Home Fotoblog Výlety a fotografie Ptáci Britské Kolumbie III – vnitrozemí

Mapa návštěvníků

Nejnovější fotografie

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Nejnovější v portfoliu

Poslední články

Poslední pozorování

Pondělí, 08 Září 2008 13:43

 

Ptáci Britské Kolumbie III – vnitrozemí

mapbc 1D3_9324PS Ve třetí a zároveň poslední části putování za ptáky Britské Kolumbie se podíváme do vnitrozemí tohoto kanadského státu a to do dvou větších oblastí – do Skalistých hor na hranici Britské Kolumbie a Alberty a do okolí jezera Okanagan na jihu Britské Kolumbie nedaleko hranic Kanady s USA. Na rozdíl od míst v blízkosti pobřeží, ve vnitrozemí Britské Kolumbie se téměř nesetkáme s bahňáky, zato jsme mohli pozorovat rozličné pěvce a bohatě zastoupený řád dravců. Ve vyšších polohách Skalistých hor jsme pak mohli vidět řidčeji zastoupené druhy jako např. bělokura běloocasého (Lagopus leucurus).

 

 

 

 

Skalisté hory

1D3_8296PS Během dlouhého přejezdu z Vancouveru do Skalistých hor nebylo mnoho příležitostí pro pozorování ptactva. Jedinou výjimkou snad byli dravci, zvláště pak orlovec říční (Pandion haliaetus) , jemuž se v podhůří Skalistých hor viditelně daří. Díky vhodným klimatickým podmínkám a krajině s nespočtem jezer a také díky pomoci ornitologů, kteří v krajině vztyčili mnoho sloupů s plošinami vhodnými pro stavbu hnízda, lze zde tohoto dravce spatřit téměř na každém kroku. 1D3_8582PS My jsme navíc měli to štěstí, že jsme mohli sledovat na hnízdech i mladé ptáky. Oblast Skalistých hor a jejich parků je tak velká, že jsme byli rádi, že jsme ji za 5 dnů stihli projet a trochu se porozhlédnout kolem, ke sledování ptáků mnoho příležitostí nebylo. Z místních druhů, které jsme sledovali uvedu např. Ořešníka amerického (Nucifraga columbiana), který vyzobával z jehličí semínka jehličnanů. Ke krásným zážitkům patřilo bezesporu pozorování Bělokura běloocasého (Lagopus leucurus) na vrcholku hory Whistlers Mountain u města Jasper na severu Skalistých hor. Malá kolonie ptáků byla tvořena několika dospělými a asi 10 mladými ptáky. Bělokurové byli v kamenitém terénu tak dobře maskovaní, že jsme se k nim mohli přiblížit (pokud jsme je vůbec v terénu spatřili) na pár metrů. 1D3_8983PS Tak jsou si tito ptáci jisti svým ochranným zbarvením. Dalším krásným a nečekaným zážitkem bylo sledování kolibříků nedaleko města Valemount západně od Jasper National Park. Hledání místa pro přenocování nás zavedlo do krásného zapadlého hotýlku uprostřed lesů. Přítomnost dvou krmítek pro kolibříky nám konečně dala možnost zahlédnout to, co jsme předtím jen tušili a o čem jsme mohli jen číst v knihách. Kolibříky lze v severní Americe potkat téměř všude i když ne v takovém množství a takové rozmanitosti druhů jako na jihu. Skoro se člověku nechce věřit když takto relativně daleko na severu a navíc v hustém jehličnatém lese pozoruje rej několika desítek malých kolibříků nalétávajících na nektar v krmítku nebo posedávajících na okolních stromech. Zdejším převažujícím a takřka jediným vyskytujícím se druhem v této části Kanady je kolibřík rezavolesklý (Selasphorus rufus).

 

______________________________________________________________________________

Jezero Okanagan

1D3_9496PS Posledních několik dní našeho výletu do Kanady jsme strávili u jezera Okanagan na jihu Britské Kolumbie. Oproti Skalistým horám je zdejší klima mnohem teplejší a sušší, v jižní části údolí se dokonce nacházejí pouští oblasti. Okolí jezera je skvělým místem pro sledování ptáků – především pěvců a šplhavců. Za ptáky je radno vyrazit brzy ráno – jednak proto, že jsou aktivnější než za žhavého poledního slunce a také proto, že Okanagan je oblíbenou turistickou destinací a tak leckdy není pro pozorování a focení potřebný klid. 1D3_9557PS Během dvou dní strávených v kempu mezi městy Peachland a Summerland jsme mohli vidět např. káni bělohrdlou (Buteo swainsoni), Křepela kalifornského (Callipepla californica), Strakapouda amerického (Picoides villosus), datla zlatého (Colaptes auratus), vlhovce pospolitého (Euphagus cyanocephalus) nebo racka delawarského (Larus delawarensis). Pěkným zážitkem bylo sledování orlovce říčního (Pandion haliaetus), který se snažil vystoupat ve spirále do výšky s právě ulovenou rybou.

1D3_9713PS Při cestě zpět do Vancouveru jsme se ještě zastavili v městečku Osoyoos na hranicích Kanady a USA a krátce navštívili Haynes Point Provincial Park s krátkou stezkou s možnostmi pozorovat některé pěvce jako např. čžka žlutého (Carduelis tristis) nebo tyrana obecného (Tyrannus tyrannus). 1D3_9812PS Park je také známý výskytem nejmenšího ptáka Britské Kolumbie kolibříka Calliopina (Stellula calliope). Jen jako stín pak kolem nás na závěr proletěl rybařík pruhoprsý (Megaceryle alcyon), poslední pták našeho kanadského putování.

Na závěr musím říci, že mě velmi mile překvapila rozmanitost a početnost avifauny v Britské Kolumbii. I když jsme z tohoto množství viděli sotva zlomek, byly to úžasné momenty které jsme v Britské Kolumbii během těch pár týdnů prožili a já mám přání se sem zase jednou vrátit a poznat další kousek zdejší úžasné přírody.

 

Všechny fotografie ptáků z Britské Kolumbie si můžete prohlédnout kliknutím ZDE

Všechny fotografie z výletu do Kanady si můžete prohlédnout kliknutím ZDE

_________________________________________________________________________________________

 

Další články o ptácích Britské Kolumbie:

Ptáci Britské Kolumbie I – Vancouver a okolí

Ptáci Britské Kolumbie II – Vancouver Island

 

Aktualizováno Čtvrtek, 03 Únor 2011 08:37
 
Komentářů (46)
 • Obat Untuk Mengobati penyakit

  This article is interesting and useful. And let me share an article about health which insha Allah will be very useful if we use it again for others.

  Cara Mengobati Penyakit Gula Darah
  Obat Untuk Penyakit TBC
  Cara Mengobati Jamur Mulut
  Cara Pemesanan QnC Jelly Gamat
  Cara Mengobati Telinga Berair
  Bahaya Penyakit Muntaber dan cara mengatasinya

 • Yeezy Boost 350 Cheap  - Yeezy Boost 350 Cheap

  Alberta doesn have a foreign policy, and I don freelance in foreign policy, Kenney said. I just say this: when a personal friend of mine is arrested as a political prisoner, I can in good conscience stay silent. Said, in spite of the consulate response, make no apologies for speaking out in the interests of a great champion of human rights and democracy who was a political prisoner.

  Would say the sense of our Board was that the safety, health, and well being of our players, coaches, fans, everyone involved in our game, is paramount, Silver said. On the reports we have gotten from various outside officials, current public health officials, NBA and world renowned infectious <b>Yeezy Boost 350 Cheap</b> disease specialist Dr. David Ho at Columbia University and Disney CEO Bob <b>Yeezy Boost 350 Black</b> Iger, that we are not in a position to make any decisions, and it unclear when we will b...

 • Eva  - Thank you

  It's a good chance to know more about these stories, very interesting and meaningful. And please take a look at this site, where I find the all the information I need about celeb networth

Přidat komentář

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Prosím=vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana