Home Fotoblog Výlety a fotografie Pár tipů na fotografování ptáků v Norsku

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Neděle, 11 Březen 2012 23:54

Pár tipů na fotografování ptáků v Norsku

Pomalu nám v Evropě začíná nová sezóna, jaro už je cítit ve vzduchu a někteří z nás spřádají plány na nějaký ten zajímavý fotografický výlet. Poslední dobou mi v emailové schránce přibývají dotazy ohledně tipů na zajímavé fotografické lokality ptactva v Norsku. Abych nemusel každému tazateli odpovídat zvlášť (a čekat alespoň na minimální odpověď a trochu toho vděku za čas strávený odpovědí, které dost často nepřichází - co se to v Čechách s lidmi děje???...), shrnu pár věcí do tohoto článku, pokud máte specifičtější dotaz, samozřejmě se mi ozvěte mailem. Předem ale upozorňuji že GPS souřadnice lokalit neznámým lidem neposkytuji, nechci, aby se z některých míst staly dálnice, kde se bude střídat fotografická výprava za výpravou jako je tomu v posledních letech např. na ostrově Runde a dalších "profláknutých" lokalitách Evropy. Na některá místa jsem dostal tip od místních znalců přírody se slibem, že je nebudu poskytovat dalším osobám. Doufám, že to každý opravdový milovník přírody pochopí. Hledat si vlastní lokality je také součástí fotografování wildlife a navíc spoustu informací lze dnes velice dobře najít na internetu - stačí jen trocha snahy ;-)

Tento příspěvek si nedává za cíl shrnout veškeré dostupné informace o výskytu ptáků v Norsku - berte to spíš jako takový návod jak a kde dohledat informace než jako průvodce po ptačích lokalitách Norska. Na to se necítím dostatečně znalý místních poměrů.

 

Strnad severní (Calcarius lapponicus), samec; Dovrefjell

1D3_4017PS

timing neboli načasování

Dost lidí mi píše "Jedu v červenci s rodinou na dva týdny do Norska a rád bych navštívil pár lokalit, nejlépe s papuchalky, orly, kulíky a sněhulemi". Dnes už je dost odborné i populárnější literatury, kde se můžeme dočíst, kde jaký druh očekávat. Když tedy chci vidět tetřívky v toku, nepojedu do Skandinávie v červenci, naopak červenec je ideální měsíc pro pozorování ptáků na dalekém severu na Varangerském poloostrově. Bez dobrého načasování je výlet sázkou do loterie. Pravý birder málokdy přijde zkrátka v jakoukoliv roční dobu ale nás fotografy bude zajímat především čas, kdy jsou ptáci méně plaší a zároveň jsou dobře vidět. Na tok tetřevů a tetřívků se tedy vydáme na přelomu dubna a května zatímco tokající bekasiny větší ve středním Norsku a jespáky bojovné na Varangeru budeme nejsnáze fotografovat na přelomu května a června. Toto období je obecně vůbec nejlepším - ptáci se vracejí ze zimovišť a připravují se na snůšku. To platí zejména o horských terénech jako je známá oblast Dovrefjell nebo náhorní plošina Hardangervidda - zde je důležité přijet ve správný okamžik. Tím je doba kdy mizí sněhová pokrývka a objevují se nesouvislé odtáté plochy, na kterých se přilétající ptáci koncentrují. Když sněhová pokrývka zmizí, ptáci se rozptýlí po velké ploše hor a celkem těžko se hledají a ještě hůře fotografují. Dobré je tedy sledovat např. webové kamerky z míst, kam se chcete vydat a případně svůj časový harmonogram upravit podle aktuálních klimatických podmínek. Letos byla např zima oproti předešlým letům mírná a tak čekám, že ten pravý čas bude spíše druhá půlka května až první týden v červnu.

V Čechách je Norsko nejvíce proslavené papuchalky ostrova Runde - nejlepší doba návštěvy je v červenci (první půlka), kdy se líhnou mladí ptáci a dospělci mají napilno s krmením - odtud známé letovky papuchalků s rybičkami v zobáku. Ve stejnou dobu naleznete i mladé chaluhy velké. Jinak po většinu roku lze sledovat kormorány chocholaté nebo tereje, kteří se vracejí jako první ještě v zimních měsících. Během jara pak zastihneme více tažných ptáků a oproti pozorování papuchalků jsou tyto měsíce i lepší pro sledování kolonií racků tříprstých. Ti mají v červenci často už vyvedená mláďata a jejich kolonie zejí prázdnotou. Orly mořské pak na Runde najdete po celý rok (stejně jako podél celého pobřeží Norska).

Největším lákadlem pro birdery je v Norsku určitě Varanger - nejzazší kout Norska na hranicích s Ruskem. Zatímco birder si zde přijde na své i v chladných měsících únoru a březnu, kdy lze pozorovat arktické druhy racků nebo kajky královské a Stellerovy, tah zde začíná v květnu s tisícihlavými hejny jespáků rezavých a dalšími druhy bahňáků, červen a červenec pak jsou na Varangeru obecně nejlepšími měsíci. Kromě jespáků bojovných zde určitě potkáte např. lyskonohy, chaluhy a některé arktické druhy pěvců nebo sov.

 

Kulík zlatý (Pluvialis apricaria), samec; Dovrefjell

1D3_4424PS

Kompletní seznam zajímavých lokalit Norska by byl určitě dost dlouhý - než bych se snažil je všechny nějak stručně popsat nebo opsat z literatury, raději dám pár tipů, kde informace načerpat:

Nejlepší je v současné době průvodce po lokalitách Norska, který vyšel nejprve v roce 2010 v norštině a minulý rok i v anglické mutaci - ta je sice o něco stručnější, než norská verze ale obsahuje všechny informace o těch opravdu významných lokalitách (vynechané jsou zejména některé lokální a nebo tahové lokality, pro fotografa ne příliš zajímavé). Anglickou verzi "A birdwatcher´s guide to Norway" (které je stejně jedinou nyní dostupnou verzí) můžete objednat zde: http://ornforlag.no/BirdwatchersGuideNorway

Pokud máte zájem o fotografování některých druhů (dravci, sovy, tokající druhy, ...) z komerčních fotokrytů (mě osobně to vůbec neláká), udělám reklamu nejznámější norské organizaci tohoto typu - DINTUR:

http://dintur.no/Holiday-in-Norway/home/?NavId=7

Další přehršel informací najdete na internetu, který je zaplaven blogy různých fotografů a birderů - např. pro okolí Bergenu sleduji tento blog:

http://oeygardenbirds.blogspot.com/

Mnoho informací o Varangeru najdete zde:

http://knutsverrehorn.blogspot.com

Z těchto blogů se pak můžete nasměrovat na další spřízněné norské blogy - většina je psaná norsky ale překladačem to určitě dostanete alespoň do angličtiny. Nakonec zbývá snad už jen říct, že na internetu je víc informací, než si člověk dokáže představit takže při troše (někdy pravda větší troše :-) snahy najdete informace o téměř každé lokalitě, která stojí za to...

Přeji dobrý lov a prosím všechny fotografy - při focení myslete hlavně na ptáky a ne na vytouženou fotografii - už jsem viděl pár nepěkných věcí i u fotografů, kteří o sobě prohlašují, že ptáky fotografováním neohrožují.

ps: ještě jsem zapomněl zmínit, které lokality jsou pro mě v Norsku TOP (ať už jsem je navštívil nebo to mám v plánu): bez preference jsou to Dovrefjell, Hardangervidda a Varanger

____________________________________________________________________________________

Aktualizováno Pondělí, 12 Březen 2012 10:43
 
Komentářů (51)
 • Jiří Ševčík

  Zdravím, i v případě nejsevernějších oblastí Norska bych doporučoval spíš ten červen. V červenci mají pěvci a většinou i bahňáci vyvedeno a je těžké je zastihnout.

 • Jirka

  Dobry den, a diky za Vas postreh, samozrejme cerven je nejlepsi, ja sam letos stravim na Varangeru dva tydny na prelomu kvetna a cervna - kazde obdobi ma neco do sebe. Pro Varanger se pak udava jako nejlepsi obdobi (pro urcite druhy!) posledni tyden v cervnu a prvni polovina cervence.

 • Honza  - Nádherně

  a srozumeitelně napsáno!

  Pozdravuj ode mne všechny Slámovi ;-)

  S pozdravem
  Honza

 • 20160506meiqing  - meiqing

  "Getting a single-player game right is something extremely hard. As Quantum Break proved, having a cool concept, great actors and brilliant graphics doesn’t necessarily lead to an exciting story; in that scenario, it actually led to one of the more boring blockbusters in recent memory.

  Fortunately, Uncharted 4: A Thief’s End not only balances gameplay with character development just right, it surpasses almost every story-led game in recent memory. Not since Naughty Dog’s last venture, The Last of Us, have I been this unable to put the controller down. Like watching a fantastic movie, I didn’t want to stop, I needed to find out what happens next.

  Of course, this is primarily down to the story. Nathan Drake’s last adventure wrapped things up quite nicely, but retirement doesn’t suit our beloved hero. Although he’s telling himself (and his wife, Elena) he is happy doing odd bits and pieces at home, there’s a longing for more. Enter Sam Drake, Nathan’s older brother who remained ...

 • essay writer s

  it looks like a boss of the forest! thanks for this photos. I wonder how can you manage to take all these films of such a quality!

 • d  - d

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.
  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?Salomon Shoess
  A person to the hotel to catch the past.
  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.Isabel Marant Shoes?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.
  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzanine. That a few thousand dollars of cash is on the outermost. Call me sister did not see the documents and cards Only toAsics Shoe
  see the cash.I think it should b...

 • d  - d

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.
  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words. Salomon Shoess

  A person to the hotel to catch the past.
  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.Isabel Marant Shoes LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.
  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzanine. That a few thousand dollars of cash is on the outermost. Call me sister did not see the documents and cards Only toAsics Shoe

  see the cash.I think it should be th...

 • rehab  - rehab

  متجر الأنيقة
  منتجات نسائية

  جهاز تصغير الانف
  تصغير الانف
  تصغير الانف بدون جراحة
  تجميل الانف
  تقويم الانف
  تنحيف الانف
  جهاز تصغير الانف بالرياض
  مقوم الانف
  جهاز الانف
  تصغير الخشم
  اسعار تجميل الانف
  اسعار تجميل الانف بالرياض
  , منتجات متجر الانيقه
  زيت الحشيش
  زيت الشعر الأفغاني الخام
  زيت حشيش
  زيت حشيش خام
  زيت حشيش افغاني
  زيت لتكثيف الشعر
  زيوت لتطويل الشعر
  سعر زيت الحشيش
  زيت الحشيش للذقن
  زيت الحشيش للشعر
  فوائد زيت الحشيش
  طريقه استخدام زيت الحشيش
  مقشر كوري
  مقشر شمع ميس موتر
  ميس موتر,
  واكس اليدين
  واكس القدمين
  الواكس الكوري
  شمع ميس موتر الكوري
  شمع مقشر اليدين ميس موتر
  مقشر ميس موتر
  المشد السحرى للوجه
  مشد الوجه
  شد الوجه
  شد بشره الوجه
  مشد الوجه السحري
  تنحيف الوجه
  تنحيف الخدود
  كريم نفخ اليدين
  نفخ اليدين
  كريمات نفخ اليدين
  تسمين اليدين
  نفخ الكفوف
  كريم تسمين اليدين
  خلطه لنفخ وتبييض اليدين
  تسمين اليدين بسرعة

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana