Home Fotoblog Výlety a fotografie Lyskonoh úzkozobý - arktický plavec

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 12 Prosinec 2011 23:37

Lyskonoh úzkozobý - arktický plavec

Vedle bekasiny větší (Gallinago media) byl dalším hlavním cílem letní výpravy za ptáky středního Norska malý, krásně zbarvený bahňáček lyskonoh úzkozobý (Phalaropus lobatus). Zatímco za bekasinou jsme si to namířili do oblasti Levangeru u Trondheimsfjordu, za lyskonohem jsme se vydali do národního parku Dovrefjell-Sunndalsfjella jižně od města Oppdal.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5465PS

Plán byl takový, že do horského terénu parku dorazíme právě v době, kdy už sníh taje a odkrývá plochu pro hnízdění ptáků ale zároveň je ho ještě tolik, aby neumožňoval ptákům rozptýlit se po okolí. Pokolikáté už byla realita tak vzdálená představám - zbytky sněhu na severních svazích byly to jediné, co ještě zbývalo z docela nezvykle dlouhé zimy. Někdo by se mohl divit, že čekám sníh v půlce června ale tady na severu a navíc na horách se sníh dokáže udržet někdy i po celý rok.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5286PS

Musel jsem změnit strategii - místo hledání odtátých ploch jsem bloumal po krajině dávno zbavené sněhu a doufal, že na něco náhodou narazím. Naštěstí oblast je i tak na zajímavé druhy dost bohatá a tak jsem co chvíli vyplašil strnada severního (Calcarius lapponicus), kulíka zlatého (Pluvialis apricaria) nebo bekasinu zatímco nade mnou zvídavě přelétala chaluha malá (Stercorarius longicaudus) a v malých jezírkách jsem mohl pozorovat hoholky lední (Clangula hyemalis) nebo potáplici severní (Gavia arctica). Po lyskohozích ale ani památka.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_4881PS

Odpoledne jsem potkal dva amatérské ornitology z Trondheimu, kteří mě nasměrovali k jezírku, kde viděli několik lyskonohů a jen tak během řeči mi ukázali dalšího, který plaval na jezeře nedaleko nás. Není divu, že jsem je předtím přehlédl - nečekal jsem, že jsou tak malinkatí - pro představu jsou jen o málo větší než nám známý kulík říční. Na svou omluvu bych snad měl dodat, že se velmi rádi schovávají mezi vodní rostliny a když už je člověk nevidí, může zkusit alespoň nalákat nahrávkou hlasu. Na tu reagují krásně jak jsem si mohl ověřit u onoho jezera, na které mě pánové poslali.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5350PS

Tam jsem vylákal z porostu 3 samičky - na nahrávku z telefonu reagovali téměř okamžitě a přilétly jen pár metrů ode mě aby za chvíli zase odplavaly do trávoví. Honil jsem je kolem jezírka asi dvě hodiny, to už ale bez nahrávky, na kterou přestaly reagovat. Naštěstí se jedná o dost zvídavého a nebojácného ptáka - jedna samička mě vůbec nebrala v potaz když rejdila kolem břehu a projela kolem mě tak blízko, že jsem ji měl doslova na dosah ruky...a tím pádem i moc blízko abych na ni vůbec zaostřil :-)

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5224PS

Jak je lyskonoh malý pták, tak je i čilý - v kombinaci objektivu ohniskové vzdálenosti 500mm s telekonvertorem 1.5x je téměř nemožné udržet lyskonoha zaostřeného a to jsem fotil aparátem určeným na rychlou akci (1DmarkIII)! Další den jsem zamířil na lokalitu Ørkelsjøen, kde jsem náhodou na lyskonohy také narazil ačkoliv lokalita je známá spíše jinými druhy, hlavně výskytem kulíka hnědého (Charadrius morinellus) a skřivana ouškatého (Eremophila alpestris). Tentokrát lyskonoh spolupracoval ukázkově a nejenže se přede mnou pohupoval ve vlnách chladného jezera ale ukázal se v celé své kráse i na štěrkové pláži pár metrů ode mě.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_4995PS

Z fotek jsem měl velkou radost i když v nich není žádná mimořádná akce. Bohužel bylo už po období páření a samečci byli dávno skrytí na hnízdištích zatímco samičky se svobodně proháněly po drsné krajině severských hor. Ano, není to chyba, lyskonoh úzkozobý totiž patří do skupiny ptáků s obrácenou rolí pohlaví - zatímco nevýrazní samečci pečují o snůšku vajec, samičky se chlubí výraznějším zbarvením. Lyskonoh úzkozobý patří mezi vůbec nejvýrazněji zabarvené evropské bahňáky a svůj už tak dost netypický zjev doplňuje navíc pro bahňáky netradičním způsobem hledání potravy - nejčastěji plave jako malá kachnička na mělké vodě kde pátrá po drobném hmyzu. Odtud i přiléhavé norské jméno Svømmesnipe (volně přeloženo jako "plavající bahňák"). Hnízdí v bažinaté horské krajině Skandinávie a Ruska a do Čech se vzácně zatoulá při podzimním tahu do Arabského moře.

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5530PS

Tak třeba se poštěstí nějaké zajímavější fotky následující léto, výlet na Varangerský poloostrov v nejsevernější části Norska už se pomalu rýsuje, na tamních lokalitách lze pozorovat i několik set lyskonohů najednou. Fascinující je ta severská příroda...

 

Lyskonoh úzkozobý, samice (Phalaropus lobatus)

1D3_5460PS

__________________________________________________________________________________________

Aktualizováno Čtvrtek, 15 Květen 2014 20:44
 
Komentářů (123)
 • Štěpán  - Je nádhernej!

  Co dodat?:-)

 • Jirka

  Co dodat Štěpáne? Třeba že si je letos v červnu taky vyfotíš když se dohodneme na tom výletu ;-)

 • seo oj  - HANI

  hammer of thor punya ciri kapsul bewarna kuning keemasan terdiri dari 30 kapsul dalam satu kemasan sedangkan pertanda barang palsu bisa dilihat dari bungkusnya yang berwarna gelap atau kehijauan dan terdiri dari 30 kapsul lebih banyak daripada produk original, hammer of thor asli lebih mudah dikenali karena punya stiker hologram, berisi 30 kapsul, kapsulnya bewarna kuning keemasan dilengkapi gambar palu hammer of thor sangat terkenal dinegaranya bahkan diseluruh dunia nama hammer tetap memiliki keunggulan tersendiri.

  satu lagi rekomendasi dari permen soloco di karawang barat bentuknya permen berasa manis dan enak sehingga masyarakat senang mengonsumsinya, untuk memastikan keaslian permen ampuh tersebut, perhatikan warn...

 • Štěpán

  :-). To by byla parádička Jirko. Snad to vyjde. Kolikpak je teď u vás sněhu? Ježíšek určitě nebude na blátě co:-)?

 • Jirka

  Štěpáne, sice poslední dvě zimy byly krásné chladné a plné sněhu tak letošek se zase vrátil k normálu, což zde u moře znamená deštivo a nad nulou :-)

 • online essay writing service h

  I suppose this breed need some special conditions to survive, thanks for the photos!

 • d

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.

  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?<b>Salomon Shoes</b><b>s</b>
  A person to the hotel to catch the past.

  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.<b>Isabel Marant Shoes</b>?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.

  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzan...

 • amazon müller trikot  - amazon müller trikot

  I have got aware proper good care of my personal gear with the exception of the relates to, Appears brand-new within and accessible. I will remarkably annoyed as this was a extremely interesting waste money i believe.Remarks more or less ervin hand Kors Bedford haul:It's a good innovation, Enjoy all the quick access though guard budgets! Fall in love with any color colour i aquired 10/2016. At the same time, I discovered the same principal several people today performed.

  This specific rate would include applied persuits chores, Duty, Broker Maglie Poco Prezzo very <i><b>camisetas de futbol baratas</b></i> well as other penalty dues. This Maglie Da Calcio a Poco Prezzo amazing value is at the mercy <i><b>hummel trikots</b></i> of change unless you make account. The local surf forecast in an european ...

 • Coach Outlet Online Store  - Coach Outlet Online Store

  If you have a woman in your life, or you are shopping for yourself, then you probably know all about click here. Through the help of some well known celebrity endorsers and word of mouth among fashion conscious women, coach outlet online have become their most popular selling item. Here are just a few places where you can find cheap Coach Outlet Online Store. You can find a plethora of styles and colors of the famous coach outlet store online available to bid on and in some cases. Another fantastic place to look for deals is at site that acts as outlets for Coach Outlet Store Online. These coach factory outlet will be authentic, in brand new or nearly new condition, and will usually be offered at steep ...

 • mahckey  - re: Mr

  sportando nba
  orari circumvesuviana napoli baiano
  maillot foot pas cher
  moodle uni leipzig
  lecceprima maglie
  cfb3 camisetas
  deutschland trikot
  camisetas nba baratas
  maglie nba
  maillot de foot pas cher
  camisetas futbol baratas
  ecampus idrac lyon
  almaweb leipzig
  nba store eu
  maglie calcio poco prezzo
  camisetas baratas de futbol
  camisetas baratas futbol
  comprar camisetas de futbol baratas
  idev bayern
  moodle tu dortmund
  moodle 2 uni leipzig
  cheap nfl jerseys

 • mk bags  - Mr

  Siempre habrá una razón por la cual podrán comprar Bolsas Michael Kors Precios de los minoristas en línea. Los compradores de hoy que estén interesados en comprar Michael Kors Rebajas podrán descubrir cómo pueden obtener los mejores resultados que siempre quisieron simplemente haciendo ruido con lo mejor de Bolsos Michael Kors Outlet que ofrecen más allá de precios asequibles.

  Dessutom med så många alternativ att välja mellan, har det blivit praktiskt taget omöjligt för köpare att ta reda på hur de kan köpa Designer Michael Kors Väska Rea online utan att behöva investera för mycket pengar eller tid i scouting den lokala marknaden som annars skulle tyckas omöjligt att göra först . En riktig äkta Michael Kors Rea skulle kunna ge dig tillbaka tusent...

 • Freight Forwarders in Delhi  - Amit

  This is an amazing blog, keep it up for writing this kind of valuable blog and give us knowledgeable information.

 • lehenga with long top  - re: VEAV

  Great

  lehenga with long top

 • jane  - jane

  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo 2018
  maglie calcio poco prezzo 2018

 • best Commercial Vehicles Brand

  Very nice post.
  commercial vehicle branding
  best paint for floor marking

 • SEO Company in Delhi

  Nice post.
  SEO Service in Delhi

 • Kinose Aiskehene  - Din 906 Plug Supplierss

  Siddhagiri Metals and Tubes is a supplier of [url=http://siddhagirimetals.com/din-906-plug-suppliers-manufacturer- stockist.html]Din 906 Plug[/url]

 • Kinose Aiskehene

  Siddhagiri Metals and Tubes is a supplier of [url=http://siddhagirimetals.com/din-906-plug-suppliers-manufacturer- stockist.html]Din 906 Plug[/url]

 • mobile app development company  - mobile app development company in noida

  Tekniko Global provides mobile app development company in noida for iPhone, iPad, Android, Blackberry & Windows 7 platforms including Xamarin for cross platform mobile development.
  mobile app development company in noida

 • Roobet Promo Code Gambling Bit  - Roobet Promo Code Gambling Bitcoin Casino

  Thank you so much. This article was very essential for me .
  I after a long time I found this kind of article.

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana