Home Photoblog Trips and pictures Birds of Mid-Norway in June

Map of visitors

Latest pictures

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

lyskonoh úzkozobý, samice / Red-necked Phalarope, female (Phalaropus lobatus)

Latest in portfolio

Latest articles

Latest birdwatching

Thursday, 30 June 2011 22:55

Birds of Mid-Norway in June

It is almost two months since my last update on the website – what I have been doing since then? It was hectic time finishing some stuff at work before leaving for my fathers leave which counts 10 full weeks here in Norway. This extra holiday I planned already at the beginning of the year and of course the plan was to go to do some birding here in Norway. On the other hand, lately Im still more and more thinking of whether spending all my time birding and updating web is the way to go – you know, when hobby becomes more serious job then the joy may disappear… So this also made my effort in publishing stuff here rather weak. Even now, after returning from the long 4-week birding trip Im still not sure how to deal with things so I will rather take it easy and spend less time here and more in the nature and with my family. I hope to find a new energy and passion for photography over some time again. To make things even more complicated we found out we needed to move out from our current flat. Fortunately we were so lucky to find a small wooden house in secluded place by the lake and woods which is, just by coincidence, one of my most favourite place for birding around here – just to mention Whooper Swans, Goldeneyes and Common Mergansers that regularly overwinter on that lake where the house is standing by! Also it is a good place to raise a bird feeder in winter – something I was missing here for few years while living in the city...

So after this a little personal introduction let me say something about our big June trip through Middle Norway. Travelling with half-year kid might be a nightmare but Im lucky we have calm baby and my tolerant wife gave me as much time for birding as I wanted during the trip. The first week of the journey we spent in Trondheimsfjorden area close to a city of Levanger which is famous for the lekking sites of Great Snipe (Gallinago media). I was lucky to find (with a little help of literature) one of the good leks and spent amazing four nights watching the spectacular lek of these beautiful birds – more will come later in a separate article.

 

Male Great Snipe (Gallinago media) on the lek, Levanger

IMG_8094PS

Following was the drive towards the coast and two nights spent by the famous tourist attraction of Atlantic road close to Kristiansund. While this was expected to be the ebst part of our trip it was just the other way around – small pricy cabin with tourist-fishermen (slaughterers?) returning from the sea late in the evening and noisily gutting fishes under our cabin till late night. Photography-wise this stop was hopeless although just a few days sooner Kjetil Schjolberg (talented and skilled but very modest Norwegian photographer) took beautiful pictures of Dolphines there.

 

Oystercatcher (Haematopus ostralegus), Runde

1D3_3951PS

It becomes a tradition for me to spend at least few days at Runde island close to Alesund every season – this time we took two days and it was rather enough for me. Runde is more a tourist attraction and those looking for real wild nature should explore different places in Norway – there is plenty of them! Spending my time at my favourite places at Runde fyr (old lighthouse) did not bring anything special besides few common species.

 

Rock Pipit (Anthus petrosus), Runde

1D3_3271PS

The two weeks in Oppdal area (Dovrefjell) had to be cut few days shorter because of the moving in Bergen but it was still fantastic birding although the season came early this year and I was maybe 2 weeks later than was the peak of birds. It was great holiday and the rest of it I spent fishing Trouts in Gjevilvatnet lake.

 

Dotterel (Charadrius morinellus), Orkelsjoen, Dovrefjell

1D3_5704PS

The very last two days in Oppdal I made a little walks around our rented cabin in Oppdal (Gvevilvassdalen) and found out it might easily become a bird sanctuary given the number of nesting and singing birds – besides the elusive Ptarmigans there were a variety of waders, raptors, cuckoos, smaller and larger passerines including Bluethroat or Pied Flycatchers that had several nest very close to the house.

 

Pied Flycatcher (Ficedula hypoleuca), Gvevilvassdalen, Oppdal

1D3_6235PS

There will certainly be more detail on photography of arctic bird species of Dovrefjell area in the near future and I will reserve one article for Red-necked Phalarope – the beautiful small wader inhabitating higher elevations of Scandinavia and a bird that I was especially going for this year! have all nice summer time and stay tuned for next articles about amazing Norwegian nature.

J. Slama

 

Bluethroat (Luscinia svecica svecica), Vinstradalen, Dovrefjell

1D3_4778PS

_____________________________________________________________________________________________________

Last Updated on Friday, 01 July 2011 08:48
 
Comments (132)
 • Alessandro  - Good job

  As always your passion is the soul of your images. Nice to see and read your article.

 • Jiri

  Many thanks Alessandro

 • Pavel Zamrazil

  pěkně napsáno a fotky super. Měj se Pavel

 • Jirka

  Take, dekuji Pavle

 • Zdeněk Souček

  Jirko, těšil jsem se na Tvůj nový článek a je jako vždy skvělý. Nejvíc mě nadchla ta bekasína. To víš, že to má smysl pracovat na tom webu a fotit. Třebas kvůli těm lidem, kteří to čtou nebo kvůli těm krásným chvílím stráveným v přírodě. A když se ta fotka povede... to je pak radosti! A tu si nelze nechat jen pro sebe.
  Ať se Ti daří. Zdeněk.

 • Jirka

  Diky Zdenku, uz se mi ta chut zase vraci, po dlouhe letne-pracovne-rodinne odmlce se k ptackareni rad na zimu vratim, uz si stavim krmitko :-)

 • Mecan

  Ahoj Jirko, těmito úvahami si projde většina :) Povinnost by z toho byla, kdybys měl smlouvu s vydavatelem, nebo byl na focení existenčně závislý - a to nejsi. Takže je to ušlechtilá zábava..povinnost si z toho děláš sám - ono se nic nestane, když se na měsíc či dva odmlčíš ( víc ne ! )...problém je, že další posunutí v kvalitě už v Tvém případě bude stát neúměrné množství času a energie, kterou bych rozhodně na úkor prcka neobětoval. Měj se fajn a nové bydlení Ti upřimně přeji - musí to být paráda. Až budeš v ČR, dej vědět :)

 • Jirka

  Ahoj Martine, tak jsem vedet nedal - v CR jsme byli dva mesice ale cele jsem to propracoval doma na stavbe takze na ptaky jsem se nedostal jeden jediny den. Diky za slova podpory, uz je to vic nez dva mesice ale brzy snad zase zapadne zivot do svych zajetych koleji, jestli se to tak da rict, nejaky material mam pripraveny a zima jiste prinese nejedno prekvapeni...

 • Štěpán  - Bekasina? Úúúúúúúžasná!

  Víc nemám co dodat, snad jen to, že jsem velmi rád, že jsi něco zase napsal - a měl do toho chuť. Vím, že to dokáže být svým způsobem zavazující záležitost, ale jak psal Mecan, nejsme nikde organizováni, takže je to parádička:-). Mě osobně manželka stejně po čase vyhání sama z domu, že prý to nejsem já, když nikam dlouho nevypadnu:-), a v přírodě už tě múzy brzy psát donutí:-). Prcek to bude mít parádní, když bude mít stejně pěkný vztah k přírodě. Měj se fajn Jirko.

 • Jirka

  Diky Stepane, jsme zpatky v Norsku zatim par dni takze je to jeste hekticke nastehovavani do noveho domecku ale je to nadhera, na samote u jezera. Z Cech jsem dovezl na Tvou radu zrni a v zime zkusim Belokury, take uz stavim na dvorku krmitko - jak to mi v byte chybelo, misto, kde bych mohl jen tak vybehnout ven a fotit. Odmlka mi prospela, uz se zase tesim "do prace" :-) a treba by na pristi rok mohl vyjit i nejaky ten spolecny vylet do Norska ;-)

 • MartinP  - re:

  Ahoj Jirko,
  po delší době jsem se mrknul k Tobě na web a objevil výsledky Tvého avizovaného Norského putování. Musím říct, že druhy jako kulík hnědý jsou mým snem. O prázdninách 2012 máme naplánovanou cestu do Norska, takže doufám, že některé sny se nám splní. Fotky máš povedené jako obvykle, jen mi připadají příliš světlé. Asi je to tím polárním dnem ;-)
  Zdraví
  MartinP

 • Jirka

  Diky za navstevu Martine, severska avifauna je opravdu uzasna! Ten komentar si beru k srdci, posledni dobou vsechny fotky nejak moc hazu do svetlych tonu a asi to neni idealni, pokusim se zlepsit :-)

  ps: na Kulika hnedeho je nejlepsi strategie naucit se dobre jeho hlas, jinak ho v tech rozlehlych horskych planich najdes jen velkou nahodou.

 • Miloš Truhlář  - Poklona

  Ahoj Jirko. Samozřejmě krásná bekasína, ale i mě nejvís dostal kulík. Už jsem po něm pasl v lokalitě ve Švédsku, kde měl být, ale ani jsem ho nezahlédl. Je to nádherný mít za humny severskou přírodu.
  Díky za články a přeji dakší krásný fotky.

 • Jirka

  Diky Miloši,
  Z toho kulíka jsem měl taky velkou radost - šel jsem po něm na lokalitě, kde často bývá ale trvalo, než jsem ho na rozsáhlých planinách našel - nejprve tedy zaslechl v dálce a po půlhodinovém plížení jsem se dostal snad na 8 metrů od něj. Zde je nejlépe spoléhat se na sluch, jinak je to spíš o náhodě. Dokonce mi i zvedl křídla v ochranné póze ale ta fotka má bohužel rozdělené pozadí vedví horizontem hory/obloha. Mít za humny aktickou přírodu je opravdu úžasný - na konci našeho pobytu v Norsku bysme rádi strávili rok na úplném severu tak tě pak pozvu třeba zrovna na toho kulíka nebo na arktické kajky ;-)

 • d  - is

  Mr. Lei is the CEO of an electronics company. It was over 10 o'clock last night. He called the Times. Be sure to thank the hotel for the meal.

  After this reminder. Ray always think about it. He obviously brought a LV bag. Now empty-handed. Must be their own. Hurriedly asked a few words.?<b>Salomon Shoes</b><b>s</b>
  A person to the hotel to catch the past.

  LV bag hotel marketing staff has long been ready. Ray always arrived.<b>Isabel Marant Shoes</b>?LV bag was taken out. No less cash Inside the various documents are also in. Because friends are still waiting for their own. So thank you. Ray always took the bag to leave.

  After leaving. Ray always think the more the better the hotel people. So give us a call. The reporter asked him what touched him. Ray said: "My bag had a lot of documents and cards. Because it is placed in the mezzan...

 • Hassan  - Hassan

  sciencesandtechnology
  technologychanging
  luxuryfashionideas
  ideasaboutfashion
  petsexperience
  petshealthyfoods
  sportstimemagazine
  sportsclubsfitness
  getsportsrules
  servicesforautomotive
  innovativeautomotives
  automotivesectors
  toprealestatepoints
  luxurypropertytrade
  openrealestatearea
  findrentalsproperty
  ideasaboutfinance
  smartfinancechoice
  luxuryvacationpack
  bestvacationsideas
  smalltripadvisor
  travellingedges
  diyinteriordecoration
  homebasicdesign
  singlehomeimprovements
  homesrenovationidea
  homeimproveservice
  shoppingsections
  ideasabouteducation
  educationstatistic
  facultyoflawyer
  lawsremedies
  thelawandpractice
  legallawfaces
  lawandpolicyblog
  sciencesforhealth
  healthdiscoveryplan
  healthcareandmedicine
  healthrecoverysupport
  eathealthiestfoods
  healthcaredrives
  riskinsurancepolicies
  securelifeinsuranceplan
  fullinsurancepolicy
  selectcheapinsurance
  lifeinsurancechart
  getabusinessinsurance
  typesofservice
  serviceexperienced
  servicesbusinessplans
  servicesdrive4u
  differentbusinessesideas
  mediumbu...

 • amazon müller trikot  - amazon müller trikot

  The house can become absent of original packing equipment(Much like prime box or draw). Emerging manufacturing while and/or unusual merchandise 'll set this approach league. Original labels may be tied. Basically rendering ones attempt, You are investing buy in my package from the owner if you're the getting prospective buyer. You read and be in accordance the worldwide transportation strategy conditions and terms starts up in your own windowpane or it may be tabs. Importance penalty service fees once quotation are typically cause to undergo change must climb you the most possible offer selection..

  Written by the <i><b>dfb trikot müller</b></i> sending in those <b>maillot foot 2018</b> wager, You are investing <i><b>camisetas de futbol baratas</b></i> buy this guidance alternative from the <b>maillot de foot personnalise[/b...</b>

 • Coach Outlet Online Store  - Coach Outlet Online Store

  If you have a woman in your life, or you are shopping for yourself, then you probably know all about click here. Through the help of some well known celebrity endorsers and word of mouth among fashion conscious women, coach outlet online have become their most popular selling item. Here are just a few places where you can find cheap Coach Outlet Online Store. You can find a plethora of styles and colors of the famous coach outlet store online available to bid on and in some cases. Another fantastic place to look for deals is at site that acts as outlets for Coach Outlet Store Online. These coach factory outlet will be authentic, in brand new or nearly new condition, and will usually be offered at steep ...

 • jane  - JANE

  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo
  maglie calcio poco prezzo
  maglie calcio 2018
  maglie italia
  maglie calcio a poco prezzo 2018
  maglie calcio poco prezzo 2018

 • yrty  - dsfsd

  sciencesandtechnology
  technologychanging
  luxuryfashionideas
  ideasaboutfashion
  petsexperience
  petshealthyfoods
  sportstimemagazine
  sportsclubsfitness
  getsportsrules
  servicesforautomotive
  innovativeautomotives
  automotivesectors
  toprealestatepoints
  luxurypropertytrade
  openrealestatearea
  findrentalsproperty
  ideasaboutfinance
  smartfinancechoice
  luxuryvacationpack
  bestvacationsideas
  smalltripadvisor
  travellingedges
  diyinteriordecoration
  homebasicdesign
  singlehomeimprovements
  homesrenovationidea
  homeimproveservice
  shoppingsections
  ideasabouteducation
  educationstatistic
  facultyoflawyer
  lawsremedies
  thelawandpractice
  legallawfaces
  lawandpolicyblog
  sciencesforhealth
  healthdiscoveryplan
  healthcareandmedicine
  healthrecoverysupport
  eathealthiestfoods
  healthcaredrives
  riskinsurancepolicies
  securelifeinsuranceplan
  fullinsurancepolicy
  selectcheapinsurance
  lifeinsurancechart
  getabusinessinsurance
  typesofservice
  serviceexperienced
  servicesbusinessplans
  servicesdrive4u
  differentbusinessesideas
  mediumbu...

 • cheap yeezy shoes  - cheap yeezy shoes

  (Policy)Bing and yahoo YouTubeSome items keep YouTube media a part of them. This is hard, But proper quickly seeing how to make it happen it's rather a fun as well as a pointed thoughts are an effective item in handling setbacks and developing in addition to process of found.. (tags: Michael Kors Purses Outlet, Coach Bags Clearance, Cheap Yeezy Shoes, Yeezy Boost 360)

 • MK Outlet  - MK Outlet

  These characteristics do not apply to people who are genuinely seeking to follow the Bible and follow Cheap Nike Air Force 1 Christ's example of how to live a Christian life. One of the main principles of the Christian faith is that all people all sinners. They are weak and Jordan Shoes For Sale fail to live up to Christian standards.

  Coughing MP admits travelling 250 mile by train while displaying coronavirus symptomsAn MP has admitted travelling 250 mile by train while displaying coronavirus symptoms, after being told to self isolate. Darlington MP Peter Gibson, part of the 2019 intake of so called Coach Bags Clearance Red Wall Tories, said after developing a cough, he travelled New Air Jordan Shoes 250 miles Nike Air For...

 • OKBet  - OKBet

  Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post with people..
  How to Register an Account with OKBET

 • zvzxvzx  - formed by combining the words costume and play

  Costume Cosplay
  costumi cinematografici
  Cosplay Costumes
  Cosplay shop
  Cosplay Boutique
  Déguisement Cosplay
  ANIME-KOSTüME
  Kostüm-Cosplay
  Disfraces Cosplay
  Negozio di cosplay
  Déguisements cosplay
  Déguisements cosplay
  Déguisements cosplay pas cher
  cosplayvip.fr
  Costumi di halloween
  Costumi cosplay deluxe
  Cosplay anime
  Negozio di cosplay
  Costumi cosplay
  COSPLAY BUTIK
  Cosplay-kostymer
  COSPLAY KOSTYMER
  kl?der f?r anime
  The Batman costumes
  ALL MIGHT Cosplay
  Harley Quinn Suit
  Toph Beifong Cosplay
  Thor Cosplay-Kostüm
  Peter Parker Black Alien Anzug
  Tierkreuzung Cosplay-Kostüm
  Captain Marvel
  Superhero Robin Cosplay Costume
  Demon Slayer Cosplay
  DC Cosplay
  Spiderman Kids
  Game of Thrones Cosplay Costume
  Tokyo Ghoul Cosplay
  Sailor Moon Cosplay
  Harry Potter Cosplay
  Fate Stay Night Saber Cosplay
  Capitán Marvel Carol Danvers Cosplay
  Harley Quinn Cosplay
  Anime Cosplay
  Anime Cosplay
  Fate Grand Order cosplay
  Attack On Titan
  Fairy Tail cosplay
  Tokyo Ghoul Costumi
  Black Butler cosplay
  Cardcaptor Sakura co...

 • e bingo online  - e bingo online

  Your article is a perfect article without a hitch. Thank you. My site: online bingo caller

 • King338  - King338

  nicely- Written article. it is going to be supportive to absolutely everyone utilizes it, including me. keep doing what you are doing– do not pause to study greater posts. thank you for the treasured help.
  king338
  king338
  king338
  king338
  king338
  king338

Write comment

[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   

Security

Please input the anti-spam code that you can read in the image.