Home Fotoblog Výlety a fotografie Ptáci Britské Kolumbie II – Vancouver Island

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 08 Září 2008 13:37

Ptáci Britské Kolumbie II – Vancouver Island

 

mapvancis 1D3_6427PS Ve druhé části putování za ptáky Britské Kolumbie se v krátkosti podíváme na ostrov Vancouver Island ležící SZ od Vancouveru. Ačkoliv se jedná o ostrov je sám o sobě téměř stejně tak velký jako celá Česká Republika. Jako všude v Severní Americe se ani zde kvůli velkým vzdálenostem neobejdeme bez auta – na ostrov se lze dopravit několika cestami trajektem – trajekt z Horseshoe Bay nás vezme do Nanaima – města zhruba v polovině Vancouver Islandu odkud se můžeme vydat po hlavní silnici sledující východní pobřeží ostrova severním a jižním směrem. Jediná hlavní silnice křižující ostrov napříč vede pak k turisticky nejrušnějším místům kolem městečka Tofino s přilehlým parkem Pacific Rim National Park. Tato místa byla i naším hlavním cílem během naší krátké 5-denní návštěvy

 

 

 

Tofino a okolí – Tofino Mudflats a Pacific Rim National Park

 

1D3_6406PS Ačkoliv jsme návštěvu Tofina plánovali bez ohledu na výskyt ptáků, nachází se Tofino v jedné z vůbec nejlepších oblastí pro pozorování ptactva na Vancouver Island. Turisté jsou sem lákáni nejen kvůli kulturně-historicky významným památkám ale jistě i díky okolní krásné a divoké přírodě – ať už jsou to obrovské pláže otevírající se do Pacifiku, pralesy Pacific Rim National Parku skýtající úkryt ptákům i šelmám jako je medvěd hnědý nebo puma americká nebo příbřežní vody kde se živí velryby a hnízdí ptáci, včetně velké množství druhů alkovitých.

1D3_6687PS Vzhledem k našemu programu a také proto že jsme byli na ostrově v době vůbec nejméně vhodné pro pozorování ptáků, viděli jsme jen něco málo ze zdejší běžné avifauny. Jedním z nejběžnější ptáků, se kterými se zde lze setkat je nádherně zbarvená sojka stellerova (Cyanocitta stelleri), která se často pohybuje v blízkosti lidí a silným křikem žebrá o jídlo. Pralesy Pacific Rim National Parku poskytují živočichům bezpečný úkryt a tak je pozorování ptáků poměrně obtížné. Kromě nepřeberného množství pěvců můžeme občas zahlédnout kolibříka – v těchto oblastech se jedná buď o kalyptu růžovohlavou (Calypte anna) nebo o kolibříka rezavolesklého (Selasphorus rufus). Co se týká dravců, je zde opět jedním z nejběžnějších druhů orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus). Malé ostrovy na pacifickém pobřeží jsou skvělým místem pro pozorování mořských ptáků – asi nejoblíbenějším místním druhem, kterého uvidíte na všech brožurách o pozorování ptáků je papuchalk chocholatý (Fratercula cirrhata); my jsme bohužel to štěstí neměli a při výletu za velrybami a krátké zastávce u jednoho takového ostrova jsme mohli pozorovat ostatní druhy alkovitých, racků a kormorány. Přítomnost několika běžných druhů bahňáků na plážích vůbec nenasvědčovala tomu, že okolí Tofina je jedním z nejdůležitějších míst pro zastávku ptactva při každoročním tahu. Rezervace Tofino Mudflats pak musí být během jarního a podzimního tahu přímo rájem pro všechny milovníky ptactva – během odlivu se ze skrytých zátok stávají obrovské bahnité plochy poskytující potravu velkému množství ptáků. Více informací o rezervaci je možné získat na adrese www.tofinomudflats.com. Světlým bodem našeho výletu do Tofina bylo opakované pozorování ústřičníka západního (Haematopus bachmani), jehož černě zbarvené peří krásně kontrastuje s výrazně červeným zobákem a žlutě a červeně zbarveným okem.

 

 

_________________________________________________________________________________________

 

Sooke – Whiffen Spit Park

1D3_6792PS Naše další cesta směřovala na jih ostrova Vancouver Island do okolí Victoria - hlavního města Britské Kolumbie a bez většího plánování jsme se dostali až k malému městečku Sooke na nejjižnějším cípu ostrova na dohled amerického území. Ze Sooke se dá udělat pěkná vyjížďka podél pacifického pobřeží na sever k Port Renfrew s mnoha přírodními parky po cestě. 1D3_7182PS Nejzajímavější ze všeho bylo ovšem samotné městěčko Sooke, respektive malý výběžek země, kterému se zde, jak je ostatně patrné už z první části vyprávění o Britské Kolumbii, již tradičně říká spit – zdejší nejlepší místo pro pozorování ptáků se jmenuje Whiffen Spit Park. Jedná se o přibližně 1 km dlouhý a v některých místech jen pár metrů široký pás země uzavírající zátoku u městečka Sooke a porostlý skromnou keřovitou vegetací. Místo je velice oblíbené mezi místními takže je zde stále živo. Přesto je na co koukat – během jedné krátké večerní a jedné ranní procházky jsem pozoroval brkoslava amerického (Bombycilla cedrorum), hejno jespáků aljašských (Calidris mauri), kolibříka rezavolesklého (Selasphorus rufus), všudypřítomného drozda stěhovavého (Turdus migratorius), strnadce bělokorunkatého (Zonotrichia leucophrys), kameňáčka černohlavého (Arenaria melanocephala), kulíka zrzoocasého s kuřetem (Charadrius vociferus) nebo racka mormonského (Larus californicus). Whiffen Spit Park pro mě byl vůbec nejlepším zážitkem na Vancouver Island pokud se týká pozorování ptáků.

1D3_6910PS 1D3_6996PS 1D3_7080PS 1D3_6824PS 1D3_7257PS

 

________________________________________________________________________________________

 

 

Tato krátká zpráva si neklade za cíl popsat kompletně populaci ptáků na ostrově Vancouver Island. Stejně jako o ostatních částech Britské Kolumbie lze i o této oblasti říci, že by zde člověk chtěl strávit alespoň jeden rok a dobře se tak seznámil se zdejšími druhy během všech období roku.

 

_________________________________________________________________________________________

 

Další články o ptácích Britské Kolumbie:

Ptáci Britské Kolumbie I – Vancouver a okolí

Ptáci Britské Kolumbie III – vnitrozemí

 

 

 

 

 

Aktualizováno Čtvrtek, 03 Únor 2011 08:39
 
Komentářů (24)
 • Anna

  Very,Very helpful

  Thanks,

  Anna Grey :D

 • chenlina  - chenlina

  michael kors outlet
  burberry handbags
  coach outlet store online clearances
  louis vuitton handbags
  louis vuitton handbags
  jordan 8
  coach factory outlet
  coach factory outlet
  michael kors handbags
  michael kors outlet
  jordan 13
  adidas uk
  designer handbags
  michael kors outlet clearance
  louis vuitton uk

 • yaoxuemei  - yaoxuemei

  moncler coats
  fitflops sale clearance
  kate spade outlet
  cheap ugg boots
  canada goose outlet
  cheap ugg boots
  michael kors handbags
  uggs outlet
  kate spade outlet
  true religion jeans sale
  fitflops sale clearance
  cheap jerseys
  prada outlet store
  canada goose outlet
  canada goose outlet
  yaoxuemei20171010

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana