Home Fotoblog Výlety a fotografie Polární záře - nebeská fata morgána

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 07 Listopad 2011 22:01

Polární záře - nebeská fata morgána

Tak dlouho jsem na ten okamžik čekal a nakonec jsem ho málem propásl. Kdyby nás nad ránem neprobudila svým brekem malá Magdalenka, nevšiml bych si, že noční nebe se, podobně jako horký vzduch nad pouští, vlní bledým světlem polární záře. Předpovědi intenzity polární záře sleduji celkem pravidelně už asi rok ale nikdy nelze přesně odhadnout, jak intenzivní záře se na nebi objeví. Nebýt Magdalenky, přišel bych o jednu z nejsilnějších září za poslední léta.

 

Jedna z prvních fotografií záře, jsou 2:48 ráno

IMG_0797PS

Polární záře se celkem běžným jevem na dalekém severu. Pro pozorování v Bergenu je třeba aby intenzita překročila hodnotu indexu Kp=4. Tento index velmi zjednodušeně popisuje intenzitu polární záře podobně jako Richterova škála popisuje například sílu zemětřesení. Pro pozorovatele je důležité vědět, jaká je minimální intenzita záře pro danou zeměpisnou šířku, aby byla záře pozorovatelná - v norském Bergenu je to stupeň 4, pro pozorování v ČR musí být hodnoty extrémně vysoké, přesto se občas i u nás záře objeví - naposledy např. v září tohoto roku.

 

Silné záře mají kromě zelených odstínů i červenavou barvu

IMG_0828PS

Abych se vrátil; ono ráno, 25. října 2011,  kdy jsme byli probuzeni brekem se intenzita Kp pohybovala někde kolem 7-8 stupně a tady v Bergenu bylo netradičně zcela jasno. Bylo kolem půl třetí ráno a my jsme vyběhli ven podívat se jestli nás nešálí zrak. Nebe probleskávalo mdlým světlem a já byl zklamaný, že záře není zelená, jak jí znám z fotek ze severu. Došel jsem pro foťák, namířil ho nad sebe a jen tak dokumentačně cvaknul jednu fotku. Jaké bylo moje překvapení, když se na displeji objevila krásná zelená záře - dlouhá expozice dala vyniknout skutečným barvám! Vyrazil jsem se stativem na cestu, kde je lepší rozhled, a fascinovaně sledoval jak záře kreslí neskutečné obrazce na čip fotoaparátu. Pak jsem ještě vyrazil autem na konec údolí, ve kterém žijeme a kam už nedosahuje světelný smog z pouličních lamp - to už se ale noc neúprosně krátila a záře pomalu polevovala. Po páté hodině ranní jsem udělal u našeho domečku poslední fotku a šel spokojený do postele.

 

Záře byla přes celou oblohu - pohled na jih

IMG_0800PS

Moje první setkání s polární září bylo nečekané a nádherné. Nejvíce fascinující je asi to, že skrz záři prosvítají hvězdy a že záře nevydává žádný zvuk - nebe se "hýbe" a přitom není nic slyšet - možná to zní divně ale je to opravdu zvláštní pocit - alespoň napoprvé. Co se focení týká, je to jako dívat se do kaleidoskopu - obloha nad vámi se mění a vy jen exponujete různě dlouhými časy a pak s údivem sledujete, co příroda vytvořila. Následující dva roky by měla být zvýšená sluneční aktivita (ta s polární září úzce souvisí - energeticky nabité částice vyvolané protuberancemi klolem slunečních skvrn, tzv. sluneční vítr, interagují s atmosférou Země za vzniku polární záře) takže doufám, že tyto snímky nejsou mé poslední.

Pro techniky: většina fotek byla focena  na ISO 1000, clonou 4.0 a časem 6- 30 s, fotoaparát Canon 5D mark II, objektiv 17-40mm

 

Obloha čaruje...

IMG_0812PS

Pohled na sever...

IMG_0811PS

Magická záře v nadhlavníku...

IMG_0815PS

Noční krajinka...

IMG_0814PS

Daleko od světelného smogu...

IMG_0834PSSousedovic chalupa...

IMG_0821PS4-minutová expozice

IMG_0838PSZáře pomalu mizí...

IMG_0842PSPoslední fotka u naší chaloupky, je po páté ráno...

IMG_0845PS_______________________________________________________________________________________

Aktualizováno Čtvrtek, 10 Listopad 2011 11:18
 
Komentářů (33)
 • Knut & Terhi  - Aurora borealis

  Wau! I think it was one of those "once in a lifetime-experiances"! Good you have Magdalena !!! :-)
  Fantastic pictures! Thanks for sharing with us!

 • Jirka

  Thanks Knut and Terhi, Im happy you like the pictures, it was magnificent show indeed! I hope to get more chances like that this and next winter.

 • Anonymní  - nádhera

  nádhera, nádhera. doufám, že to také někdy uvidím :-)

 • d  - is

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.

  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?<b>Salomon Shoes</b><b>s</b>
  A person to the hotel to catch the past.

  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.<b>Isabel Marant Shoes</b>?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.

  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzan...

 • helenolin  - This is the most interesting

  This is the most interesting to see the capacity of your website. I’ve read all your information that you shares in your article. Electric cigarette at vapingpro

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana