Home Fotoblog Výlety a fotografie Florida 2010 – II – bombardér pelikán

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Čtvrtek, 04 Únor 2010 18:43

Florida 2010 – II – bombardér Pelikán

1D3_1337PSV předminulém článku jsem přirovnal anhingu výskytem k naší Kachně divoké, co teď ale s pelikánem, kterého potkáte snad na každé pláži Floridy? Snad postačí, když zůstanu u toho, že se jedná na Floridě o ptáka velmi běžně rozšířeného a početně zastoupeného a přirovnal jsem jej k bombardéru proto, že nejčastěji jej uvidíte, jak sám ale často i v hejnech čítajících desítky jedinců přelétává nízko nad pláží – 1D3_8233PSmohutné tělo a napnutá křídla v poryvech větru působí na člověka jako když se na vás ve válečných filmech řítí letka nepřátelských bombardérů! Jsou to ale jinak velmi klidní ptáci a tak si vysloužili pojmenování „péla“, které jsme jim s mou ženou dali. Když takový péla sedí na pláži a se zobákem skloněným podél krku na vás nenápadně a nevinně kouká, to by se jednomu sdrce ustrnulo a nejradši byste mu hodili korunu…nebo raději nějakou pěknou vypasenou rybu!

 

1D3_2976PSthumb

 

Ryba je pélova nejoblíbenější potrava a proto je nejčastěji máte možnost zahlédnout v blízkosti rybářů a rybářských mol (obou je na Floridě víc než dost!). Na takových lokalitách jsou pelikáni i dost ochočení a nechají přijít člověka na dosah – často vysedávají poblíž míst, kde rybáři myjí a porcují své úlovky a kde je vždy dobrá šance na nějaké sousto – v parku Sebastian Inlet State Park takto hřadovalo snad 50 mladých i dospělých pelikánů hnědých!

 

IMG_5741PS

 

Mnozí si jistě vybavují pelikána z kreslených pohádek, kde si cpe rybami velký lalok pod zobákem – tento lalok je běžně stažený a není tolik nápadný – protáhne se opravdu jen tehdy, když pelikán polyká nějakou větší rybu a také při lovu z letu. pelikán loví střemhlavým útokem – při klidném letu nad hladinou moře sleduje pohyb a když pod sebou spatří kořist, zpomalí a vzápětí se s křídly staženými k tělu vrhá prudce do vody podobně jako to dělají např. terejové nebo rybáci. Lalok se pod vodou roztáhne a funguje pak jako jakási síť, do které pelikán rybu snadno polapí.

 

lovPS

 

Nejběžněji se na floridě setkáme s pelikánem hnědým (Pelecanus occidentalis) ale při troše štěstí můžeme pozorovat i pPelikána severoamerického (Pelecanus erythrorhynchos), jednoho z největších a nejmohutnějších ptáků Severní Ameriky – měří až 1.6 metrů při rozpětí křídel neuvěřitelných 2.7 m! Evropana pohled na tohoto majestátního (i když toto adjektivum se používá spíše pro dravce) ptáka určitě potěší i když místní rybáři ho považují spíše za škůdce, se kterým se musí dělit o dary moře.

 

1D3_0784PS2

 

Mnoho ptáků, a nejsou to jen pelikáni, často doplácí na lidskou chamtivost – kolik jsme viděli mrtvých ptáků na Floridě, kolik z nich bylo zamotaných do vlasců a rybářských návnad? Dokonce v přírodní rezervaci J.N.Ding Darling na ostrově Sanibel je povolené rybaření a myslíte, že rybáři odstraní návnadu, která jim uvízne někde mezi kořeny? Ani náhodou! O tom ale podrobněji zase někdy jindy…

 

1D3_9332PS

 

Seznam všech článků o Floridě

Florida 2010 – I – anhinga, hadí pták

Florida 2010 – III – Wakodahatchee, Florida v malém

Florida 2010 – IV – orlovec, rybář Floridy

Florida 2010 – V – bahňáci – kdo se v tom má vyznat!

Florida 2010 – VI - pár floridských datlíků

Florida 2010 – VII – J.N.D. Darling a zima v tropech

Florida 2010 – VIII – Little Estero Lagoon

Kondoři na jihu USA

Florida 2010 – IX – Sebastian Inlet State Park

Člověk, přítel přírody?

Florida X - volavky

Florida XI – zblízka

Florida XII – Fort Desoto

Florida XIII – co se jinam nevešlo

Ptáci Floridy - Portfolio (článek)

Portfolio - ptáci Floridy (fotografie v portfoliu)

_________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Leden 2011 18:00
 
Komentářů (47)
 • Alessandro Carboni  - Oh yes!

  Stunning images.
  Great work!

 • Jiri Slama

  Thanks a lot Alessandro! One day you must go there, it is a birder`s paradise!

 • mamka

  Jirko, krásné fotky!
  nechtěl bys výstavu v Praze?

 • Honza Veber  - Super

  článek a nádherné fotky Jirko!
  Jen tak dál!
  Honza

 • Jirka

  Dekuju Honzo! Je to radost kdyz to dela radost i dlsim lidem! Nejradsi bych ted travil veskery cas jen na ptakach...asi pujdu chytat Lelky ;-)

 • Jirka Slama

  Thaks a lot Heidi! Now I think I have a few "presentable" pictures... :-)

 • dfs  - sdf

  No matter who, wherever you can simply use e-mail, e-wallet,<b>Salomon Shoes</b>?intelligence search like public services, a realistic city like the reality is built, and is spread to every corner of the world. The protagonist Xiao Ji Jian two is a personality introverted science boys,<b>Michael Kors Outlet Store</b>?during the summer by their own admired predecessors Shinohara Xia Xixi dragged her home Nagano Prefecture Ueda City. There lived from the Muromachi era has always been the Warring States, a family home. He is a 90-year-old great-grandmother,<b>Michael Kors</b>?<b>Philipp Plein</b>?doctor, fisherman, firefighter,?<b>Ray Ban Sunglasses</b>?waterway administrator, electrical shop owner, police, self-defense officer, primary school students until the baby, all wa...

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana