Home Fotoblog Výlety a fotografie Za ptáky do Skotska I: Bass Rock – přírodní div světa

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Sobota, 04 Červenec 2009 23:51

Za ptáky do Skotska I: Bass Rock – přírodní div světa

 

IMG_2088PSPřírodním divem světa popsal skálu ležící blízko skotského pobřeží nějakých 35 km východně od Edinburghu Sir David Attenborough – když jsem se toto dočetl na internetu, ihned se mi vybavil dokument, který jsem viděl před pár lety v televizi – David Attenborough v něm sleduje obrovskou kolonii tereje bílého a ptáky má doslova na dosah ruky. scotland_bass_rockTehdy jsem si myslel, ze se jedná o nějakou odlehlou kolonii kdesi daleko v arktických vodách.

Ganeterie Bass Rock je opravdu výjimečná a to hned v několika ohledech – jednak je to její umístění (pouhé dva kilometry od pobřeží Skotska) a dostupnost ale především fakt, že se jedná o největší samostatnou kolonii tereje bílého (Morus bassanus) na světě. Informace na internetu jsou poněkud matoucí – lze se dočíst, že největší kolonií je Bonaventure Island v kanadské provincii Quebec (60 000 ptáků) nebo ostrov Boreray (30 000 párů) , který je součástí souostroví St. Kilda východně od Skotka. Bass Rock je ale opravdu nejpočetnější s přibližně 50 000 hnízdícími páry a dalšími 50 000 nespárovanými ptáky (léto 2009). Proto není divu, že ostrov posloužil i vzniku latinského pojmenování tereje – Morus bassanus.

 

IMG_1859PSPohled na ostrov Bass Rock z pobřeží North Berwicku – nejbližšího místa na pobřeží – je fascinující; šedý vulkanický ostrov s prudkými stěnami o maximální výšce 107 m a rozloze 3 hektary je pokryt bílou vrstvou terejů, na obloze nad ostrovem to zdálky vypadá jako kdys se rojí včely – to jsou tereji odlétající lovit nebo přilétající zpět na ostrov s potravou nebo materiálem na stavbu hnízda. Člověk si ani nedokáže představit, že po podzimním odletu terejů zůstane ostrov zcela opuštěný.

 

IMG_2083PSBass Rock je jako většina země ve Velké Británii soukromým vlastnictvím, na ostrov se ovšem lze podívat prostřednictvím Scottish Seabird Center, které sídlí v North Berwicku a má exkluzivní práva pro vstup na ostrov. V letních měsích jezdí z přístavu Dunbar malá rybářská loď, která uveze 10 návštěvníků, plavba k ostrovu trvá necelou hodinu; pobyt na ostrově, pokud počasí dovolí přistát, je přibližně 3 hodiny, výlet stojí 95 GBP na osobu. Při zakoupení workshopu přes www.photographersonsafari.com je doba strávená na ostrově ještě o něco delší (4,5 hodiny) ale také ekvivalentně dražší (149 GBP). Ačkoliv se nejedná o malé peníze, výlety, kterých je kolem deseti každý měsíc v sezóně, bývají dost rychle vyprodány – zájem je veliký a není se co divit, návštěva Bass Rock je opravdu zážitek na celý život!

 

1D3_2517PSItinerář každého výletu je stejný – loď přejede z Dunbaru k Bass Rocku, následuje zhruba půl hodiny sledování krmících se terejů a pak se návštěvníci, pokud je vhodné počasí (většinou je :-), vylodí na ostrov. Pohyb na ostrově je omezený a průvodce ze Scottish Seabird Center to opravdu kontroluje - pokuta za porušení pravidel nebo rozbití snůšky vajec může být kromě odjezdu z ostrova až 2000 GBP! Místo pro pozorování a focení terejů se nachází těsně nad pevností a majákem, tj. zhruba v polovině výšky ostrova na jeho východní straně.

 

 

 

 

1D3_2297PSIMG_1868PS

1D3_2575PS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1D3_2885PSBýt uprostřed velké kolonie ptáků je velký zážitek, navíc když jde o tereje – krásné velké ptáky s modrým obobočím a jejich největší kolonii na světě. Ohlušující křik všude kolem nás i nad námi. 1D3_2645PSNaše průvodkyně nám pomalu uvolňuje cestu vpřed a provazem vymezuje malý prostor, ve kterém se budeme pohybovat po následující tři hodiny. Počasí nám přeje, je pod mrakem s občasnými krátkými sprškami. Jak jsem předpokládal, je kolem nás takové množství terejů, že téměř nemá smysl fotit celé ptáky nebo dělat širší záběry – na fotce by byl dost velký zmatek, soustředím se tedy na „portréty“ a vyndavám objektiv 500mm a nasazuji ho na 5D mark II – na toto jsem se celou dobu těšil – vyzkoušet možnosti nového full-framu na focení divoké přírody! Dělám pár zkušebních záběrů a nastavuji vhodnou manuální expozici. Nejdříve trochu tápu a nevím, kam se dříve otočit, pak se konečně uklidňuji a soustředím tam, kde se něco děje a fotím – jednotliví nezadaní ptáci nebo jedinci dočasně bez partnera jsou v klidu nebo vyhlížejí ptáky vracející se z moře, zato páry, IMG_1921PSkteré se opětovně shledávají, předvádějí zajímavé rituály, třou se o sebe zobáky, jemně se „oždibují“, předávají si malé pozornosti v podobě pírek, klacíků a mořských řas a k vidění jsou i pářící se ptáky. Jednotlivé páry jsou na sebe doslova namačkány takže často dochází k potyčkám, ptáci na sebe křičí a se zaklesnutými zobáky se perou o svůj pracně nabytý prostor na skále. Terejové jsou uzpůsobeni především životu na moři a jsou na zemi poněkud těžkopádní a tak se občas stane, že některý právě startující nebo přistávající pták skončí po hrůzostrašně vypadajícím pádu na kamenitém svahu o několik metrů níže. Pořád je tedy na co se dívat, v době naší návštěvy 16. června už bylo na světě i pár tmavých ochmýřených kuřat a další se líhla – platí zde ovšem přísný zákaz přibližovat se k hnízdům s kuřaty, dospělí by mohli opustit hnízdo a toho by hned využili nedaleko čekající lační rackové.

 

1D3_2898PS

1D3_2904PS

IMG_1946PSIMG_2055PS

 

Nasazuji objektiv 135mm s tím, že se pokusím vyfotit nějaký pěkný snímek tímto portrétním sklem ale po chvíli to vzdávám – musel bych se k terejům přiblížit velmi blízko a i když je to povolené, nechci je rušit a raději se vracím k objektivu 500mm – fotím ptáky v letu ale proti šedé zamračené obloze to není ono a tak pokračuji ve focení portrétů, tentokrát s tělem 1D III abych měl alespoň nějaké povedené fotky v případě, že by fotografie focené s 5D II nevyšly – přeci jen na LCD displeji člověk úplně neposoudí kvalitu fotek a když už je na takovém místě jako je Bass Rock tak raději fotí a obrázky prohlíží až doma na PC. Po dvou hodinách dostáváme zprávu, že se horší počasí a my tak musíme opustit ostrov a přicházíme o dvě hodiny focení. Tato špatná zpráva nebyla bohužel poslední – další den nám zrušili úplně celý výlet na Farne Islands, na které jsme se těšili vůbec nejvíce a které mely být završením našeho skotského výletu. Na druhou stranu je to jen další důvod, proč se na Bass Rock (a Farne Islands) podívat znovu. Výlet na Bass Rock byl i tak nezapomenutelným zážitkem a navíc - a to je asi nejdůležitější – povedly se fotky z obou fotoaparátů :-)

 

 

1D3_2921PSIMG_1997PSIMG_1986PS

 

_______________________________________________________________

Související články:

Za ptáky do Skotska II: východní pobřeží – Fowlsheugh a Troup Head

Za ptáky do Skotska III: útesové kolonie ptáků severního a západního pobřeží

Za ptáky do Skotska IV: Pár útržků z Vnějších Hebrid

_______________________________________________________________

Aktualizováno Úterý, 01 Únor 2011 08:29
 
Komentářů (147)
 • whn 123  - whn

  nfl jerseys, houston rockets jerseys, plein shoes, abercrombie, swarovski jewelry, jerseys from china, oakley sunglasses outlet, adidas.se, juicy couture outlet, oakley sunglasses, dre beats, tory burch, salomon schuhe, toms shoes outlet, beats headphones, prada outlet, ray ban wayfarer, michael kors, new orleans pelicans jersey, toms outlet online, michael kors v?skor, watches canada, burberry outlet, beats by dre, new balance outlet, handbags outlet, ralph lauren outlet, longchamp outlet, toms shoes, longchamp, oakley sunglasses cheap, air max, baseball jerseys, cheap basketball shoes, coach outlet store online, ravens jerseys, christian louboutin, coach outlet, michael kors purses, toms shoes, tommy hilfiger outlet, ralph lauren outlet, buccaneers jerseys, michael kors handbags, panthers jerseys, cheap true religion, burberry outlet online, oakley outlet, oakley vault, jerseys from china, philipp plein outlet, tommy hilfiger, prada, toms shoes outlet, hilfiger online shop, rolex ...

 • whn 123  - whn

  http://www.michael-korsbags.com.co/, http://www.michaelkorsoutlet.ar.com/, http://www.nike-air-max.com.se/, http://www.christianlouboutinshoes.jp.net/, http://www.oakleys.org.es/, http://www.nikeshoes-outlet.com/, http://texans.nfljersey.us.com/, http://www.ralphlaurens-outlet.co.uk/, http://www.niketnrequinpaschers.fr/, http://www.christianlouboutin.org.uk/, http://www.oakley--sunglasses.com.au/, http://www.dsquared2-outlet.com/, http://www.polos-outlets.com/, http://www.nike-outlet.us.org/, http://www.raybans-outlet.cc/, http://www.hollisters-canada.ca/, http://www.givenchy.com.co/, http://www.lauren-ralphsoutlet.co.uk/, http://www.supra-shoes.org/, http://www.calvin-kleins.in.net/, http://www.lacoste-store.com/, http://www.converse-shoes.net/, http://www.barbour-jackets.com/, http://www.adidas.com.se/, http://www.prada-bagsoutlet.com/, http://chargers.nfljersey.us.com/, http://www.oakley-sunglass.net.co/, http://bears.nfljersey.us.com/, http://www.pandoracharms-canada.ca/, http:/...

 • Anisa%  - Online videos

  Online video sharing sites such as video clips, funny, streaming, streaming tv and live streaming. Upload your videos, spread them out, and earn a profit.

 • birdy boobs  - aafdscdsvrsgew

  Topics are very influential with the length of the article.

  If the topic you choose is narrow, then the article will be short.

  But this goes the other way too:

  If the topic is big, do not make a short article (because lazy). This would be a weightless article.

 • bendana  - There are 2 benefits of using LSI keywords:

  Getting ranked for different long tail keywords
  Improves relevancy & ranking for main keywords
  For those of you who have never heard of this term, let's first discuss ...

  ... what is LSI?

  In short, LSI (Latent Semantic Index) is a feature that is adopted by search engines like Google in order to understand the intent of the article.

  For example "Apple".

 • chenjinbei  - chenjinbei

  jordan 13
  timberland boots
  <b>nike uk</b>
  http://www.givenchyhandbags.us.com
  20186.20chenjinbei

 • bryanparker  - Nice Comment

  Much obliged for setting aside an ideal opportunity to examine this, I feel firmly about it and love adapting more on this point.
  Life Experience Degrees

 • Joel William  - Excellent Concept

  To get rid of this security issue, Norton has come up with a range of security software for both consumers and business PCs.
  Life Experience Degrees

 • omid  - thanks

  http://moasesehoghoghi.com/

 • bouquet indo  - Flower arranging art

  Flower arranging art is a field of art that uses flowers and plants to create interesting and beautiful compositions. Evidence of flower arranging art has been discovered since the culture of Ancient Egypt. A professional florist will design floral designs by combining elements such as lines, shapes, spaces, textures, and colors. The main principles in flower arranging are balance, proportion, rhythm, contrast, harmony, and unity. Flower arranging art is also included in the wreaths flower arrangement, nosegays, garlands, festoons, boutonnieres, corsages, and bows.

 • sdfdsf

  http://www.entertainmentshow.us
  http://www.webdesigncourses.us
  http://www.webdesignsskills.us
  http://www.aboutparenting.us
  http://www.parentingadvices.us
  http://www.ideasaboutfood.us
  http://www.favfoods.us
  http://www.petsexperience.us
  http://www.generalgroup.us
  http://www.sportstime.us
  http://www.gamesevents.us
  http://www.royalservices.us
  http://www.luxuryrealestates.us
  http://www.automotivemarket.us
  http://www.automotivetrend.us
  http://www.fashionandstyle.us
  http://www.fashioncatalogue.us
  http://www.culturefashion.us
  http://www.technologygadgets.us
  http://www.technologycodes.us
  http://www.dailytechnews.us
  http://www.techadvantages.us
  http://www.abouteducation.us
  http://www.educationcourses.us
  http://www.educationleeds.us
  http://www.geteducation.us
  http://www.shoppingplan.us
  http://www.shoppingexperience.us
  http://www.GeneralInsuranceplan.us
  http://www.insuranceCredit.us
  http://www.insuranceboard.us
  http://www.insurancesection.us
  http://www.insurancevision.us
  http://www.preinsurance...

 • sdfdsf  - re:
  sdfdsf napsal:
  http://www.entertainmentshow.us
  http://www.webdesigncourses.us
  http://www.webdesignsskills.us
  http://www.aboutparenting.us
  http://www.parentingadvices.us
  http://www.ideasaboutfood.us
  http://www.favfoods.us
  http://www.petsexperience.us
  http://www.generalgroup.us
  http://www.sportstime.us
  http://www.gamesevents.us
  http://www.royalservices.us
  http://www.luxuryrealestates.us
  http://www.automotivemarket.us
  http://www.automotivetrend.us
  http://www.fashionandstyle.us
  http://www.fashioncatalogue.us
  http://www.culturefashion.us
  http://www.technologygadgets.us
  http://www.technologycodes.us
  http://www.dailytechnews.us
  http://www.techadvantages.us
  http://www.abouteducation.us
  http://www.educationcourses.us
  http://www.educationleeds.us
  http://www.geteducation.us
  http://www.shoppingplan.us
  http://www.shoppingexperience.us
  http://www.GeneralInsuranceplan.us
  http://www.insuranceCredit.us
  http://www.insuranceboard.us
  http://www.insurancesection.us
  http://www.insurancevision.us
  http://ww...
 • sdfdsf  - dfdsf

  business401k
  diyhomeimprovement
  healthandglow
  travelup
  thefashionstyles
  financeplanner
  topeducations
  sportsfusion
  royalproperty
  vacationsplan
  educationmagazines

 • Obat Benjolan Dimata

  Thank you very helpful article

  Cara Mengobati Benjolan di leher
  Cara Mengobati Penyakit Typus
  Cara Mengobati bisul
  Penyebab Kulit Tangan Mengelupas
  Obat Biang Keringat Pada Bayi Anak-anak dan dewasa
  Cara Mengobati Penyakit Gondongan Dengan Bahan Alami

 • Neetu Kumar  - Digital world economy

  Thank you for some other wonderful article. Thanks for the blog.Thanks Again. Awesome.
  here

 • Heena bisht  - Digital marketing company

  Digital marketing agency in delhi

  Digital marketing agency in delhi

  Digital marketing agency in delhi

  Digital marketing agency in delhi

 • payan nameh  - proje

  anjam payan name
  The thesis is always a concern for students who are studying from bachelor and doctorate in different degrees. The terms of graduation are from thesis.

 • Laparoscopy  - pezeshk

  Laparoscopy is a common surgical procedure for closure of the uterine tubes. When you have a pregnancy with dangers or a reluctance to have a new baby

 • women specialist  - pezeshk

  Polycystic ovarian syndrome or ovarian laziness is a disorder that causes irregular periods and signs of increased male hormone such as acne or oily skin, excessive hair loss or headache. Often but not all patients have weight gain. This disorder is seen in 5-10% of women.

 • amal zibaie  - pezeshk

  What tests can be done in healthy women to prevent or diagnose benign and severe illnesses?

 • washlin  - khoshk shoi

  Washlin Online Laundry Services is the most trusted and affordable way to wash and wash clothes and fabrics of yours because it is not used in this way of washing the water. When you say that what you are asking for is washing, that is, washing without water?

 • Printer repairs  - tamirat

  Printer repairs vary according to the type of printer

 • Phone repair  - tamirat

  The repair of the phone should be done within a framework of specific rules and regulations, so that it does not damage other parts of the phone and repair operations are carried out with high quality.

 • Sony branch  - Sony

  Sony's brilliant record of customer satisfaction brings to the forefront and delivers services to the most respected clients.

 • Talagh taifoghi  - vakil

  An agreed divorce in statistics shows that there is more than 30 to 40 percent of divorces.

 • Repair agent  - sonyir

  In the repair department, the first-class instruments and appliances that are under warranty are used. In order to improve the service and obtain customer satisfaction, you can use free courier to use the repair garret for a specified period of time

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی لیزرل
  نرم افزار atlas

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی لیزرل
  نرم افزار atlas

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی ept
  دوره آموزشی لیزرل

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی ept
  دوره آموزشی لیزرل

 • موسسه آموزشی نوین

  دوره آموزشی spss
  دوره آموزشی ept
  دوره آموزشی لیزرل

 • golestaniha  - گلستانی

  تعمیرات لوازم خانگی
  فروش کاغذ دیواری
  نصاب کاغذ دیواری در گرگان
  باربری در گرگان
  اجاره سوئیت در گرگان

 • konamit  - konamit

  http://konamit.com
  فایبرسمنت
  لیست قیمت فایبرسمنت برد
  فایبرسمنت برد
  انواع فایبرسمنت برد
  موارد کاربرد فایبرسمنت برد
  قیمت فایبرسمنت
  فایبرسمنت ایرانی
  تولید کننده فایبرسمنت برد

 • managerial

  مدیریت مالی
  حسابداری
  مدیریت بازرگانی
  آموزش بازاریابی و فروش
  ریسک و سرمایه گذاری
  تئوری مدیریت
  مدیریت رفتار سازمانی
  مدیریت ارتباطات
  مدیریت منابع انسانی
  کسب و کار
  دوره کارآفرینی
  مدیریت صنعتی

 • Abnoosthes

  انجام پایان نامه دکتری
  انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
  انجام پایان نامه شیمی فیزیک
  انجام پایان ریاضیات
  انجام پایان نامه فیزیک
  انجام پایان نامه صنایع
  انجام پایان نامه شیمی
  انجام پایان نامه عمران
  انجام پایان نامه کشاورزی
  انجام پایان نامه مکاترونیک
  انجام پایان نامه مهندسی مخابرات
  انجام پایان نامه کامپیوتر
  انجام پایان نامه برق
  انجام پایان نامه فیزیوتراپی
  انجام پایان نامه کتابداری
  انجام پایان نامه معماری
  انجام پایان نامه تغذیه
  انجام پایان نامه اتاق عمل
  انجام پایان نامه داروسازی
  انجام پایان نامه رادیولوژی
  انجام پایان نامه علوم آزمایشگاهی
  انجام پایان نامه مامایی
  انجام پایان نامه دامپزشکی
  انجام پایان نامه دندانپزشکی
  انجام پایان نامه پزشکی
  انجام پایان نامه حسابداری
  انجام پایان نامه روانشناسی بالینی
  انجام پایان نامه هنر
  انجام پایان نامه علوم سیاسی
  انجام پایان نامه ادبیات فارسی
  انجام پایان نامه زبان انگلیسی
  انجام پایان نامه تربیت بدنی
  انجام پایان نامه جغرافیا
  انجام پایان نامه اقتصاد
  انجام پایان نامه جامعه شناسی
  انجام پایان نامه تاریخ
  انجام پایان نامه روانشناسی
  انجام پایان نامه مدیریت
  انجام پایا...

 • Sachin kumar  - best digital marketing services

  best digital marketing services
  social media agency
  best digital marketing anency in noida

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana