Home Fotoblog Výlety a fotografie Lyskonoh úzkozobý - arktický plavec

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 12 Prosinec 2011 23:37

Lyskonoh úzkozobý - arktický plavec

Vedle bekasiny větší (Gallinago media) byl dalším hlavním cílem letní výpravy za ptáky středního Norska malý, krásně zbarvený bahňáček lyskonoh úzkozobý (Phalaropus lobatus). Zatímco za bekasinou jsme si to namířili do oblasti Levangeru u Trondheimsfjordu, za lyskonohem jsme se vydali do národního parku Dovrefjell-Sunndalsfjella jižně od města Oppdal.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5465PS

Plán byl takový, že do horského terénu parku dorazíme právě v době, kdy už sníh taje a odkrývá plochu pro hnízdění ptáků ale zároveň je ho ještě tolik, aby neumožňoval ptákům rozptýlit se po okolí. Pokolikáté už byla realita tak vzdálená představám - zbytky sněhu na severních svazích byly to jediné, co ještě zbývalo z docela nezvykle dlouhé zimy. Někdo by se mohl divit, že čekám sníh v půlce června ale tady na severu a navíc na horách se sníh dokáže udržet někdy i po celý rok.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5286PS

Musel jsem změnit strategii - místo hledání odtátých ploch jsem bloumal po krajině dávno zbavené sněhu a doufal, že na něco náhodou narazím. Naštěstí oblast je i tak na zajímavé druhy dost bohatá a tak jsem co chvíli vyplašil strnada severního (Calcarius lapponicus), kulíka zlatého (Pluvialis apricaria) nebo bekasinu zatímco nade mnou zvídavě přelétala chaluha malá (Stercorarius longicaudus) a v malých jezírkách jsem mohl pozorovat hoholky lední (Clangula hyemalis) nebo potáplici severní (Gavia arctica). Po lyskohozích ale ani památka.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_4881PS

Odpoledne jsem potkal dva amatérské ornitology z Trondheimu, kteří mě nasměrovali k jezírku, kde viděli několik lyskonohů a jen tak během řeči mi ukázali dalšího, který plaval na jezeře nedaleko nás. Není divu, že jsem je předtím přehlédl - nečekal jsem, že jsou tak malinkatí - pro představu jsou jen o málo větší než nám známý kulík říční. Na svou omluvu bych snad měl dodat, že se velmi rádi schovávají mezi vodní rostliny a když už je člověk nevidí, může zkusit alespoň nalákat nahrávkou hlasu. Na tu reagují krásně jak jsem si mohl ověřit u onoho jezera, na které mě pánové poslali.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5350PS

Tam jsem vylákal z porostu 3 samičky - na nahrávku z telefonu reagovali téměř okamžitě a přilétly jen pár metrů ode mě aby za chvíli zase odplavaly do trávoví. Honil jsem je kolem jezírka asi dvě hodiny, to už ale bez nahrávky, na kterou přestaly reagovat. Naštěstí se jedná o dost zvídavého a nebojácného ptáka - jedna samička mě vůbec nebrala v potaz když rejdila kolem břehu a projela kolem mě tak blízko, že jsem ji měl doslova na dosah ruky...a tím pádem i moc blízko abych na ni vůbec zaostřil :-)

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5224PS

Jak je lyskonoh malý pták, tak je i čilý - v kombinaci objektivu ohniskové vzdálenosti 500mm s telekonvertorem 1.5x je téměř nemožné udržet lyskonoha zaostřeného a to jsem fotil aparátem určeným na rychlou akci (1DmarkIII)! Další den jsem zamířil na lokalitu Ørkelsjøen, kde jsem náhodou na lyskonohy také narazil ačkoliv lokalita je známá spíše jinými druhy, hlavně výskytem kulíka hnědého (Charadrius morinellus) a skřivana ouškatého (Eremophila alpestris). Tentokrát lyskonoh spolupracoval ukázkově a nejenže se přede mnou pohupoval ve vlnách chladného jezera ale ukázal se v celé své kráse i na štěrkové pláži pár metrů ode mě.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_4995PS

Z fotek jsem měl velkou radost i když v nich není žádná mimořádná akce. Bohužel bylo už po období páření a samečci byli dávno skrytí na hnízdištích zatímco samičky se svobodně proháněly po drsné krajině severských hor. Ano, není to chyba, lyskonoh úzkozobý totiž patří do skupiny ptáků s obrácenou rolí pohlaví - zatímco nevýrazní samečci pečují o snůšku vajec, samičky se chlubí výraznějším zbarvením. Lyskonoh úzkozobý patří mezi vůbec nejvýrazněji zabarvené evropské bahňáky a svůj už tak dost netypický zjev doplňuje navíc pro bahňáky netradičním způsobem hledání potravy - nejčastěji plave jako malá kachnička na mělké vodě kde pátrá po drobném hmyzu. Odtud i přiléhavé norské jméno Svømmesnipe (volně přeloženo jako "plavající bahňák"). Hnízdí v bažinaté horské krajině Skandinávie a Ruska a do Čech se vzácně zatoulá při podzimním tahu do Arabského moře.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5530PS

Tak třeba se poštěstí nějaké zajímavější fotky následující léto, výlet na Varangerský poloostrov v nejsevernější části Norska už se pomalu rýsuje, na tamních lokalitách lze pozorovat i několik set lyskonohů najednou. Fascinující je ta severská příroda...

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5460PS

__________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Čtvrtek, 15 Květen 2014 20:44
 
Komentářů (150)
 • Štěpán  - Je nádhernej!

  Co dodat?:-)

 • Jirka

  Co dodat Štěpáne? Třeba že si je letos v červnu taky vyfotíš když se dohodneme na tom výletu ;-)

 • seo oj  - HANI

  hammer of thor punya ciri kapsul bewarna kuning keemasan terdiri dari 30 kapsul dalam satu kemasan sedangkan pertanda barang palsu bisa dilihat dari bungkusnya yang berwarna gelap atau kehijauan dan terdiri dari 30 kapsul lebih banyak daripada produk original, hammer of thor asli lebih mudah dikenali karena punya stiker hologram, berisi 30 kapsul, kapsulnya bewarna kuning keemasan dilengkapi gambar palu hammer of thor sangat terkenal dinegaranya bahkan diseluruh dunia nama hammer tetap memiliki keunggulan tersendiri.

  satu lagi rekomendasi dari permen soloco di karawang barat bentuknya permen berasa manis dan enak sehingga masyarakat senang mengonsumsinya, untuk memastikan keaslian permen ampuh tersebut, perhatikan warn...

 • Štěpán

  :-). To by byla parádička Jirko. Snad to vyjde. Kolikpak je teď u vás sněhu? Ježíšek určitě nebude na blátě co:-)?

 • Jirka

  Štěpáne, sice poslední dvě zimy byly krásné chladné a plné sněhu tak letošek se zase vrátil k normálu, což zde u moře znamená deštivo a nad nulou :-)

 • online essay writing service h

  I suppose this breed need some special conditions to survive, thanks for the photos!

 • d

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.

  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?<b>Salomon Shoes</b><b>s</b>
  A person to the hotel to catch the past.

  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.<b>Isabel Marant Shoes</b>?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.

  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzan...

 • amazon müller trikot  - amazon müller trikot

  I have got aware proper good care of my personal gear with the exception of the relates to, Appears brand-new within and accessible. I will remarkably annoyed as this was a extremely interesting waste money i believe.Remarks more or less ervin hand Kors Bedford haul:It's a good innovation, Enjoy all the quick access though guard budgets! Fall in love with any color colour i aquired 10/2016. At the same time, I discovered the same principal several people today performed.

  This specific rate would include applied persuits chores, Duty, Broker Maglie Poco Prezzo very <i><b>camisetas de futbol baratas</b></i> well as other penalty dues. This Maglie Da Calcio a Poco Prezzo amazing value is at the mercy <i><b>hummel trikots</b></i> of change unless you make account. The local surf forecast in an european ...

 • Coach Outlet Online Store  - Coach Outlet Online Store

  If you have a woman in your life, or you are shopping for yourself, then you probably know all about click here. Through the help of some well known celebrity endorsers and word of mouth among fashion conscious women, coach outlet online have become their most popular selling item. Here are just a few places where you can find cheap Coach Outlet Online Store. You can find a plethora of styles and colors of the famous coach outlet store online available to bid on and in some cases. Another fantastic place to look for deals is at site that acts as outlets for Coach Outlet Store Online. These coach factory outlet will be authentic, in brand new or nearly new condition, and will usually be offered at steep ...

 • mahckey  - re: Mr

  sportando nba
  orari circumvesuviana napoli baiano
  maillot foot pas cher
  moodle uni leipzig
  lecceprima maglie
  cfb3 camisetas
  deutschland trikot
  camisetas nba baratas
  maglie nba
  maillot de foot pas cher
  camisetas futbol baratas
  ecampus idrac lyon
  almaweb leipzig
  nba store eu
  maglie calcio poco prezzo
  camisetas baratas de futbol
  camisetas baratas futbol
  comprar camisetas de futbol baratas
  idev bayern
  moodle tu dortmund
  moodle 2 uni leipzig
  cheap nfl jerseys

 • mk bags  - Mr

  Siempre habrá una razón por la cual podrán comprar Bolsas Michael Kors Precios de los minoristas en línea. Los compradores de hoy que estén interesados en comprar Michael Kors Rebajas podrán descubrir cómo pueden obtener los mejores resultados que siempre quisieron simplemente haciendo ruido con lo mejor de Bolsos Michael Kors Outlet que ofrecen más allá de precios asequibles.

  Dessutom med så många alternativ att välja mellan, har det blivit praktiskt taget omöjligt för köpare att ta reda på hur de kan köpa Designer Michael Kors Väska Rea online utan att behöva investera för mycket pengar eller tid i scouting den lokala marknaden som annars skulle tyckas omöjligt att göra först . En riktig äkta Michael Kors Rea skulle kunna ge dig tillbaka tusent...

 • Freight Forwarders in Delhi  - Amit

  This is an amazing blog, keep it up for writing this kind of valuable blog and give us knowledgeable information.

 • lehenga with long top  - re: VEAV

  Great

  lehenga with long top

 • jane  - jane

  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo 2018
  maglie calcio poco prezzo 2018

 • best Commercial Vehicles Brand

  Very nice post.
  commercial vehicle branding
  best paint for floor marking

 • SEO Company in Delhi

  Nice post.
  SEO Service in Delhi

 • Kinose Aiskehene  - Din 906 Plug Supplierss

  Siddhagiri Metals and Tubes is a supplier of [url=http://siddhagirimetals.com/din-906-plug-suppliers-manufacturer- stockist.html]Din 906 Plug[/url]

 • Kinose Aiskehene

  Siddhagiri Metals and Tubes is a supplier of [url=http://siddhagirimetals.com/din-906-plug-suppliers-manufacturer- stockist.html]Din 906 Plug[/url]

 • mobile app development company  - mobile app development company in noida

  Tekniko Global provides mobile app development company in noida for iPhone, iPad, Android, Blackberry & Windows 7 platforms including Xamarin for cross platform mobile development.
  mobile app development company in noida

 • Roobet Promo Code Gambling Bit  - Roobet Promo Code Gambling Bitcoin Casino

  Thank you so much. This article was very essential for me .
  I after a long time I found this kind of article.

 • Anonymní  - MK Outlet

  The Chinese Embassy was not immediately available for comment. We said we were not playing soccer. We were social distancing. Jennifer Butt Nike Air Force 1 Cheap Outlet uma Obstetra e Ginecologista que atende em seu escritrio particular em Nova Iorque. afiliada ao Lenox Hill Hospital. formada em Estudos Biolgicos pela Rutgers University e em Medicina pela Rutgers Robert Wood Johnson Medical School. Jordan Shoes For Sale

  In Pokemon Go, players have to find, capture, and train virtual Coach Bags Clearance Pokemon creatures in the Ray Ban Outlet real world. It gained worldwide fame MK Outlet on the basis of its Pokemon fan following and innovative gameplay, breaking Cheap Y...

 • MK Outlet  - MK Outlet

  Others have MK Outlet since faded away: Shelby Lynne hasn had an album chart since 2011. Evanescence has been nominated for only two Grammys since their 2004 win. Fun. Citizen Science is coming to the forefront of scientific research as a valuable method for large scale processing of data. New Ray Ban Outlet technologies in fields such as astronomy or bio sciences generate tons of data, for which a thorough Jordan Shoes For Sale expert analysis is no longer feasible. In contrast, communities Nike Air Force 1 Cheap Outlet of volunteers coordinated by the Internet are showing a great potential in completing such analysis in a reasonable time.

  You 20th, you like, Whoah, we just lost Ryan, one agent says. Never going to get him for five years because Netflix has him. That a s...

 • Alasco López

  Beautiful pictures!
  If you want to see more photos of birds, I share you my blog.

  https://avesdecordobayargentina.blogspot.com

 • Evermolpro  - Website Designing company in noida

  Evermore Technology Pvt. Ltd. is presently a leading Website Designing Company in Noida Ghaziabad , which started exclusively as an affordable website design company in the year of 2015. Our offering was limited to the services of web designing, Logo designing, web development domain registration, and domain hosting during our initial years. Around the year 2016, Evermolpro expanded, being one of the top website designing company in Ghaziabad. Our website designer in Ghaziabad, along with our software development team, has worked hard to raise the standards of the company, thereby getting the lead position as the website development company in Ghaziabad.

 • arnold dk  - arnolddk

  Beautiful pictures! If you want to see more photos of birds, I share you my blog. Thanks for sharing these information with all of usherehttps://kinemastermods.com/kinemaster-gold/

 • Yeezy Boost  - Fashions Brands Accs

  I just think that you've got to Saint Laurent Bag wear Golden Goose Sneakers what makes you jordan 1 feel good. And by the way, there are plenty of days where I'm yeezy 350 v2 just not in the mood, and Moncler Sale all I want to wear is giant sweats. There are definitely some times where mentally, I'm not in a place where I want to be exposed or interact with the world. Golden Goose Outlet I think style is a closer reflection Golden Goose Sneakers of your mood Dior Bags Outlet than some people realize, and because of that, it changes constantly. Like I change multiple times a day sometimes, don't you

  Since 1944, Hollywood's A-l...

 • Dissertation Help  - Dissertation Help

  I appreciate you sharing. We offer complete dissertation help assistance in the UK. Together with our team, we work professionally in the UK.

 • Student helpline  - re: Dissertation Help
  Dissertation Help napsal:
  I appreciate you sharing. We offer complete dissertation help assistance in the UK. Together with our team, we work professionally in the UK.Dissertation Help
 • zvzxvzx  - formed by combining the words costume and play

  Costume Cosplay
  costumi cinematografici
  Cosplay Costumes
  Cosplay shop
  Cosplay Boutique
  Déguisement Cosplay
  ANIME-KOSTüME
  Kostüm-Cosplay
  Disfraces Cosplay
  Negozio di cosplay
  Déguisements cosplay
  Déguisements cosplay
  Déguisements cosplay pas cher
  cosplayvip.fr
  Costumi di halloween
  Costumi cosplay deluxe
  Cosplay anime
  Negozio di cosplay
  Costumi cosplay
  COSPLAY BUTIK
  Cosplay-kostymer
  COSPLAY KOSTYMER
  kl?der f?r anime
  The Batman costumes
  ALL MIGHT Cosplay
  Harley Quinn Suit
  Toph Beifong Cosplay
  Thor Cosplay-Kostüm
  Peter Parker Black Alien Anzug
  Tierkreuzung Cosplay-Kostüm
  Captain Marvel
  Superhero Robin Cosplay Costume
  Demon Slayer Cosplay
  DC Cosplay
  Spiderman Kids
  Game of Thrones Cosplay Costume
  Tokyo Ghoul Cosplay
  Sailor Moon Cosplay
  Harry Potter Cosplay
  Fate Stay Night Saber Cosplay
  Capitán Marvel Carol Danvers Cosplay
  Harley Quinn Cosplay
  Anime Cosplay
  Anime Cosplay
  Fate Grand Order cosplay
  Attack On Titan
  Fairy Tail cosplay
  Tokyo Ghoul Costumi
  Black Butler cosplay
  Cardcaptor Sakura co...

 • gamble man  - Off Topic

  OKBET is one of the most trusted online betting site in the Philippines!!! Want to know more about site? visit here --->> okbet online casino

 • mark  - prds

  It’s actually a nice and helpful piece of info. I’m happy that you shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this.Thank's for sharing.

  Here is My Homepage: online gambling Tips

 • stivejoy  - Dissertation Help

  Navigating the complexities of dissertation writing can be daunting. With expert guidance and support, students can overcome challenges and excel in their academic pursuits. Explore invaluable resources and strategies tailored to streamline the dissertation process, from topic selection to final submission. Whether it's accessing comprehensive research databases or seeking mentorship from seasoned academics, Dissertation Help offers a roadmap to success. With dedicated assistance and personalized feedback, students can confidently embark on their research journey and produce scholarly work of the highest caliber. Unlock your potential and conquer the dissertation process with the right support system in place.

 • oliviadivas  - Computer Network Assignment Help

  Looking for assistance with your computer network assignment? Our expert Computer Network Assignment Help team provides comprehensive support for students tackling network-related tasks. From understanding networking concepts to troubleshooting complex issues, we offer personalized guidance to help you excel in your assignments. With our assistance, you can gain a deeper understanding of network architectures, protocols, and security measures. Whether you're grappling with subnetting, TCP/IP protocols, or network design principles, our experienced tutors are here to provide the help you need to succeed. Say goodbye to frustration and hello to success with our computer network assignment support services.

 • Charlie  - Charlie Ave

  Struggling to prepare for that big test? Professional online exam help connects you with instructors offering comprehensive reviewing, targeted practice questions, and proven study strategies to maximize your performance while maintaining academic integrity

 • darrendemers12  - Thanks

  Plán byl takový, že do horského terénu parku dorazíme právě v době, kdy už sníh taje a odkrývá plochu pro hnízdění ptáků ale zároveň je ho ještě tolik, aby neumožňoval ptákům rozptýlit se po okolí. Pokolikáté už byla realita tak vzdálená představám - zbytky sněhu na severních svazích byly to jediné, co ještě zbývalo z docela nezvykle dlouhé zimy. Někdo by se mohl divit, že čekám sníh v půlce června ale tady na severu a navíc na horách se sníh dokáže udržet někdy i po celý rok. Cricut mountain scenery pictures

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana