Home Fotoblog Výlety a fotografie Skotsko – krajina mnoha tváří

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Středa, 25 Listopad 2009 08:23

Skotsko – krajina mnoha tváří

 

IMG_1842PS„Obrovská šedá země plná neprostupných vřesovišť neustále bičovaná větrem a  deštěm; vrcholky hor skrývající se v příkrovech mraků nízko nad obzorem a hustá mlha plazící se na úbočí kopců; chladné kamenné hradby obklopující středověká města; nejkrásnější místo je ostrov Skye, všude jsou ovce...“ Tak nějak jsem si vždy představoval a takové byly donedávna mé skromné informace o Skotsku. Jak jsem se mýlil (kromě těch ovcí :-), jsem poznal během naší květnové a červnové návštěvy Skotska – země, kterou Angličané považují spíše za jakýsi venkov Velké Británie a snad v tom není jen odlišný akcent Skotů ale možná i jakási závist protože Skotsko je až neskutečně krásný kout Evropy!

 

 

IMG_0397PSIMG_1258PSIMG_0602PS

 

 

 

 

IMG_0943PSPrvní věc, která mě na Skotsku zaujala byla jeho velikost – jak už jsem se zmínil v dřívějších článcích o ptácích Skotska, tato země je co do rozlohy téměř stejně velká jako Česká Republika ale díky své členitosti, klikatým silničkám a krajinou, kde musíte každou chvíli zastavit a kochat se, se zdá být obrovská. IMG_0986PSDalší zvláštností Skotska jsou jeho až kýčovitě krásné pláže – kdyby zde i v nejteplejších letních dnech neustále nefičel vítr a voda byla o deset stupňů teplejší, byla by tato země stejnou destinací jako jsou dnes například Azory nebo Mallorca. To je ale právě na Skotsku fascinující – bílé písčité pláže omývané smaragdově zelenou vodou a nikde ani živáčka, jediný člověk, kterého jsem viděl se v moři koupat byla moje žena ale ta by byla schopná vlézt do vody i na severním pólu J. Plně si vychutnat krásu Skotského pobřeží vyžaduje hezké počasí a na to jsme tedy měli kliku! I když je Skotsko známé jako země mlhy a deštů, nám se za celé tři týdny zatáhlo jen jednou a jako zázrakem pršelo vždy jen tam, kde my jsme zrovna nebyli. Na druhou stranu fotit v ostrém letním slunci není žádná selanka ale zase ty jasné večery a zapadající slunce nad obzorem moře…no prostě nádhera!

 

 

IMG_1226PSIMG_0908PSIMG_0662PS

 

 

 

 

Abych se ještě vrátil k mým původním představám o Skotsku a boření svých vlastních mýtů:

IMG_1248PS1) hrady a opevnění – ano hrady ve Skotsku najdete ale většinou jde o pseudorománská nebo pseudogotická stavení max. 200 let stará uprostřed vkusně upravených zahrad, těch opravdu kouzelných a starobylých památek zase tolik není a je dobré se předem informovat v průvodcích. Rozhodně byste neměli opomenout navštívit Edinburgh a jeho starobylé kamenné uličky a temná zákoutí, odkud historie opravdu dýchá.

IMG_0443PS2) Ostrov Skye je sice krásný ale když neberu v potaz Cuillin Mountains na jihu ostrova, není to zase taková sláva. Připočtěte k tomu fakt, že ostrov je jedním z hlavních cílů turistů a od června do srpna je přelidněný a vyjde vám, že ve Skotsku najdete stovky mnohem zajímavějších a troufám si tvrdit že i krásnějších míst. Pro nás to bylo například celé pobřeží severozápadního cípu Skotska a ostrov Mull ale o tom až příště, dnes představuji fotografie ze skotské „pevniny“.

3) Mýtus o špatném skotském počasí…no on to možná nebude až tak mýtus jako velké štěstí, které nás, jak už jsem psal, během naší květno-červnové návštěvy potkalo. Pro mě osobně bylo Skotsko, a může za to právě vyvedené počasí, vůbec nejkrásnějším výletem, který jsem ve svém životě zažil. Do Skotska se určitě vrátíme – ta krajina je prostě fascinující a vůbec nejlepší na ní je to, že každý si v ní může najít svůj kousek ráje, neprozkoumané a neznámé místo nebo jen pohled, který dělá z této země skvost Evropy…

 

 

 

IMG_1828PSIMG_1036PSIMG_1660PS

 

 

 

 

Fotky v tomto článku byly pořízeny podél téměř celého pobřeží Skotska během naší cesty od Aberdeenu k Inverness, na sever ke Castletown a odtud do severozápadního výběžku Skotska a opět na jih, podél ostrova Skye k ostrovu Mull a poté zpět přes vnitrozemí do Edinburghu.

Aktualizováno Úterý, 01 Prosinec 2009 20:41
 
Komentářů (57)
  • Alessandro Carboni

    Photographs and guide to travel very beautiful and interesting.
    Your landscapes are taken, as always, with great artistic sensitivity.
    Congrats Ale

  • dfs  - sdf

    No matter who, wherever you can simply use e-mail, e-wallet,<b>Salomon Shoes</b>?intelligence search like public services, a realistic city like the reality is built, and is spread to every corner of the world. The protagonist Xiao Ji Jian two is a personality introverted science boys,<b>Michael Kors Outlet Store</b>?during the summer by their own admired predecessors Shinohara Xia Xixi dragged her home Nagano Prefecture Ueda City. There lived from the Muromachi era has always been the Warring States, a family home. He is a 90-year-old great-grandmother,<b>Michael Kors</b>?<b>Philipp Plein</b>?doctor, fisherman, firefighter,?<b>Ray Ban Sunglasses</b>?waterway administrator, electrical shop owner, police, self-defense officer, primary school students until the baby, all wa...

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana