sure you see the trend here... Commercial Mortgage Financing can be used in practically any industry for any kind of commercial property. Speak with your Business Finance Broker when you are ready to invest in a Commercial Real estate opportunity.For more information on click here: http://www.financetypes.us

 • financetypes  - financetypes

  I am sure you see the trend here... Commercial Mortgage Financing can be used in practically any industry for any kind of commercial property. Speak with your Business Finance Broker when you are ready to invest in a Commercial Real estate opportunity. www.financetypes.uswww.financetypes.us

 • bestadventuretravel  - bestadventuretravel

  Make use of a travel agent that provides travel deals for handicapped travelers. Booking plane tickets and rooms in hotels with journey agents that provide travel methods to disabled individuals is advantageous in many ways. They make sure they book for his or her disabled customers airlines as well as hotels which are disabled pleasant. They make an effort to offer providers and suggestions which will ensure their own clients journey comfortably.www.bestadventuretravel.us

 • healthandworkoutplan  - healthandworkoutplan

  One of the biggest competitions of today is staying fit. It seems like people nowadays want to lose weight instantly as if there is no tomorrow or it is as if it is a passport for the general population. Losing weight and staying fit is never easy.www.healthandworkoutplan.com

 • lawinformation  - lawinformation

  The laws of nature are just as they treat every specie (and not only man) with equality. In a jungle, every specie gets its due share of food, air and water which enable them to live a dignified life without being dependent on any other creation. Nature makes no distinction between one specie, and the other as all species are the children of the same God.www.lawinformation.us

 • mybusinessplan  - mybusinessplan

  I am certain you begin to see the trend right here... Commercial Home loan Financing may be used in virtually any business for any type of commercial home. Speak together with your Business Finance Broker when you're ready to purchase a Commercial Property opportunity.www.mybusinessplan.us

 • stylesbeautytips  - stylesbeautytips

  You will see all styles and models of fashion blogs as being the internet is stuffed with them. It can take a look at the advantages of wearing lean jeans through boyfriend bluejeans or the best way pink takes the destination of dark colored plus many of the extras. Just like you go internet, you receives your fill of your latest popular trends as a result of fashion blogs.[url=http://www.stylesbeautytips.com]www.stylesbeautytips.com[/url]

 • realestatevalley  - realestatevalley

  Real estate shareholders live in addition to die by means of their chance to add importance. With not any added importance, there usually are no gains. This applies with almost any business, but what makes real estate a really great business as well as a great investment decision, is the volume of ways you can contribute value and benefit from big gains.www.realestatevalley.us

 • healthyactivities  - healthyactivities

  Health fitness tips also recommend that vices should be stopped. Smoking predisposes one to vascular conditions such as arteriosclerosis and heart diseases. Alcohol consumption need not be eliminated but should be limited to 30 jiggers a day only. Alcohol still has health benefits such as vasodilation. These are just some of what Health fitness tips recommendwww.healthyactivities.us

 • insuranceguider  - insuranceguider

  Insurance can be synonymous to a lot people expressing risks involving losses expected coming from a supposed car accident. Here, the price of your losses are going to be borne by the many insurers.www.insuranceguider.us

 • servicesexpert  - servicesexpert

  Discomfort heard this argument intended for spending far more now with quality just to save money in the future. But why not consider the impression your purchase has on the earth, shouldn't shopping ethically participate in the talk too?www.servicesexpert.us

 • healthimprove  - healthimprove

  Health fitness ideas also suggest that vices ought to be stopped. Smoking predisposes someone to vascular conditions for example arteriosclerosis as well as heart illnesses. Alcohol consumption do not need to be removed but ought to be limited in order to 30 jiggers each day only. Alcohol nevertheless has many benefits such because vasodilation. These are are just some of what Health fitness ideas recommendwww.healthimprove.us

 • safetravelguide  - safetravelguide

  Traveling, for individuals with disabilities, is extremely hectic, particularly when they get to the airport terminal. They face the process of obtaining proper info and instructions. This is actually further aggravated through the huge number of individuals traveling as well as long lists. In international airports, there tend to be attendants which are supposed for carrying on the needs of these travelling along with disabilities.www.safetravelguide.us

 • financialgrow  - financialgrow

  I know you start to see the trend the following... Commercial Mortgage loan Financing can be utilized in almost any market for almost any commercial house. Speak along with your Business Finance Broker if you are ready to buy a Commercial Real-estate opportunity.www.financialgrow.us

 • newsvillage  - newsvillage

  You will find all forms and shapes of fashion blogs as the internet is full of them. It can talk about the main benefit of wearing lanky jeans over boyfriend jeans or how pink takes the place of black plus all the extras. As you go online, you will get your fill of the latest in fashion trends via fashion blogs.www.newsvillage.us

 • shoppinguide  - shoppinguide

  Many of us have heard your argument pertaining to spending additional now in quality to avoid wasting money after. But why don't you consider the result your purchase is wearing the entire world, shouldn't shopping ethically join in on the conversation too?www.shoppinguide.us

 • onlinefashionshop  - onlinefashionshop

  You can find all kinds and forms of fashion blogs because internet is brimming with them. It can mention the luxury of wearing lanky jeans around boyfriend skinny jeans or precisely how pink takes the best place of dark-colored plus the many extras. Because you go on-line, you is certain to get your fill in the latest popular trends through fashion blogs.www.onlinefashionshop.us

 • landproperty  - landproperty

  Real estate buyers live and also die simply by their power to add benefit. With simply no added benefit, there are usually no income. This does work with virtually any business, but what makes real estate this kind of great business plus a great purchase, is how many ways you can value and make the most of big income.www.landproperty.us

 • thebudgetdecorator  - thebudgetdecorator

  Were you thinking with regards to remodeling your current home? Understand that you may achieve your current goal and not using a giant price. Small changes introduced in nearly all room, including the outdoors on the town can make the many difference.www.thebudgetdecorator.us

 • insuranceadvice  - insuranceadvice

  Insurance is actually synonymous to numerous people discussing risks associated with losses expected from the supposed incident. Here, the expense of the actual losses is going to be borne by all of the insurers.www.insuranceadvice.us

 • servicesdealer  - servicesdealer

  You can see all creates and shapes and sizes of fashion blogs for the internet is jam packed with them. It can converse about the luxury of wearing slim jeans across boyfriend shorts or ways pink takes the position of schokohäutige plus lots of the extras. Simply because go via the internet, you becomes your fill for the latest popular trends with fashion blogs.www.servicesdealer.us

 • servicesdealer  - businessterms

  Most likely you view the trend in this article... Commercial House loan Financing can be employed in pretty much any marketplace for virtually any commercial property or home. Speak with all your Business Finance Broker while you are ready to invest in a Commercial Real estate investment opportunity.www.businessterms.us

 • cheaptraveldeals  - cheaptraveldeals

  Travel's importance is actually underestimated by lots of people. Travel isn't just fun, enjoyable and pleasant. With the current life styles and function conditions, travel is becoming more than a choice. It is a lot more than just having a good time.www.cheaptraveldeals.us

 • idealhealthfitness  - idealhealthfitness

  Health fitness suggestions also advise that vices needs to be stopped. Smoking predisposes anyone to vascular conditions for instance arteriosclerosis and also heart conditions. Alcohol consumption will not need to be eradicated but needs to be limited to be able to 30 jiggers per day only. Alcohol nonetheless has health improvements such since vasodilation. These are just some of what Health fitness suggestions recommendwww.idealhealthfitness.us

 • financebenefits  - financebenefits

  Read you be conscious of the trend at this point... Commercial Bank loan Financing can be utilised in basically any community for any sort of commercial real estate. Speak in your Business Finance Broker while you're ready to buy a Commercial Properties opportunity.www.financebenefits.us

 • currentfashiontrend  - currentfashiontrend

  You'll find all varieties and styles of fashion blogs because the internet is packed with them. It can speak about the main advantage of wearing slim jeans above boyfriend denims or just how pink takes the spot of african american plus every one of the extras. When you go on the web, you are certain to get your fill with the latest in fashion trends by means of fashion blogs.www.currentfashiontrend.com

 • commercialsproperty  - commercialsproperty

  Real estate traders live as well as die through their capability to add worth. With absolutely no added worth, there tend to be no earnings. This holds true with any kind of business, but why is real estate this type of great business along with a great expense, is the amount of ways you can include value and profit from big earnings.www.commercialsproperty.us

 • theservicesexperience  - theservicesexperience

  The truth is that We can sit these today and even write what you deserve to be hunting for in business trends and be able to a 365 days from at present, write the exact same sort in article through different ideas to keep abreast of as business and even society evolve.www.theservicesexperience.com

 • healthcarecentre  - healthcarecentre

  Health fitness guidelines also advice that vices must be stopped. Smoking predisposes you to definitely vascular conditions including arteriosclerosis along with heart ailments. Alcohol consumption don't need to be taken away but must be limited for you to 30 jiggers every day only. Alcohol even now has benefits such while vasodilation. These are are just some of what Health fitness guidelines recommendwww.healthcarecentre.us

 • selecthomeadvisor  - selecthomeadvisor

  Are you currently thinking regarding remodeling your own home? Remember that you could achieve your own goal with no giant cost. Small enhancements introduced in nearly every room, including the outside of the home can make all of the difference.www.selecthomeadvisor.us

 • healthcareaffect  - healthcareaffect

  Health fitness points also propose that vices need to be stopped. Smoking predisposes that you vascular conditions like arteriosclerosis in addition to heart disorders. Alcohol consumption does not need to be taken out but need to be limited to help 30 jiggers daily only. Alcohol however has health advantages such seeing that vasodilation. These are just some of what Health fitness points recommendwww.healthcareaffect.us

 • eventsshopping  - eventsshopping

  Just about everyone has heard the particular argument regarding spending a lot more now about quality to save lots of money afterwards. But think about the influence your purchase has on the planet, shouldn't shopping ethically engage in the debate too?www.eventsshopping.us

 • serviceadvisories  - serviceadvisories

  There are actually all documents and forms and sizes of fashion blogs being the internet is heaped with them. It can go over the main advantage of wearing thin jeans finished boyfriend a pair of jeans or the simplest way pink takes site of charcoal plus the whole set of extras. Whenever you go over the internet, you could get your fill of this latest in fashion trends with the aid of fashion blogs.www.serviceadvisories.com

 • healthifitness  - healthifitness

  Health fitness recommendations also suggest vices really should be stopped. Smoking predisposes want you to vascular conditions just like arteriosclerosis plus heart health conditions. Alcohol consumption needn't be wiped out but really should be limited so that you can 30 jiggers on a daily basis only. Alcohol continue to has rewards such when vasodilation. These are are just some of what Health fitness recommendations recommendwww.healthifitness.us

 • globenewscenter  - globenewscenter

  You can get all versions and sizes and shapes of fashion blogs given that the internet is rife with them. It can consider the benefit of wearing skinny jeans throughout boyfriend tight pants or skirts or the correct way pink takes spot of black colored plus the extras. Whilst you go web based, you get your fill belonging to the latest popular trends using fashion blogs.www.globenewscenter.us

 • fashionlabel  - fashionlabel

  You will discover all types and designs of fashion blogs since the internet is filled with them. It can discuss the benefit of wearing thin jeans more than boyfriend denim jeans or exactly how pink takes the area of dark plus all of the extras. While you go on the internet, you can get your fill from the latest popular trends by way of fashion blogs.www.fashionlabel.us

 • theworldnews  - theworldnews

  One can find all methods and figures of fashion blogs when the internet is complete with them. It can focus on the advantage of wearing slender jeans about boyfriend pants or the way in which pink takes the location of ebony plus most of the extras. As you may go on line, you will receive your fill within the latest in fashion trends by fashion blogs.www.theworldnews.us

 • mybusinessmanager  - mybusinessmanager

  I know that you read the trend these... Commercial Loan Financing should be considered in just about any trade for some kind of commercial premises. Speak with each of your Business Finance Broker if you end up ready to get a Commercial The property market opportunity.www.mybusinessmanager.us

 • equallaw  - equallaw

  The laws associated with nature are simply as these people treat each and every specie (and not just man) along with equality. Inside a jungle, each and every specie will get its because of share associated with food, air as well as water that enable these phones live the dignified life without having to be dependent on every other creation. Character makes absolutely no distinction in between one specie, and also the other because all species would be the children from the same Lord.www.equallaw.us

 • healthandfoodideas  - healthandfoodideas

  Health fitness hints also counsel that vices has to be stopped. Smoking predisposes to vascular conditions which include arteriosclerosis together with heart medical conditions. Alcohol consumption should not be taken off but has to be limited that will 30 jiggers each and every day only. Alcohol also has health and fitness benefits such mainly because vasodilation. These are just some of what Health fitness hints recommendwww.healthandfoodideas.com

 • aboutfinancenews  - aboutfinancenews

  Almost certainly you be aware of the trend listed here... Commercial Property finance loan Financing work extremely well in essentially any field for any specific commercial asset. Speak with the Business Finance Broker if you find yourself ready to purchase a Commercial Housing opportunity.www.aboutfinancenews.com

 • expertsbusinessadvice  - expertsbusinessadvice

  The truth is that I will sit right here today as well as write what you need to be searching for in business trends after which a 12 months from right now, write exactly the same sort associated with article along with different tips to keep close track of as business as well as society develop.www.expertsbusinessadvice.com

 • latestfashiontrends  - latestfashiontrends

  You'll discover all sorts and patterns of fashion blogs for the reason that internet is rich in them. It can look at the main benefit of wearing skeletal jeans in excess of boyfriend trousers or the way pink takes the site of black color plus each of the extras. Since you go on the net, you could possibly get your fill on the latest in fashion trends by using fashion blogs.www.latestfashiontrends.us

 • onlineservicecentre  - onlineservicecentre

  The reality is that I am able to sit in this article today in addition to write what you long for to be in search of in business trends then a season from at this point, write identical sort connected with article having different suggestions for be mindful of as business in addition to society advance.www.onlineservicecentre.com

 • shoppingworld  - shoppingworld

  Most of us have heard the actual argument with regard to spending much more now upon quality in order to save money later on. But how about the effect your purchase is wearing the globe, shouldn't shopping ethically participate the dialogue too?www.shoppingworld.us

 • topstoriesus  - topstoriesus

  Travel will give you something to count on... to organize... to review for... and later to share. You will bring home experiences. Life might get somewhat monotonous when you let the item, particularly when you finally retire whilst your work lifetime ends. Anticipation might be priced at at least approximately the excursion itself along with the memories of which follow this trip.www.topstoriesus.us

 • healthafitness  - healthafitness

  Health fitness strategies also recommend that vices should really be stopped. Smoking predisposes you to vascular conditions which includes arteriosclerosis and even heart problems. Alcohol consumption don't have to be done away with but should really be limited to help you 30 jiggers 24 hours only. Alcohol always has what are the benefits such simply because vasodilation. These are are just some of what Health fitness strategies recommendwww.healthafitness.us

 • loxuryhome  - loxuryhome

  Will you be thinking in relation to remodeling ones home? Remember you might achieve ones goal with not a giant purchase. Small upgrades introduced in every room, including the outer entrance can make each of the difference.www.loxuryhome.us

 • travelandadventure  - travelandadventure

  Travel provides you with something to anticipate... to get ready for... to research for... and later to talk about. You brings home tales. Life could possibly get somewhat monotonous should you let this, particularly once you retire as well as your work existence ends. Anticipation may be worth at least around the journey itself and also the memories which follow the actual trip.www.travelandadventure.us

 • healthfitnesstogether  - healthfitnesstogether

  Health fitness tips and hints also suggest that vices could be stopped. Smoking predisposes people to vascular conditions along the lines of arteriosclerosis not to mention heart sicknesses. Alcohol consumption does not have to be got rid of but could be limited towards 30 jiggers a full day only. Alcohol even so has health rewards such for the reason that vasodilation. These are just some of what Health fitness tips and hints recommendwww.healthfitnesstogether.com

 • bestfinanceideas  - bestfinanceideas

  Seen you are aware of the trend in this case... Commercial Home owner loan Financing are available in very nearly any market place for any variety of commercial building. Speak utilizing your Business Finance Broker remember when you are ready to invest in a Commercial Realty opportunity.www.bestfinanceideas.com

 • businessplanning  - businessplanning

  More than likely you understand the trend below... Commercial Home finance loan Financing works extremely well in nearly any sector for just about any commercial residence. Speak using your Business Finance Broker when you find yourself ready to get a Commercial Real estate property opportunity.www.businessplanning.us

 • latestfashionz  - latestfashionz

  You will find all forms and shapes of fashion blogs as the internet is full of them. It can talk about the advantage of wearing skinny jeans over boyfriend jeans or how pink takes the place of black plus all the extras. As you go online, you will get your fill of the latest in fashion trends via fashion blogs.www.latestfashionz.us

 • friendlyrealestate  - friendlyrealestate

  Real estate individuals live plus die by way of their capability add cost. With virtually no added cost, there will be no sales. This very well with every business, but why is real estate this sort of great business including a great choice, is the sheer numbers of ways it's fine to use value and cash in on big sales.www.friendlyrealestate.us

 • homesrenovation  - homesrenovation

  Have you been thinking about remodeling your home? Keep in mind that you can often achieve your goal without a giant expense. Small improvements introduced in almost every room, including the exterior of the house can make all the difference.www.homesrenovation.us

 • newservicespoints  - newservicespoints

  Real estate option traders live together with die by just their capacity add valuation. With hardly any added valuation, there happen to be no proceeds. This well said with all business, but what makes real estate an extremely great business in addition to a great financial commitment, is numerous ways it is possible to value and profit from big proceeds.www.newservicespoints.com

 • myshoppingideas  - myshoppingideas

  We have all heard the argument for spending more now on quality to save money later. But what about the impact your purchase has on the world, shouldn't shopping ethically be part of the discussion too?www.myshoppingideas.us

 • generalspot  - generalspot

  Real estate businesses live not to mention die from their capability to add benefits. With certainly no added benefits, there are actually no business earnings. This for sure with any sort of business, but what makes real estate this great business and then a great funding, is the sheer number of ways you'll be able to value and take advantage of big business earnings.www.generalspot.us

 • عایق الاستومری سازه پایدار اله  - عایق الاستومری سازه پایدار الهیه ( لینکران (

  the war
  War War
  War War
  War War
  Energy war
  Energy war
  Energy war, be careful my dear, if we do not start saving today, the energy war will become wider every day.
  Peace
  Peace
  Peace with elastomeric insulation
  We must work hard to protect the environment
  جنگِ انرژی
  جنگِ انرژی ، مراقب باشید عزیزانم ، اگر از همین امروز صرفه جویی را شروع نکنیم جنگِ انرژی هر روز گسترده تر میشود.
  صلح
  صلح
  صلح
  عایق الاستومری سازه پایدار الهیه لینکران
  ما باید در حفظ محیط زیست کوشا باشیم

 • عایق الاستومری سازه پایدار اله

  عایق الاستومری
  here

 • عایق الاستومری سازه پایدار اله

  https://sazehpaidar.com

 • عایق الاستومری سازه پایدار اله

  https://sazehpaidar.com/%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%82-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA% D9%88%D9%85%D8%B1%DB%8C/

 • عایق الاستومری سازه پایدار اله  - environment

  https://sazehpaidar.com/

 • narges  - BDD

  هتل های 5 ستاره پوکت
  هتل ارزان در اصفهان
  بلیط چارتر تهران آبادان
  پرواز آبادان مشهد
  قیمت بلیط هواپیما اصفهان کیش
  بلیط چارتر اهواز اصفهان

 • nathan karl  - Roblox

  You can find out your favorite roblox Song ID from below
  here

 • mrk kiani  - matlab

  We haven’t run across anything else on that scale, but when we do, we’ll be sure to share it!

 • mrk kiani  - MATLABIII

  Project site ready for MATLAB: The Metalbwists site began its activity in Iran in 2013 and is active in the field of Matlab programming language. It has participated in more than 2,000 successful programming projects and has served more than 5,000 students in MATLAB learning. Continue with the پروژه شبيه سازي با متلب various sections of the site. Main Page Electrical engineering projects • matlabi 2 • Matlab tutorial 4 انجام پروژه متلب • Programming Tutorial in MATLAB 1 • MATLAB programming tutorial 1 • Simulink Matlab Training on Power Power

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana